Yüksel: Psikologluk itibarsızlaştırılmıştır

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, paralı sertifika eğitimlerinin desteklenmesi sonucunda, neredeyse bütün özel üniversitelerde kâr amacıyla psikoloji bölümü açıldığını söyledi.

Yüksel: Psikologluk itibarsızlaştırılmıştır

Yüksel: Psikologluk itibarsızlaştırılmıştır

 

 

 

ÖZEL HABER

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, paralı sertifika eğitimlerinin desteklenmesi sonucunda, neredeyse bütün özel üniversitelerde kâr amacıyla psikoloji bölümü açıldığını söyledi.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yüksel, son yıllarda psikoloji lisans bölümlerinin yetersizlikleri vurgusunda birleşen ve bunu gerekçe gösteren konuya vakıf olmayan yetkililer ile akademik camianın bazı kesimlerinin çabalarıyla 6 Nisan 2011 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6225 Torba Yasası kapsamında psikolog unvanının tam anlamıyla kullanımı da Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimi sonrasında alınacak olan Klinik psikolog unvanına bağlandığını belirtti. Ayrıca bu torba yasayla psikoloji bölümünden mezun olmayan ve temel psikoloji bilgisi olmayan farklı meslek gruplarına yüksek lisans programlarını tamamlaması koşuluyla psikologlarla eşit hak yetkisi verildiğini savunan Yüksel, “Bu torba yasası kapsamında psikologlarla ilgili “yetersizlik söylemleri” ile yıllardır bu mesleği icra edenlerin yeterliliklerini kanıtlaması koşulu ve bu yeterliliğin ayrı bir sınavla ölçülmesi zorunluluğu getirilmiştir. Diğer lisans bölümleri mesleklerinden farklı olarak yapılan bu uygulama eşitlik ilkesine aykırı bir durum oluştururken aynı zamanda psikologluk mesleğini itibarsızlaştırmıştır.” dedi.

“PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ EN ÇOK

TERCİH EDİLEN BÖLÜM”

Psikoloji bölümünün en çok tercih edilen bölümlerden biri olduğunu işaret eden Yüksel, “Paralı sertifika eğitimlerinin desteklenmesi sonucunda, neredeyse bütün özel üniversitelerde kâr amacıyla psikoloji bölümü açılmakta, temel psikoloji bilgisi olmayanların da bulunduğu yetkinlik ve yeterlilik tartışmalarını gündeme getirecek meslek gruplarına diplomalar verilerek psikoloji eğitimi niteliksizleştirilmektedir. Diğer yandan özel üniversitelerin bazılarında psikiyatristlerin klinik psikoloji programı açmak için anahtar duruma getirildiği görülmektedir.  Klinik psikolog yerine bir veya birkaç psikiyatrist ile açılan klinik psikoloji programlarıyla yetişen psikologlar artmaktadır. Burada temel sorun psikolojiyi bilimsel bir disiplin ve multidisiplinel işbirliği yaklaşımına uygun ayrı meslek alanı görmek yerine, psikologları kendilerinin yardımcısı, alt elemanı olarak değerlendiren bakış açısının psikoloji alanına sirayet edecek olması tehlikesi oluşmaktadır.” diye konuştu.

“ÖĞRETİM ÜYESİ KADROSU

GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRILIYOR”

Açıkları pratisyen hekimlerle kapatmaya çalışanlarında olduğunu dile getiren Yüksel, “Özel üniversitelerde öğretim üyesi kadrosu güvencesiz çalıştırılmakta ve tam da bu nedenle niteliksiz programlar açılmasına karşı çıkılamamaktadır. Hatta bazı üniversitelerin kadro açıklarını pratisyen hekimlerle tamamladıkları görülmektedir.  Devlet üniversitelerinde ise akademik kadronun üzerinde yeni disiplin yönetmeliği ile baskı kurulmak istenmektedir. Şu anki düzen, "gemisini kurtaran kaptan öğretim üyesi" ve “psikolog” tipini makbul kılmaktadır. Bu tehlikeler birlikte düşünüldüğünde psikologların giderek bilime, etiğe ve toplumsal ihtiyaçlara yabancılaşması söz konusu olmaktadır. Bu durum nitelikli, bilimsel psikoloji eğitimi ve psikolojik hizmetin verilmesine yönelik bir tehdit aslında halk sağlığı açısından bir tehdittir. “ ifadelerini kullandı.

“NİTELİĞİNE UYGUN VE GÜVENCELİ

ÇALIŞMA KOŞULLARI SAĞLANMALI”

Yüksel taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“Biz ses olarak, üniversitelerde nitelikli ve bilimsel psikoloji eğitiminin verilmesi, niteliğine uygun psikolog görev tanımının yapılması, meslek yasasının hazırlanmasında alanda çalışan psikologların etkin rol alacağı bir komisyonun oluşturulması ve meslek yasasının çıkarılması, halkımızın nitelikli, bilimsel ve ulaşılabilir psikolojik hizmeti alabilmesi için kamu istihdamının arttırılması, niteliğine uygun ve güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz.”

                                          

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 15:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2