banner6

Zafer Aktaş İstanbul İl Emniyet Müdürü oldu

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı kararnameyle 5 ilin emniyet müdürü değişti. Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne ise Maraş Emniyet Müdürü Doğan İnci atandı.

Zafer Aktaş İstanbul İl Emniyet Müdürü oldu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı kararnameyle 5 ilin emniyet müdürü değişti. Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne ise Maraş Emniyet Müdürü Doğan İnci atandı.

Adana’nın başarılı İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, 27 Aralık 2018 yılında Adana’ya atandı. Görev yaptığı 25 yıllık süre içerisinde kentteki suç oranlarında ciddi azalmalar meydana geldi. Özellikle terör ve uyuşturucu operasyonları ile büyük bir başarı elde eden Aktaş, kenti adeta bu iki önemli suçtan arındırdı. Çocukla çocuk, büyükle büyük olan Aktaş, Adanalıların sevgisini kazanmayı da başardı. Adanalıların Zafer ağabeyi olan Aktaş’ın geçmiş dönemlerde FETÖ terör örgütünü deşifre etme görevinde de yer aldığı ortaya çıktı.

1999 yılında Fetullah Gülen'in emniyet ve devletin diğer kurumları içindeki yapılanması hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan araştırmada Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir kadro oluşturulmasına karar verdi. Kısa sürede çekirdek bir kadro oluşturuldu. Bu kadroda Zafer Aktaş’ta yer aldı.

Yaklaşık 1 aylık çalışmanın ardından 'Fetullah Gülen ve Işık Tarikatı' başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporda Aktaş'ın da imzası vardı. 19 Mart'ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sunulan raporda FETÖ'nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatılıyordu. Raporda Gülen'in yapılanması 'Dini motifli siyasi hedefli bir terör örgütü' olarak nitelendiriliyordu. Bu tespit o döneme kadar resmi olarak yapılmış ilk ve en net tespitti.

Hazırlanan rapordan iki gün sonra 21 Mart 1999'da Terör Örgütü Lideri Fetullah Gülen 'tedavi' gerekçesiyle Amerika'ya kaçtı. Bir daha da dönmeyerek örgütü oradan yönetmeye başladı. Raporu hazırlayan dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, istihbarattan sorumlu yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ve şube müdür yardımcısı Zafer Aktaş ve KOM Şubesi'nde görevli Mahmut Çorumlu'nun da aralarında bulunduğu 21 polis daha sonra 'Telekulak' soruşturmasının hedefi oldu. Bazıları açığa alınan bazıları da sürgün görevlere gönderilen bu polislerin uzun süre yargılandı.

Aktaş yaptığı bir açıklamada bu süreci '1999 yılında emniyet teşkilatındaki paralel yapılanmayla ilgili rapor hazırlayan grup içerisinde yer aldığını anlattı. Daha sonra terörist başı Fetullah Gülen'le alakalı Devlet Güvenlik Mahkemesine suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Aktaş, “Ondan sonra bir süreç yaşadık ve Türkiye'nin değişik illerinde görevlerde bulunduk.' ifadeleriyle anlatmıştı.

ZAFER AKTAŞ KİMDİR?

1964 yılında Çanakkale’de doğdu.

1983 yılında Polis Kolejinden, 1987 yılında Polis Akademisinden mezun olarak sırasıyla Gaziantep, Diyarbakır, İstihbarat Daire Başkanlığı, Ankara, Ordu, Mardin ve Bolu Emniyet Müdürlüklerinde çeşitli birim ve rütbelerde görev yaptıktan sonra 2011 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü rütbesine terfi ederek Teftiş Kurulu Başkanlığında Polis Başmüfettişi, İçişleri Bakanlığının 26.10.2016 tarihli kararnamesi ile Muş İl Emniyet Müdürü olarak olarak görev yaptı.

İçişleri Bakanlığının 27.12.2018 tarihli kararnamesi ile Adana İl Emniyet Müdürü olarak atanan Zafer Aktaş Balıkesir nüfusuna kayıtlı olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER