banner6

Yüksel: Geçmişe dönük yıpranma payları verilmeli

Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 2018-2019 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri ile ilgi basın toplantısı düzenledi. Yüksel, yıpranma paylarının çalışma alanı ve koşullarına göre, yıpranma derecesine göre kademelendirileceği bir şekilde düzenlenmesini istediklerini söyledi.

Yüksel: Geçmişe dönük yıpranma payları verilmeli

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, 2018-2019 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri ile ilgi basın toplantısı düzenledi. Yüksel, yıpranma paylarının çalışma alanı ve koşullarına göre, yıpranma derecesine göre kademelendirileceği bir şekilde düzenlenmesini istediklerini söyledi.

Şube binalarında düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Yüksel, TİS’in kamuda çalışan 2 milyondan fazla kamu emekçisini ilgilendirdiğini ve 2018- 2019 yılları arasındaki kamu emekçilerinin mali ve özlük haklarının önemli bir kısmının belirleneceği toplu sözleşmenin Ağustos ayında imzalanacağını dile getirdi.   4688 sayılı yasa başta olmak üzere gerçek bir toplu sözleşmenin önündeki tüm yasal ve fiili sınırlılıklar kaldırılmasını ve uluslararası sendikal haklara ve sözleşmelere uygun olarak mevzuatın yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini aktaran Başkan Yüksel, gündemde olan yıpranma payları konusunda da görüşlerini aktardı.

TEHLİKELİ İŞLER KAMPAMINA ALINMALI

1980’lı yallarda sağlık emekçilerinin yıpranma paylarından yararlanabildiğine dikkat çeken Başkan Yüksel, “ Sonra 1995’te bu yıpranma payları kaldırıldı. Hükümet tekrar sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını ağır ve tehlikeli işler kapsamına alarak yıpranma payını vereceklerini söyledi. Geçen ki toplu sözleşmede ise dediler ki komisyonlara havale edelim. Bir tasarı hazırlandı. Tasarıda yalnızca acillerde nöbet tutanlara yönelik bir çalışma oldu.  Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tekrar yaptığı açıklamasında “5 yıla 1 yıl verelim” dedi. Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak baştan beri şunu iddia ediyoruz. Sağlık sosyal hizmet emekçilerinin yaptığı işler, tehlikeli işlerden sayılmaktadır. Onun içinde bu tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payları verilmelidir. Ancak bizim söylediğimiz şu yaygın vaziyetteki  AİS, kırım kongo kanamalı hastalık gibi bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıya kalan hemşire arkadaşlarımız var. Acillerde, yoğun bakımlarda, ameliyathanelerde çalışanlar var.  Fiili hizmet tazminatı riske göre ödenmelidir.  Gerçek sağlık personeline yılda 120 gün, diğer sağlık personellerine yani hemşireler dışındaki sağlık çalışanlarına 90 gün, nöbet tutan sağlık emekçilerine 150 gün, yoğun bakım, acil, ameliyathane ve rötgen dediğimiz radyasyona maruz kalan çalışanlara da  yılda 180 gün yıpranma payı verilmelidir. 570 binin üzerinde sağlık personeli var. Yasanın çıktığı günden itibaren yıpranma payları verilirse bir anlamı olmaz. Geriye dönük verilmesini istiyoruz yıpranma paylarının.” dedi.

TALEPLER

 

 Yüksel, taleplerinin şunlar olduğunu aktardı; “İş güvencesi, insanca yaşayacak bir ücret, temel ücretimizin artırılması için ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,  fiili hizmet süresi zammı, yıpranma hakkı, geçmiş çalışılmış yıllar dahil edilerek bir düzenleme yapılması, ayrım gözetmeksizin tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri yıpranma payından yararlandırılması ve yıpranma payından ne şekilde yararlanılacağının yapılan işe, çalışma alanı ve koşullarına göre, yıpranma derecesine göre kademelendirileceği bir şekilde düzenlenmesi, 24 saat açık, ücretsiz ve anadilinde kreşler sağlanması, sağlıkta şiddet yasası çıkartılması, performans sisteminin kaldırılması, sağlıkta cepten ödemelerin kaldırılması”

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 14:32

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER