Zamana meydan okuyor

Zamana meydan okuyor

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın simgesi olan Tarihi Taşköprü zamana meydan okuyor.

Adana’da Seyhan Nehri’nde Seyhan ve Yüreğir yakalarını birleştiren Taşköprü, dünyanın hâlâ kullanılan en eski köprülerinden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Uğrunda şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmiş bir köprüdür Taşköprü. Bakıldığı zaman ilk gün ki ihtişamını koruyan Tarihi Taşköprü, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

310 METRE UZUNLUKTA

Roma İmparatorluğu döneminde 384 yılında İmparator Hadrian tarafından, mimar Auxentius’a inşa ettirilerek "Justinian Köprüsü" adı verilen, zamanla Taşköprü adını alan tarihi köprünün 310 metre uzunluğu ve 11.40 metre genişliği bulunuyor.

FARKLI MALZEMELER KULLANILDI

Değişik malzemeler türde malzemeler kullanılarak ve farklı tarihlerde yapım aşamaları geçirmiş olmasına karşılık köprü tüf taşı, mermer ve spolien malzeme kullanılarak inşa edildi.  Özellikle köprünün doğu tarafının ilk yapıldığı dönemin özelliklerini hala koruduğu ve köprünün yapımın da dolgu duvar tekniğinin uygulandığı öğrenildi.

21 GÖZÜ VARDI

İlk önceleri 21 kanal gözü bulunan Tarihi Taşköprü’nün Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 kanal gözünün kapandığı belirtiliyor.  Köprünün, her iki girişinde de şu anda mevcut olmayan "Kale Kapısı" denilen iki taç kapısı olduğu belirtilirken, Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü olma özelliğini de taşıyor.

FOTOĞRAFLAR ÇEKİLİYOR

Köprü 2007'den bu yana araç trafiğine kapatıldı. Köprüden sadece bisiklet ve yayaların geçişlerine izin veriliyor. Tarihi köprü Seyhan Nehri üzerinde hala ilk gün ki ihtişamıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri oluyor. Köprüye gelen vatandaşlar, ellerindeki fotoğraf makineleriyle veya telefon kameralarıyla manzarayı ve anlarını ölümsüzleştiriyorlar.

SEYYAR SATILICILAR

Son dönemde köprünün üzerinde çok sayıda seyyar satıcının bulunması da dikkatlerden kaçmıyor. Zaman zaman köprünün duvarlarına çirkin yazılamaların yapıldığı görülürken, yetkililer bunları tespit ettiklerinde müdahale ederek yazılan yazıları sildiriyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2