Kurtar Çakın’ın objektifinden Katliamın Fotoğrafları sergisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerindeki 126 şehit törenle anıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, askeri erkanın da katıldığı törenlerde gazeteci Kurtar Çakın'ın katliam fotoğraflarından oluşan açık hava sergisinin açılışı da gerçekleştirildi.

Kurtar Çakın’ın objektifinden Katliamın Fotoğrafları sergisi
Kurtar Çakın’ın objektifinden Katliamın Fotoğrafları sergisi ilkhaber
Bu içerik 871 kez okundu.

  

ADANA (İLKHABER) - Kıbrıs Rum tedhiş örgütü EOKA tarafından 14 Ağustos 1974’te topluca katledilen Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerindeki 126 şehit düzenlenen törenle anıldı. Muratağa-Sandallar Şehitler Anıtı ve Atlılar Şehitliği’nde düzenlenen törenlere Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Kıbrıs Türk Barış  Kuvvetleri Komutanı adına 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Faruk Yıldırım, bazı bakan ve milletvekillerinin yanı sıra "Kurtar Çakın'ın Objektifinden Katliamın Fotoğrafları" konulu sergisi için adaya davet edilen Çukurova Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanlarından, gazeteci Kurtar Çakın da katıldı.

 

 

Cenaze töreni ve şehitlerin anılmasının ardından Çukurova Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Kurtar Çakın'ın açık hava sergisinin açılışı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, askeri erkan, şehit aile yakınlarının katılımıyla gerçekleşti.

 

 

Törende daha sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 1974’de Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarını fotoğraflayan ve dünyaya duyuran gazeteci Kurtar Çakın ve Muratağa - Atlılar - Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği (MASDER) Başkanı Ahmet Aşır konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı konuşmada, 43 yıl önce yaşanan bir vahşetin yıldönümünde DNA testleri ile kimlikleri tespit edilen şehitleri toprağa yeniden verirken, onların ruhunu şad ederek rahmet ve saygıyla andıklarını söyledi. 1974’de Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamının ortaya çıkarıldığı kazıları fotoğraflayan ve katliamın dünyaya duyurulmasına katkı koyan ÇGC eski Başkanlarından Kurtar Çakın, çoğunluğu çocuk ve kadının önce vurulup, daha sonra yakıldığı katliamın dünya insanlık tarihine “yüz karası” olarak geçtiğini söyledi.

Türk askerinin 1974’de Kıbrıslı Rumlara tankerlerle su taşıyarak, insanlık dersi verdiğini kaydeden Çakın, tek dileğinin Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili görgü tanıklarından yararlanılarak bir belgesel ve film yapılması olduğunu kaydetti. Düzenlenen törende iki kardeş ve annesini defneden Muratağa - Atlılar - Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği (MASDER) Başkanı Ahmet Aşır, diğer şehitlerin DNA testlerinin de en kısa zamanda tamamlanmasını istediklerini belirtti.

Törenlerin sonunda Güvenlik Kuvvetler Komutanlığı ve 28.Tümen Komutanlığı'na davet edilen gazeteci Kurtar Çakın'a burada Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile Tuğgeneral Faruk Yıldırım tarafından teşekkür plaketi verildi.

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti