Güneş gözlükleri…

Yaz tatili başladı. Tatilde en çok kullanılan bir araç da güneş gözlükleridir. Her en kadar kimileri için güneş gözlüğü aksesuar olarak görülse de, aslında göz sağlığımız için çok önemli..

Çünkü güneş gözlüklerini sadece gözü ışıktan korumak için değil, zararlı ışınları önlemek için de tercih edilmeli. Her gözlük rengi için değil, gözlerimizi ne kadar iyi korursa o kadar değerli olur.

Onun için öyle sıradan, tabladan, seyyar satıcıdan, kıyıdan kenardan, işportacıdan güneş gözlüğü alınmaz. Gözlerinizi koruyalım derken, sakın zarar vermeyin.

İyi bir araştırma yapmalı, camı, çerçevesi teninize zarar vermemelidir. Öncelikle ultraviyole ya da morötesi dediğimiz ışınları kestiğine dair sertifikası olmalı.. Çünkü ultraviyole ışınlar, gözlerimiz üzerinde ciddi hasarlar yaratabilir unutmayın!

Ayrıca polarize ve yansıması olmayan, kullanımı rahat gözlükleri tercih etmeli, ondan sonra da yüzünüze yakışanı seçmelisiniz. Sık sık kıyıda, kenarda polarize diye gözlük satanlar görüyoruz. Onlara bakmayın. Ayrıca her gözlüğün gerçek polarize olduğuna da inanmayın.

Mutlaka tescilli mi olduğuna bakın. Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil olur. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir.

Güneş gözlüğü alırken, sertifikasını mutlaka isteyin. Yanlış ürün almamak için güvenilebilir, kurumsal yerleri tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Kaliteli gözlük aldınız. Peki! Her şey bitmiş midir? Hayır! Değil. Çünkü ondan sonra ayrıca alacağınız gözlüğün bakımını da yapmalısınız.

Uzmanlar, güneş gözlüklerinin temizliği için en ideal olanın temiz su ile yıkanması diyorlar. Pamuklu bir bez ya da gözlükçüden aldığınız özel bez ile gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz.

Ayrıca gözlüğünüzü çizilmelere karşı da korumak için, gözlük ile birlikte aldığınız koruma kutusunda saklayın.

Evet! Yazın gelmesi ile birlikte yanımızdan ayırmadığımız güneş gözlüklerini de çıkarmaya başladık. Unutmayın ki, gözlerimiz dünyaya açılan kapımızdır. Onları korumak koruyalım…

YORUM EKLE