Yüksel: Sağlıkta şiddet son bulsun

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Yönetimi, kamu hastanelerinde çalışan üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi.

Yüksel: Sağlıkta şiddet son bulsun

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Yönetimi, kamu hastanelerinde çalışan üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi.

Adana’da bir kafede düzenlenen kahvaltıda sağlık çalışanları sohbetler etti. Burada bir açıklama yapan SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğini söyledi. Neredeyse her gün sağlık personellerinin şiddete maruz kaldığını anımsatan Yüksel, “Aciller başta olmak üzere hastanelerde şiddet arttı. Günde en az 30 sağlık personeli şiddete uğruyor, en kötüsü de şiddetin ölümlü sonuçlanmasıdır.” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARTILMALI

Sağlıkta şiddet yayasının çıkartılması gerektiğini vurgulayan Başkan Yüksel, “Sağlık çalışması ağır ve tehlikeli işlerden sayılmalıdır. Fiili hizmet süresi tazminatı, yıpranma payı yasası yapılan işe göre, tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde hemen çıkarılmalıdır. Sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalı, yapılan şiddet iş kazası kabul edilmeli, bu şiddetin son bulması için gerekli tedbirler zaman geçirmeden alınmalıdır. Sağlıkta çalışma saati 40 saate düşürülmeli, nöbet ücretleri arttırılmalıdır.” diye konuştu.

HASTANELERE REKOR MÜCAAT

Ülke genelinde yıllık hastanelere müracaatın 700 milyonlara ulaştığını iddia eden Başkan Yüksel, “Bir yurttaş yılda 3-4 defa hastaneye müracaat ederken, bugün 8-9 defa müracaat eder oldu. Bir doktor günde 80-100 hastaya bakar oldu, bir hastaya bakma süresi 20 dakika olması gerekirken, 3 dakikalara düştü. Hastanede bir hastanın yatma süresi 4 günün altına düştü. Yıllık hastanelere müracaat 700 milyonlarda. Çekilen MR 11 milyon, çekilen tomografi 16 milyon sayısı civarına ulaştı” şeklinde konuştu.

MAAŞLAR YÜKSELTİLMELİ

Başkan Yüksel sağlık çalışanlarının en düşük maaşlarının 5 Bin 700 Türk Lirası’nın üzerine çıkartılması gerektiğini öne sürerek, “Sağlık ve sosyal emekçileri olarak herkese güvenli iş, insanca yaşayacak ücret,  güvenli mekan, can güvenliği için eşit, ulaşılabilir, nitelikli kamusal hizmet talep etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 15:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2