banner6

Yürekleri ağza getiren meslek

Cam kaplı binaların dış cephe temizliği çokta kolay olmuyor. Cam binaların camlarının silinip temizlenmesi gerekiyor. Ancak bunu normal bir temizlik görevlisinin yapması mümkün olmadığından devreye uzman eller giriyor. Endüstriyel dağcılık sektöründe çalışan iple erişim uzmanları, bu konuda hizmet veriyor.

Yürekleri ağza getiren meslek

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Cam kaplı binaların dış cephe temizliği çokta kolay olmuyor. Cam binaların camlarının silinip temizlenmesi gerekiyor. Ancak bunu normal bir temizlik görevlisinin yapması mümkün olmadığından devreye uzman eller giriyor. Endüstriyel dağcılık sektöründe çalışan iple erişim uzmanları, bu konuda hizmet veriyor.

Devasa cam binaların camlarını halatlar yardımıyla temizleyen iple erişim uzmanları görenleri şaşkına çeviren akrobatik hareketler sergiliyor. Tehlikenin kol gezdiği bu sektörde yevmiyeler 350 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Bu sektörde çalışanlar sadece binalarda değil birçok alanda çalışıyorlar. barajlarda, tesislerde, temizlik, boyama, bakım hizmeti de veren uzman ekipler, yaptıkları işleri yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiriyor.

ÖNCE GÜVENLİK

Son olarak Adana’nın Yüreğir İlçesi’nde bulunan Sheraton Grand Adana Hotel'in camlarını silerken bu ekip görüntülendi. Yürekleri ağza getiren, görenleri endişelendiren bu temizliğin kimler tarafından yapıldığı vatandaşlar tarafından pekte bilinmiyor aslında. Konuyla ilgili iple erişim hizmeti veren şirket sahibi Alper Özkarakaş’tan bilgiler aldık.  Çalışmalarında güvenliğin öncelik olduğunu vurgulayan Özkarakaş, çift ip sistemi kullandıklarını söyledi.  Bu iplerin birbirinden bağımsız, 2 noktada bağlı emniyet ipinden oluştuğunu anlatan Özkarakaş,  bunlardan birinin çalışma ipi olduğunu, diğerinin ise kurtarmalar ya da düşüş esnasında düşmeyi durduracak ikinci ip olduğunu aktardı. Özkarakaş, iple erişim hizmetlerinin Uluslar arası standartlarla yapıldığına belirterek, Irata ve Sprat isimlerinde iki standardın bulunduğunu dile getirdi.

SERTİFİKA ŞART

Sektörün 2000 binli yıllarda yaygınlaştığını ve o dönemlerde iple çalışacak insan sayısının çok az olduğunu savundu. Eğitim sertifikası alınarak bu işin yapıldığını da ekleyen Özkarakaş, “5 yıldır Uluslar arası sertifikasyonların ülkemize girişi, eğitim düzenleyen firmaların artışından dolayı normal şartlarda standart bir çalışanın da bu belgeleri alıp bizim yaptığımız çalışmaları güvenli şekilde yapmalarını sağlayabiliyoruz. İp üzerinde rahat olan adam bizim için daha iyi oluyor, iş daha hızlı ve güvenli oluyor. Eğitim sertifikalarının 850 Euro ile bin Euro arasında maliyeti var. Bir hafta eğitim veriliyor. Eğitimin sonunda Uluslar arası sertifikalı denetmen geliyor ve aldığınız eğitimi değerlendiriyor. Sözlü sınav, yazılı sınav ve uygulama sınavından sonra yeterli puanı alırsanız belge sahibi oluyorsunuz. Bu belge 3 aşamadan oluşuyor. 3 aşamalı seviyeleri var. Seviye atlamanın da kriterleri var.” dedi.

İŞ KAZASI SAYISI AZ

İnşaatlarda çalışmaya nazaran yaptıkları işte kaza oranının ok az olduğunu dile getiren Özkarakaş, bugüne kadar sadece 2 kişinin sektörlerinde kaza sonrası hayatını kaybettiğinin altını çizdi. Yevmiyelerinin günlük 175 ila 350 TL arasında olduğunu maaşlı elemanların ise 3 Bin 500 ila 5 Bin Lira gibi maaşlar aldığını dile getiren Özkarakaş, yaptıkları temizliği nasıl yaptıkları hakkında da bilgiler aktırdı. Temizlik esnasında özel solisyonlu sıvılar taşıdıklarını dile getiren Özkaraka “Bu sıvıları kirli yüzeye uyguladıktan sonra peluş ve çek çek yardımıyla genel temizliği sağlayıp, bezle kurulayıp aşağı doğru inişe geçip yukarıdan aşağı bir temizlik çalışması yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 400-500 METRE YÜKSEKLİKTE ÇALIŞMA

 

Tehlikeli bir iş sınıfında çalıştıklarını söyleyen Özkarakaş, çalışma alanlarının zaman zaman 400 – 500 metre yükseklikte olduğunu anlattı. İşlerinin kolay olmadığını hatırlatan Özkarakaş, çalışanların sigortalarının da çok tehlikeli sınıftan yatırıldığına dikkat çekti. İşlerinde kesinlikle hata payı olmadığının altını çizen Özkarakaş, “Hata payı yok. Bu yüksekliklerde hata yaptığınız zaman, öldüğünüz anlamına geliyor veya şanslıysanız ağır yaralanmanız anlamına. O yüzden oldukça dikkatli olmamız gerekiyor, güvenlik kurallarına uymamız gerekiyor. İş öncesinde risk analizini, yapım metodunu belirleyip arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Her gün iş esnasında öncesinde anlatıyoruz ve çalışmaya o şekilde başlatıyoruz bu da işimizi güvenli yapmamızı sağlıyor.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 14:31

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER