Adana’nın ilk üçüncü nesil kahvecisi

Bir fincan kahvenin yanında lokum, çikolata ve bir küçük bardak su gelir genellikle. Ancak Ziyapaşa’da bulunan Fil Cafe, kahvenin yanında çok daha fazla ikram ediyor. Kimi zaman bir şiir dinletisi, kimi zaman jazz esintileri, kimi zaman fotoğraf üzerine bir söyleşi, kimi zaman bir astrologla geleceğe yolculuk. İşletmenin yönetici Aslı Türkeli, amaçlarının farklılık yaratmak olduğunu belirtiyor.

Adana’nın ilk üçüncü nesil kahvecisi
Adana’nın ilk üçüncü nesil kahvecisi ilkhaber
Bu içerik 945 kez okundu.

HABER: MURAT YILDIRIM

Bir fincan kahvenin yanında lokum, çikolata ve bir küçük bardak su gelir genellikle. Ancak Ziyapaşa’da bulunan Fil Cafe, kahvenin yanında çok daha fazla ikram ediyor. Kimi zaman bir şiir dinletisi, kimi zaman jazz esintileri, kimi zaman fotoğraf üzerine bir söyleşi, kimi zaman bir astrologla geleceğe yolculuk. İşletmenin yönetici Aslı Türkeli, amaçlarının farklılık yaratmak olduğunu belirtiyor.

1 yıl önce açılan Fil Cafe, kısa zamanda Adanalıların uğrak yeri olmayı başardı. Bu başarıda ikram ettikleri kahvelerinin çeşitliğinin yanı sıra demleme yöntemlerinin farklılığı da etkili oluyor. Mekanın işletmecisi Aslı Türkeli, kendilerinin Adana’nın ilk üçüncü nesil kahvecisi olduklarını söylüyor. Kahvenin ilk çıktığı yılların birinci nesil olduğunu belirten Türkeli, daha sonra Amerikan tarzı sanayi tipi kahvelerin çıktığını, üçüncü nesil kahvenin ise tamamen el yapımı olduğunu belirtiyor. Yani bir hayli uğraş gerektiren ancak tadı da bu uğraşa değen bir sunum hazırlıyorlar. Tüm ürünleri kendileri hazırlıyor ve kahveyi demliyorlar.

Kahveyi demliyorlar

Fil cafede çok farklı kahve türleri bulmanız da mümkün. Brezilya kahveleri, Endonezya kahveleri, colombiya kahveleri gibi değişik ülkelerden farklı tatlar var. Ancak onları en farklı kılan unsur kahveyi demleme yöntemleri. Bu demleme yöntemlerinin de çeşitli adları var. Örneğin Cold Breew, Syphon, Nora Pot, French Press gibi yöntemler. Çiğ kahve alınıyor ve demleme derecelerine göre ayrı ayrı derecelerde kavruluyor. Kahvenin çekilme işlemi de dahil tüm işlemler müşterinin gözü önünde gerçekleştiriliyor. Çok efkarlıyım diyorsanız alkollü kahve çeşitlerini de tatma imkanınız oluyor.

Aydın Manaşır’la şiir dinletisi

Fil Cafe sanatsal olaylara ve sosyal sorumluluk projelerine de ayrı bir önem veriyor. Şiir dinletisi geceleriyle şiirseverler farklı bir atmosfere götürülüyor. 25 yıldır şiir okuyon ve uzun yıllar Kanal A’da şiir programları yapan Aydın Manaşırlı haftada bir gün şiirleriyle farklı bir hava yaratıyor. Çoğu zaman dinleyiciler de bu dinletiye şiir okuyarak katkı sağlayabiliyor. Özgün müzikler eşliğinde hazırlanan dinleti aralarında farklı müzik parçaları da çalınıp söyleniyor.

Ayhan Şenbayrak’la fotoğrafçılık üzerine

İş Adamı Ayhan Şenbayrak, belirli aralıklarla fotoğraf sanatı üzerine söyleşilerde bulunuyor, anılarını anlatıyor ve fotoğraf çekmenin ustalıklarını ve inceliklerini Fil Cafe müşterileriyle paylaşıyor. Çektiği fotoğraflardan örneklerden sunan Ayhan Şenbayrak, sohbetiyle de gençlerin ufkunu açıyor ve onları sanatsal faaliyetlere yöneltiyor.

Emine Gücek’le astroloji

Astorolog Emine Gücek de Fil Cafe’nin farklı yüzlerinden ve sürprizlerinden biri. İnansak da ininmasak da her zaman gelecekte neler yaşayacağımıza dair merakımıza cevap veren Gücek, gençlere hem astoroloji hakkında bilgi veriyor ve hem de farklı testler yapıyor ve tarot açıyor.

Jazz esintileri

Jazz konserleri ise bir başka etkinlik olarak Fil cafe’de olağanüstü ilgi görüyor. Özgün bir dinleyici kitlesi olan Jazz müziğin örnekleri canlı olarak seslendirilirken, saksafon dinletisi müzik yelpazesinde farklı bir yerde duruyor. Bu etkinlikte müziğin yanı sıra jazz’ın tarihi, nerede doğduğu, nasıl gelişim gösterdiği, hangi ülkelerden dünyaya yayıldığı gibi didaktik bilgiler de veriliyor.

Cafer ve Savaş’la elektronik müzik

Yoğun ilgi gören dinletilerden biri de Cafer ve Savaş ikilisinin sundukları elektronik müzik türleri. Farklı ses tonları, farklı sahneleri ve geniş repertuvarlarıyla cafeye gelenleri o6turtmayan ikili ayrı bir röportaj konusu olacağı için şimdilik bu kadarla yetiniyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleri

Film Cafe işletmecisi Aslı Türkeli, sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle de alkışı hak ediyor. Bu tür projelerde sponsor olarak yer almanın kendisini çok mutlu ettiğini belirten Türkeli, en son özel çocukların podyuma çıkacağı “Engel Olma Destek Ol” defilesine sponsor olduklarını söyledi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti