Yücel: Lösemi ilaçları bulunmuyor

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı, sağlık yönündeki politikaların yeniden gözden geçirilmesi ve özellikle ithal ilaç konusunda acilen kalıcı düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Yücel: Lösemi ilaçları bulunmuyor

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

 

ADANA (İLKHABER) - Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, lösemi hastalarının kullandıkları ilaçların hayati önem taşıdığını belirtti. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise, kanser hastalarının durumlarının ciddi bir önem arz ettiğini söyledi.

Hayatını lösemi hastası çocukların hayatta kalmalarına adayan isimlerden biri olan Kemal Yücel, son olarak geçtiğim ay kalp şeklinde rota çizerek Türkiye’yi dolaşmış ve lösemi hastası çocukların durumuna dikkat çekmeye çalışmıştı. Bu tur esnasında çocuklara donör bulan Yücel birçok lösemi hastası çocuğu hayata tekrar tutunmasına vesile olmuştu.

AİLELERLE GÖRÜŞTÜ

Kemal Yücel, bu tur esnasında yaptığı ziyaretler ve ailelerin yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlattı. Rotası üzerinde ki çocuk onkoloji hastanelerini ziyaret ettiğini belirten Yücel, “Adana’da çocuklarımıza yaptığımız gibi oralarda da çocuklarımıza hediyeler dağıttık. Hasta yakınlarının ve hastalarının sorunlarıyla ilgili ailelerle sohbet ettik. Elimizden geldiğince onlara yardımcı olmak amacıyla bunu yaptık. En büyük sorunumuz şuydu. Bunu Adana’da hastanelerde bulunan hastalarımızda da yaşıyorduk. İthal ilaç bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.” dedi.

BULAMIYORUZ

Tedavilerin süre bilmesi için lösemi hastası çocukların kullanması gereken ilaçların olduğunu kaydeden Yücel, “Tedavinin sürebilmesi ve başarıya ulaşabilmesi için mecburen hastaların kullanmaları gereken ilaçlar var. Ancak bazı yanlış sağlık yönünden yapılan yanlış çalışmalardan dolayı bu ilaçları bulamıyoruz. Kimi ilacın Türkiye’ye girişi iptal olmuş, kimi de döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı ilaç Türkiye’ye getirilmiyor. İlaç konusunda acilen kalıcı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Olmazsa olmaz tedavilerin bir parçası olan bir ilaç artık Türkiye’ye girmiyor. Bu ilaçı bulabilmek için Türkiye’deki bisiklet gruplarına mesajlar gönderiyorum. Arkadaşlarımız pedal çevirerek, eczane eczane gezerek ilacı bulmaya çalışıyorlar. Depolarda yok.” şeklinde konuştu.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

İlaç bulunamadığı takdirde lösemi hastası çocukları kaybetme riskinin olduğunu anımsatan Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Mecburen belki elinde kalan eczaneler vardır düşüncesiyle bu ilaçlarımızı bulmaya çalıştık. En yakın örneğini birkaç gün önce Kayseri’de yaşadık. İlaç bulamıyorlar. Tedavinin sürmesi için, başarıya ulaşıla bilmesi için bu ilaçların mutlaka kullanılması gerekli. Yetkililer bu konuyla alakalı görev yapan sorumlular artık çocuklarımızın tedavilerinin yapılabilmesi için her ne olursa olsun düzenlemeyi eski haline getirmeleri gerekiyor.

İLAÇLAR BULUNAMIYOR

Bu ilaçlar bulunmalı. İlaç bulamadığımız için biz çocuklarımızı kaybetmeyelim. Yoğun bir tedavi yaşanıyor. Hatta en zor olan kısmı atlatıyoruz. Nakil oluyor çocuğumuz, ardından ilaç bulamadığımız içinde hayatını kaybediyor. Çocuklar ölmesin diyorum. Bu ithal ilaçlar en kısa zamanda hastanelere ve eczanelere dağıtılmalı ve buradaki engel bir an evvel kaldırılmalı.

VAKALAR ARTTI

Çocuk kanser vakaları son yıllarda artış gösteriyor. Biz bakanlığın sayısal bilgilerini ancak iki yıl önceki rakamlarla takip edebiliyoruz. Türkiye genelinde ki hasta sayısını öğrenmek için. Şuan itibariyle ülkemizde yaklaşık 3 bin lösemi hastası çocuk var. İlimizde ise bu rakam bölge olmamızdan dolayı çok yüksek. Hasta çocukların neredeyse 3’te biri Adana’da tedavi görüyor. “

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’de kanser hastalarının durumlarının ciddi bir önem arz ettiğini söyledi. Kanser hastalarının ilaç sorununun bulunduğunu ve bunun yanı sıra kanser hastaları ve ömür boyu cihaz kullanmak zorunda olan hastaların alması zorunlu tıbbi malzemelere ilişkin sorunları gün geçtikçe büyüdüğüne dikkat çekti. Konuyla ilgili soru önergeleri verdiklerini anlatan Şevkin, “Ülkemizde anayasal güvence altında olan “sağlıklı yaşama hakkı” ne yazık ki hakkaniyet ölçüsünde tüm vatandaşlarımıza tanınmamaktadır. Oysa tutuklu ve hükümlülerin “tıbbi bakım alma hakları” devletçe güvence altına alınmıştır. Ancak cezaevlerinde ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan önemli bir kitlenin varlığı da yadsınamaz. Temel insan haklarından biri olan sağlıklı yaşama hakkı diğer insanlardan ayırt edilmeksizin tüm tutuklu ve hükümlülere de eşit, ulaşılabilir, ücretsiz ve nitelikli bir biçimde sunulmalıdır. Kanser gibi ilerleyici, yaygınlaşma eğilimli ve ileri evrelere taşınmış ölümcül olgularda, telafisi mümkün olmayan tıbbi, hukuki ve vicdani sorumluluğu ağır sonuçlar çıkmaktadır. Türk Tabipler Birliği’ne yapılan başvurulardan halen tutuklu birçok vatandaşın ölümle burun buruna kaldığı anlaşılmaktadır. Mahkumların hastalıklarının tespit edilmesi, sağlık kurumlarına sevki, bir an önce tedavi altına alınmasına yönelik mevcut uygulamanın iyileştirilmesi, etkinleştirilmesi ve hızlandırılması ivedi olarak sağlanmalıdır.” dedi.

AĞIR KÜLFET

Alınan ücret farkı uygulaması vatandaşlara ağır külfet oluşturduğuna dikkat çeken Şevkin, “Kanser hastaları ve ömür boyu cihaz kullanmak zorunda olan hastaların alması zorunlu tıbbi malzemelere ilişkin sorunları gün geçtikçe büyüyor. Örneğin ömür boyu kolostomi adaptörü ve kolostomi torbası için sağlık kurulu raporu çıkartmasına rağmen iki ayda bir 500 liraya yakın fark ücreti ödemek zorunda kalan bir emeklimizin veya asgari ücretlimizin çektiği sıkıntıyı göz önüne almak zorundayız. Alınan ücret farkı uygulaması vatandaşlarımız için ağır külfet oluşturuyor. Düşük ücretli maaş alan emeklilerle birlikte asgari ücretle çalışan hastalardan da fark ücreti alınması kabul edilebilir bir durum değildir. Meclise verdiğimiz soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedik. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kanser tedavisini bitirip ömür boyu tıbbi cihaz kullanmak zorunda olan hastaların maliyetlerinin tamamını neden karşılamıyor? Zorunlu tıbbi cihaz kullanan hastalardan neden fark alınıyor? Astronomik farklarla hastaların mağdur edilmesinin önüne geçilecek midir?”

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 16:27

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2