Yine yandık!

Helikopter faciasında şehit düşen Kurmay Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak göz yaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı

Yine yandık!

Yine yandık!

 

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Şırnak'ın Uludere İlçesi, Şenoba mevkiinde askeri helikopterin yüksek gerilim hattına çarpması sonucunda şehit olan, Kurmay Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de aile yakınları ile birlikte gözyaşlarını tutamadı.

Şırnak'ın Uludere İlçesi Şenoba mevkiinde üst rütbeli askerleri taşıyan Cougar tipi helikopter, kent merkezine dönüş için yaptığı kalkıştan kısa süre sonra yüksek gerilim hattına çarpıp düştü. Kazada, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da aralarında bulunduğu, 2'si pilot, biri teknisyen, 13 asker şehit oldu.

Şırnak'ta yapılan askeri törenin ardından şehit Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak’ın cenazesi uçakla Adana’ya getirildi. Önce Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesi’ndeki baba evine götürülen şehidin cenazesi helallik alınmasının ardından tören için Sabancı Merkez Camii’ne getirildi.

“BEŞ GÜN SONRA GELECEKTİN”

Anne Sema Sığnak ve şehidin kardeşi Orhan, ağabeyinin şapkasını giyip Türk bayrağına sarılı tabutun yanında gözyaşlarına boğuldu. Şehidin annesi Sema Sığnak, tabuta sarılarak, ‘’Benim güzel oğlum Serhatim. Ciğerim yandı. Çocuğum nerede? 5 gün sonra Şırnak'tan gelecektin’’ diye feryat etti.

Başında şehit ağabeyinin şapkası ve ayakta zor durabilen şehidin kardeşi Orhan Sığnak da, ‘’Artık yeter. Güzel gözlüm gitti benim. Daha 32 yaşında gittin. Böyle mi gidecektin’’ diyerek tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

“BU YAZ EVLENECEKTİK”

Şehidin kız arkadaşı Banu Hoşgören, tabuta sarılıp gözyaşlarına boğuldu. Askeri yetkililer teskin etmeye çalıştıkları aileyi tabutun yanından uzaklaştırdı Şehidin kız arkadaşı Banu Hoşgören, geri gelip tabuta sarılarak, ‘’ Şehit benim erkek arkadaşımdı. Biz bu yaz evlenecektik, evlilik hayali kuruyordu. Ne oldu bize böyle’’ diyerek uzun süre gözyaşı döktü.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile birlikte camiye gelen şehidin babası Hayati Sığnak, gözyaşlarına boğuldu. Babayı Vali Demirtaş ile komutanlar teskin etti.

BAKAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, şehidin babası ve kardeşinin ellerini tutarak teskin etmeye çalıştı. Ayrıca Bakan Çelik gözyaşlarını tutamadı. Bakan Çelik, cenaze namazı sonrası şehidin babası ile birlikte cami çıkışına kadar cenazeyi omuzladı.

ŞEHİDE ASKER SELAMI İLE UĞURLAMA

Namaz sonrası şehidin babası Hayati Sığnak ve kardeşi Orhan Sığnak cami çıkışında asker selamı ile cenazeyi uğurladı.

Adana Sabancı Merkez Cami’de kılınan cenaze namazına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kılınan cenaze namazı sonrası askerler ve şehidin kardeşiyle birlikte şehidin tabutuna omuz veren Bakan Ömer Çelik, bir süre cenazeyi taşıdı. Top arabasına konulan şehidin naaşı daha sonra Asri Mezarlığı'ndaki şehitlikte göz yaşları altında toprağa verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 15:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2