Günün altın öğünü ‘Kahvaltı’

Sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşam için beslenme artık herkesçe bilinen bir gerçek. Uzmanlar günün ilk öğünü olan kahvaltının hem fiziksel, hem de zihinsel aktiviteleri olumlu yönden etkilemesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Günün altın öğünü ‘Kahvaltı’
Günün altın öğünü ‘Kahvaltı’ ilkhaber
Bu içerik 900 kez okundu.

 

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) –Sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşam için beslenme artık herkesçe bilinen bir gerçek. Uzmanlar günün ilk öğünü olan kahvaltının hem fiziksel, hem de zihinsel aktiviteleri olumlu yönden etkilemesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Bunun için kahvaltı, artık hayatımızın olmazsa olmazı olarak gözüküyor. Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, yapılan araştırmalara göre,  kahvaltı yapanların yapmayanlara göre okullarında daha başarılı oldukları, iş yerinde daha verimli çalıştıklarını gösterdiğini söylüyor.

Uzman Diyetisyen Şenses, gün boyu dinç ve enerjik olmamız için özellikle kahvaltıda lifli yiyecekleri tercih etmemiz gerektiğini belirterek, ‘’

Akşam yemeğinden sabah kahvaltısına kadar olan süre yaklaşık 10 saatli bir açlık ortaya çıkarıyor. Bu süre içerisinde metabolizmamızda yavaş çalıştığı için güne başlangıcın kaliteli ve besleyici değeri yüksek gıdalarla yapılması gerekiyor. Kahvaltı yapmadan güne başlandığında kilo almanın daha kolaylaştığı biliniyor. Yani öğün atlamak zayıflatmıyor. Kahvaltıda lif içeriği zengin, yağ içeriği düşük, karbonhidrat ve kaliteli protein içeren besin tercih etmek gün boyu dinç ve enerjik olmamıza destek olur. Kaliteli bir kahvaltı kan şekeri dengesini sağlamaya da yardımcı olur. Bu nedenle uyanır uyanmaz en geç 1 saat içerisinde yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapmak altın kuraldır.’’ Dedi.

Sağlıklı güne başlamak için ideal kahvaltı önerisinde de bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şöyle devam etti;

‘İdeal bir kahvaltı karbonhidrat içermelidir. Ekmek kahvaltının vazgeçilmezidir. Ancak rafine edilmemiş olanların tercih edilmesi sağlık açısından daha uygun olacaktır. Tam tahıllı ekmekler veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekler doğru tercihler olacaktır.

Poğaça, açma gibi hem işlem görmüş karbonhidrat içermesi hem de yağ içeriklerinin yüksek olması nedeniyle sağlıksız tercihler olacaktır. Saf karbonhidratlar dediğimiz şekerli gıdalar hem aldığımız enerjiyi arttırır hem de kan şekeri dengesizliği sağlayarak çabuk acıkmaya neden olacaktır.

Kaliteli protein içermelidir; hayvansal kaynaklı gıdaların içerdiği protein bitkisel kaynaklı olanlara göre daha yüksek kaliteye sahiptir. Kahvaltıda tüketilen süt, peynir, yumurta kaliteli protein içeriği yüksek gıdalardır.

Az yağlı olmalıdır; hayvansal kaynaklı gıdalar aynı zamanda yüksek yağ içeriğine sahip olduğundan bu besin grubundaki gıdalar düşük yağ içeriğine sahip olanlardan seçilmelidir.

 

Lif, vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Kahvaltıda tercih edilecek mevsimine uygun bol taze sebzeler veya meyveler bu görevi üstlenecektir. Hem vitamin mineral ihtiyacımızı karşılaması hem de lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kahvaltıya katkı sağlar. Özellikle lif içeriği yüksek besinler tokluk hissini daha uzun sağlaması ve kan şekerini dengelemesi nedeniyle önemlidir.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti