banner6

Zamana meydan okuyor

Adana zengin tarihi geçmişiyle görenleri adeta büyülemeye devam ediyor. Kentin tarihi eserlerinin arasında dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı’nın da bulunması dikkatlerden kaçmıyor. Tarihi Taşköprüsü, Büyüksaati, Ulu Camisi, Yağ Camisi, Tepebağ evleri, Yeni Hamam, Mestanzade Hamamı, Irmak Hamamı, Çarşı Hamamı ve dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı ile kent içerisinde bulunan daha birçok tarihi alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Zamana meydan okuyor

Bayram BULUT/ÖZEL

Adana zengin tarihi geçmişiyle görenleri adeta büyülemeye devam ediyor. Kentin tarihi eserlerinin arasında dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı’nın da bulunması dikkatlerden kaçmıyor. Tarihi Taşköprüsü, Büyüksaati, Ulu Camisi, Yağ Camisi, Tepebağ evleri, Yeni Hamam, Mestanzade Hamamı, Irmak Hamamı, Çarşı Hamamı ve dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı ile kent içerisinde bulunan daha birçok tarihi alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

ADANA (İLKHABER) - Adana zengin tarihi geçmişiyle görenleri adeta büyülemeye devam ediyor. Kentin tarihi eserlerinin arasında dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı’nın da bulunması dikkatlerden kaçmıyor.

Tarihi Taşköprüsü, Büyüksaati, Ulu Camisi, Yağ Camisi, Tepebağ evleri, Yeni Hamam, Mestanzade Hamamı, Irmak Hamamı, Çarşı Hamamı ve dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı ile kent içerisinde bulunan daha birçok tarihi alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

DÜNYANIN  EN ESKİ EVİ

Özellikle dünyanın en eski evlerinden olma özelliğini taşıyan Ramazanoğlu Konağı görenleri adeta büyülüyor. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri zamana meydan okuyan tarihi konak 3 kattan oluşuyor. Ziyaretçiler büyük bir merakla konağın her tarafını gezebiliyor. Hatıra fotoğrafları çektirilen konakta geçmişten günümüze gelen eşyalarda bulunuyor. 

3 KATLI

Konak üç katlı üzeri teraslı bu bina olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Alt katı düzgün kesme taş, üst katı tuğla ile inşa edilmiş. 16×10.50 metre ölçüsünde dikdörtgen bir plana sahip. Birinci katta bir mutfak, bir salon, iki oda ve ara mekanlar bulunuyor. Üst katın merdiven sahanlığının batısına abdesthane, en üst katı teşkil eden güney ucuna da büyük bir yatak odası yerleştirilmiş.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI

Ramazanoğlu Konağı’nı ziyaret eden yerli turistler, konağı çok beğendiklerini ifade ediyor. Kentte ilk kez geldiğini söyleyen Ali Üzümcü isimli vatandaş, “Ben Adana’yı her zaman adli olayları ile bilirdim. Yani televizyonlarda izlediğimizde öyle gösteriyorlardı.  Ama Adana gerçekten çok güzel bir yermiş. Sadece çarşı merkezi diye arkadaşlarımın beni getirdikleri yerlerde çok sayıda tarihi yapıt gördüm.

TAVSİYE ETTİ

Beni en çok etkileyen burası yani Ramazanoğlu Konağı, Büyüksaat Kulesi ve Taşköprü oldu. Gerçekten gezilecek çok güzel yerleri var Adana’nın herkese tavsiye ediyorum. Ramazanoğlu konağını nasıl buldunuz diye sordunuz. İnanın mükemmel bir yer. Anlatılmaz insanın gelip bu havayı tenefüs etmesi lazım. İnsan binanın içerisini gezmeye doyamıyor” ifadelerini kullandı.

TARİHİ YERLERİ GEZİYORLAR

Konağı ziyaret eden diğer turistlerde Adana’nın tarihi zenginliğine hayran kaldıklarını belirtti. Tarihi Konağı ve diğer tarihi yerleri gezdiklerini belirten yerli turistler, Tepebağ Mahallesi’ne gittiklerini ve burada birçok tarihi evin çökme noktasına geldiklerine dikkat çekti. Ramazanoğlu Konağı gibi bu evlere de sahip çıkılmasının doğru olacağını belirten yerli turistler, Adanayı çok beğendiklerini anlattılar.

HATIRA FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRİLİYOR

Konağı ziyarete gelen kişilerin hatıra fotoğrafları çektirdikleri görüldü. Kimileri selfi yaptı, kimileri ailece veya arkadaş ortamlarıyla toplu fotoğraflar çektirdi. Konağı gezen vatandaşlar, dünyanın en eski evlerinden biri olan Ramazanoğlu Konağı’nı sosyal medyadan da paylaşarak konağın tanıtımını yaptığı görüldü.

RAMAZANOĞLU KONAĞI HAKKINDA BİLGİLER

Ramazanoğulları ailesinin konağı olan bina Adana’nın tarihi şehir merkezinde Ulucami Külliyesi yerleşkesinde yer alıyor. Çukurova Üniversitesi Kültür Merkezi olarak hizmet veren konağın  Adanalı Piri Paşa tarafından yaptırıldığı biliniyor. Binanın 1360-1400 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyorken, Son Ramazanoğlu Bey’i Halil Bey tarafından yaptırılan 1495 tarihli kitabe konağın restorasyon tarihini gösteriyor.  Konak 14. yüzyıldan kalan, dünyanın sayılı sivil mimarlık örneklerinden biri olarak görülüyor.

Konağı yaptıran Adanalı Piri Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk vezirlerinden. 48 yıl Adana beylerbeyliği yapan Piri Paşa, Karaman, Şam, Halep’de de benzeri görevlerde bulunmuş ve gittiği her yerde inşa ettiği eserlerin bir çoğunu da Adana’da yaptırmış. Ayrıca Adana’daki Ulucami ve Medresesi, Yağ Cami ile Medresesi, Çeşme, Pamuk Hanı Mescitleri, Zaviye-i Cebel Nur, Darüşşifa, Darül Hadis, İmaret, Kapalıçarşı, Irmak Hamamı gibi eserler de Piri Paşa tarafından yaptırılmış. Adana’da kalabilen eserlerin yüzde 90’ına sahip olan Piri Paşa, Konya, İstanbul ve Niğde’nin Bor ilçesinde de birçok külliye, hamam ve cami yaptırmış.

Vakıf Sarayı adıyla da bilinen evin eskiden yanında beyliğin idare merkezi olduğu anlaşılan ve halk arasında “Selamlık” olarak bilinen, kubbeli bir mekân ve hamam olduğu düşünülen bir kısmı ile gelebilen bir yapı. Kesme taş ve tuğladan mimarisiyle sade bir görünüşe sahip konak, birisi ara olmak üzere üç kattan ve “L” şeklindeki zemin katı planının doğu ucunu teşkil eden bir terastan meydana geliyor.

Üç katlı üzeri teraslı bu binanın alt katı düzgün kesme taş, üst katı tuğla ile inşa edilmiş. 16×10.50 metre ölçüsünde dikdörtgen bir plana sahip. Birinci katta bir mutfak, bir salon, iki oda ve ara mekanlar bulunuyor. Üst katın merdiven sahanlığının batısına abdesthane, en üst katı teşkil eden güney ucuna da büyük bir yatak odası yerleştirilmiş.

Ayrıca üst katta havuzlu bir teras da bulunuyor. Sade olan konakta hiçbir süsleme görülmüyor. Binanın Mısır’daki Memlüklü konaklarını hatırlatan önemli bir eser olduğu söyleniyor. Yalnızca Güney cephesinde bulunan kapı üstündeki kitabesinde Ramazanoğlu Halil Bey tarafından onarıldığı yazıyor.

Adana’ndaki ilk müze-kültür merkezi özelliğini taşıyan konak restore edildikten ve Çukurova Üniversitesi’ne tahsis edildikten sonra konferans ve türlü etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamış. Konakta Cumartesi Konferansları adıyla her hafta konferans düzenleniyor. Ayrıca her ayın son cumartesi günü de Türk Sanat Müziği konseri düzenleniyor. Tüm bu etkinlikler halka açık ve ücretsiz.

Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi, resmi tatiller dışında her gün ziyarete açık.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER