Genç mühendislere etkili iletişim eğitimi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’ne kayıtlı öğrenci üyelere Dr. Tülay Üstündağ tarafından “Etkili İletişim ve Sunuş Becerileri Eğitimi” verildi.
Bu haber 2016-12-26 19:13:23 eklenmiş ve 706 kez görüntülenmiştir.

ADANA(İLKHABER) - TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’ne kayıtlı öğrenci üyelere Dr. Tülay Üstündağ tarafından “Etkili  İletişim ve Sunuş Becerileri Eğitimi” verildi.

Günlük yaşamın vazgeçilmez kavramlarından birinin iletişim olduğunu söyleyen Üstündağ, “Kültürel birikimin yazılı ve sözlü ögelerinden atasözleri ya da deyimler iletişimin önemini anlatır. Örneğin “Adamın yere bakanından, suyun  sessiz akanından kork, doğru söyleyeni dokuz  köyden kovarlar, el yarası unutulur, dil yarası unutulmaz!” bunlardan sadece birkaçıdır. Bu ifadeler doğrudan ya da dolaylı olarak iletişimin toplumsal yaşamdaki yerini vurgular.” dedi.

İLETİŞİMİN NİTELİĞİ, İÇTENLİK VE DOĞALLIKLA DOĞRUDAN İLGİLİDİR

İletişim yoluyla insanların düşünce, bilgi, duygu, tutum, alışkanlık ve becerilerini paylaştıklarını belirten Üstündağ, şöyle dedi:

“Kişiler sözel ya da sözel olmayan yollarla birbirleriyle bağ kurarlar. İletişimi güçlü denilen bireylerin bilgi ve beceri  zenginliğinin arka planında; gönül zenginliği, sevgi, anlayış ve hoşgörü vardır. Diğer deyişle iletişimin niteliği, içtenlik ve doğallıkla doğrudan ilgilidir.

İletişimde bireylerin ilk karşılaşma ve tanışma anları, birbirleriyle selamlaşma süreci, bu süreçte kendilerini nasıl anlattıkları, iletişimi sürdürmeye ya da paylaşmaya hazır olup olmadıkları, kullandıkları tüm sözel ve sözel olmayan ipuçları önemlidir. Bu ipuçlarını bilenler ve yerinde kullananlar günlük yaşamda diğerlerinden farklılıklarıyla tanınırlar.”

İLETİŞİMİN GÜNLÜK YAŞAMDA GÖZLENEBİLEN YANSIMASI

Sözel iletişimin genellikle bilgi aktarmak için kullanıldığını, sözel olmayan iletişimin ise bireyler arasındaki tutum, duygu ve davranışların paylaşılmasında gözlendiğini ifade eden Üstündağ, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Beden dili olarak ifade edilen sözel olmayan iletişim insanların bulundukları, oturdukları, konuştukları vb. yerlerdeki halleriyle, dik, öne eğik vb. duruşlarıyla, göz, el, kol, baş, bacak vb. kullanma biçimleriyle açıkça gözlenir.

İletişimin günlük yaşamda gözlenebilen bir yansıması da sunuş becerileri olarak ifade edilebilir. Sunuş becerisi demek; sunum yapacak kişinin sunum için hazırlanması, sunumunu  planlaması, etkili bir sunumun nasıl olması gerektiğini bilmesi ve bu bilgilerini uygulamaya koyabilmesi demektir.

Sunuş becerisi 21. yüzyıl insanında bulunması gereken temel beceriler arasında yer almaktadır. Genç mühendislerin bu beceriye sahip olmaları ve becerilerini yetkinlikle kullanabilmeleri öncelikli olarak önemlidir.”

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

sex shop istanbul   sex shop   seks shop   usa sex toys   seks shop istanbul   seks shop istanbul   seks shop istanbul   vibratör   realistik penis   realistik vibratör   gay sex shop   bdsm   anal vibratör   belden bağlamalı   strapon   zenci vibratör   sex makinesı   pet shop   iç giyim   jartiyer iç giyim   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri