Yüksel: Performans sistemi kaldırılsın

Yüksel: Performans sistemi kaldırılsın

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlık çalışanlarının birçok hastanede döner sermaye ücreti alamadıklarını yada çok cüzi miktarda bir ücret aldıklarını belirterek, sağlıkta performans sisteminin kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili SES Adana Şube binalarında basın toplantısı düzenleyen sağlık emekçileri, hastanelerde yaşanan sıkıntıların bulunduğunu ve bu sıkıntıların çözülmesi gerektiğini söyledi. Sağlık emekçileri adına konuşan SES Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlık çalışanlarının birçok hastanede performansa dayalı döner sermaye ücreti alamadıklarını ya da çok cüzi miktarda bir ücret aldıklarını belirterek, sağlıkta performans sisteminin kaldırılmasını istediklerini belirtti.

“PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞIYIZ”

Performans sisteminin uygulanmaya başladığından bugüne SES olarak performans sistemine hep karşı çıktıklarını anlatan Yüksel, “Çünkü hekim odaklı performans sistemi adaletsiz eşitsiz ekip hizmetini yok eden, iş barışını bozan bir sistemdir. Çalışırken performans olacak, takat sınırına kadar çalışacaksın, ödemelere gelince hekim çalışması puanlandırılıyor. Hekim dışı emekçilerin çalışmaları puanlandırılmıyor. Ona göre ödeme yapılıyor.” dedi.                                                                                                                                                                  

“ÖDEMELER AYLIK YAPILIR”                                                                                                                                                                                   Performansa dayalı döner sermaye payları ödemelerinin aylık yapıldığına dikkat çeken Yüksel, “Aylık yapılır,  ilgili ay içinde ödeme olmazsa o ayki hakkını kaybedersin,  güvenceli bir ücretlendirme değildir. Zaman zaman çok cüzi miktar da ödemeler yapılıyor. Telafisi yoktur bu performans sisteminin. Tüm itirazlarımıza karşı uygulanmakta ve kendi içinde çelişkiler gittikçe derinleşmektedir. İş yerleri arasın da, aynı işyerin deki servisler, bölümler, meslekler arasın da farklılıklar var.  İdareciler “her şeyi ben bilirim, benim dediğim doğrudur” havasın da ödenecek ücretler idarecinin dudakların da. Puanı yüksek yerlere yandaş sendika üyeleri, idareye biat edenleri yerleştiriliyor. Dolayısıyla ekip hizmeti iş barışı bozuluyor, iş verimi düşüyor. Bunu artık yetkililer de kabul ediyor. Adana da kamu sağlık kurumların da ödemeler hem eşit değil, hem adaletli değil,  hem de performans çalışmaya uygun değil. Yetkililer bu konu ile ilgilenmiyor .” şeklinde konuştu.                                                                                                     

“YETERİ KADAR FAYDALANAMIYORLAR”                                                                                                                                                                                     Sağlık emekçilerinin performans sisteminden yetirince faydalanamadıkları hastanelerin isimlerini vererek açıklamasını sürdüren Yüksel, Mayıs 2019’dan bu güne kadar Adana da, Adana Yüreğir Devlet Hastanesi ve Adana Doktor Ekrem Tok Hastanesi’nde,  ilçeler de ise Ceyhan Devlet Hastanesi ve Kozan Devlet Hastanesi’nde kamu emekçileri performans ücretlerinden yeterli faydalanılamadığını savundu.  Sorunun çözümüne gidilmediğini aktaran Yüksel, “Yılsonuna kadar ki aylardan da ödeneceğinden ümit yok. Bir çözüm yoluna da gidilmemektedir. Hekim dışı sağlık personellerinin bu performans ücretinden aylardır faydalanamıyor. Bir kısmı da10 Lira ile 100 Lira gibi cüzi aylık ücret alıyor” ifadelerini kullandı.                                                                                                                                                  

“ACİLDE GÜNDE İKİ BİN HASTAYA BAKILIYOR”                                                                                                                                                                                    Yüksel, Yüreğir Devlet Hastanesi’nde 700 civarın da kamu emekçisinin çalıştığını, aylık yaklaşık 2 400.000.00 Lira kadar döner sermaye payı dağıtıldığını hatırlattı. Ancak hekim dışı personele para kalmadığını işaret eden Yüksel, “ Tüm hastaneler de kadro eksikliği var. Angarya işler yaptırılıyor. Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nde acile günde 2000 kadar  hasta müracaat ediyor. Doktor sayısı yetersizliğinden bazı günlerde bir doktora 24 saatte 400 üzerinde, 16 saatte 250 üzerinde hastaya bakmakta olduğu duyumları alıyoruz. Ama hemşire ve doktor sayısı yeterli olmadığı halde kadro arttırılmıyor. Düşük performans alıyorlar. Bu kadrolar ne zaman yeterli hale getirilecek. Bu kadar eksik kadro ile çalışmak yoğunluğu aynı zaman da sağlıkta şiddete de çağrı yapmaktadır.” dedi.                                                                                                                                                                                                                   

“BAKANLIKTA MEMNUN DEĞİL”

Döner Sermaye Yönetmeliği’nden ilgili bakanlığından memnun olmadığını aktaran Yüksel, “Bakanlıkta bu yönetmelikler den memnun değil. Yanlışları, adaletsizlikleri görüyorlar. Çözüm performans sistemi kaldırılmalı, tüm ek ödemeler yan ödeme  ücretleri  maaşa ve emekliliğe yansıtılmalı,  tüm ücretler genel bütçeden yapılmalıdır.  Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri insanca yaşayabilecek bir ücret istemekte.  Nefes alabilmek için ümidini döner sermaye ücretlerine bağlamış  ödeme  günü geldiğin de çok cüzi düşük ödemelerle karşılaşınca hayal kırıklığına uğruyor ve borçlanmaya gidiyor. En kısa zaman da bu performans sisteminden vazgeçilmeli. Tüm ödemelerin genel bütçeden ödendiği, emeklilikten sayıldığı, adaletli eşitlikçi bir sistem olmalıdır.  Performans kaldırılıncaya kadar sabit ek ödeme performans ücretleri iki katına çıkarılmalıdır. İnsanca yaşayacak bir ücret almalıyız.” diye konuştu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2