Zeydan Karalar “Sosyal belediyecilik lütuf değil görevdir”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ihtiyaç sahiplerine tekerlekli ve akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdi.

Zeydan Karalar  “Sosyal belediyecilik  lütuf değil görevdir”

Hande MUŞTU

ADANA (İLKHBAER) - Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine tekerlekli ve akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi binası yanında bulunan Heykelli Park’ta gerçekleştirilen etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve  Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı  Dr. Rıza Mete katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediyesi’nin başkanlığını yaptığı dönemde de sosyal projelere önem verdiğini belirtti.  Karalar “Seyhan Belediyesi’nde çalıştığımız dönemde sosyal belediyecilikte Türkiye’nin öncüsü olduk. Sosyal belediyecilik lütuf değil görevdir dedik .Bütçemizin önemli bir bölümünü sosyal belediyeciliğe ayırdık. Türkiye’de Seyhan Belediyesi kadar tekerlekli sandalye dağıtan ikinci bir belediye yok. Türkiye’de Seyhan Belediyesi kadar geliri olmayan ailelerin elinden tutan başka belediye yok. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nde bunların daha fazlasını yapacağız” dedi.

Adana’da engelli oranının dünya genelinde diğer şehirlerle kıyaslandığında daha fazla olduğuna dikkat çeken Karalar “ Dünya genelinde  yüzde 8 veya yüzde 9  iken, Adana’da bu oran yüzde 14.6 olarak görünüyor. Bizim bu vatandaşlarımıza yardımcı olmak görevimiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Rıza Mete, Adana’yı engelli dostu bir kent yapmak için çalıştıklarını belirterek “Kentlerde engellilerin çok daha rahat yaşayabilmesi için hepimizin iyi çalışması gerekiyor. Başta fırsat eşitliği olmak üzere; gelir dağılımındaki eşitsizliği gidermek ve asgari yaşanabilir standartları yaratabilmek için tedbirler almak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Engelli dostu kentler sırlamasında Adana’nın 49. Sırada yer aldığını söyleyen Mete “Adana şu anda 49. Sırada. Hem ekonomik hem coğrafi hem de toplumsal açıdan daha iyi şartları yaratmalıyız. Ben bu bilinçle çalışarak Adana’yı Türkiye’nin engelli dostu kenti yapmak için çabalayacağıma şimdiden söz veriyorum. Başkanımızla birlikte umuyorum ki bu sıralamamızı öne çekeceğiz” şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından Başkan Zeydan Karalar, engelli vatandaşlara akülü ve manuel tekerlekli sandalyelerini bizzat teslim etti.

  Basın kuruluşlarında ve sosyal medyada bir süre önce sandalye ihtiyacı isteğiyle yer alan, omurga açıklığı olarak bilinen spina bfida hastalığıyla dünyaya gelen ve şu anda 7 yaşında olan Zedan Kele’ye de tekerlekli sandalyesini veren Başkan Zeydan Karalar, hemşehrilerinin yanında olduğunu belirtti.

Öte yandan 120 manuel sandalye, 2 klozetli, 5 çocuk boy, 9 akülü sandalye toplamda ise 136 tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2