Çukurova iş dünyası, ekonomik kalkınma projelerini konuştu

Çukurova’da faaliyet gösteren birçok derneği bünyesinde barındıran Çukurova SİFED’in Mersin’de düzenlenen toplantısında, ‘Mersin Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ ve ‘Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge’ gibi bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacak projeler konuşuldu.

Çukurova iş dünyası, ekonomik kalkınma projelerini konuştu
Çukurova iş dünyası, ekonomik kalkınma projelerini konuştu ilkhaber
Bu içerik 734 kez okundu.

ADANA (İLKHABER) - Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) yönetim kurulu 2017 Ekim ayı toplantısı, Mersin İhtisas Organize Sanayicileri Derneği (MİODER) ve Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)  Çukurova Şube Başkanı Gül Akyürek’in ev sahipliğinde, Akyürek Technology’de gerçekleştirildi.

Çukurova SİFED Başkanı Ali Doğan’ın başkanlık yaptığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu’nun da yer aldığı toplantıda, Gül Akyürek, Akyürek Technology’nin çalışmalarıyla ile ilgili bilgiler verdi.

Tarsus’ta kurulması planlanan ‘Mersin Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ konusunda da açıklama yapan Gül Akyürek, “Bu sanayi bölgemiz sayesinde yapılacak yeni yatırımlarla, ülke ve bölgenin ekonomik kalkınmasına, istihdama önemli katkılar sağlanacak. Ülkemizin yeni OSB’lere ihtiyacı var. Yeterki yeni OSB’ler kurulsun. OSB’lere fazlasıyla yatırımcı gelecektir” dedi.

Güç birliğinin önemi vurgulandı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Çukurova SİFED ve DASİFED’in ortak projesi olan ‘Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge’ Projesi konusundaki sunumunun ardından, bölgenin var olan kaynaklarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Bölge dinamiklerinin harekete geçirilmesi için ortak güç oluşturulmasının önemine değinen Sönmez, ”Çukurova, dünyanın en büyük üç ovasından biri. Bölgemiz,  çözüm odaklı tarım ihtisas bölgesi olmalı. Ürün noktasında önemli tarım ürünlerini tespit ederek onu ekmeliyiz. Bu alanda da işbirliği içinde olmalıyız. İki lira kazanacağız diye tarım arazilerini kaybetmeyelim” şeklinde konuştu.

Federasyonlardan ortak çalışma

Çukurova SİFED Başkanı Ali Doğan, Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) ile bölgedeki illerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunacak projeler üzerinde çalıştıklarını anlattı.

‘Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge’ Projesi’nin,  bu projeler içinde yer alan en önemli proje olduğunu vurgulayan Doğan,  “Üç akademisyen arkadaşımız bu konu üzerine çalışma yürütüyor. Federasyonlarımızın yönetim kurulları tarafından onay verilen proje, ülkemiz ve bölgemiz için vizyon projelerden biri olacak. Proje, günü kurtarmak değil, gelecek adına atılan önemli bir adım” ifadeleri kullandı.

ÇKA’nın çalışmaları

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler ile MESİAD Başkanı Mehmet Deniz’in bürokratik sıkıntılar ve Çukurova’nın tarımsal zenginliği konusundaki konuşmalarının ardından söz alan ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Çukurova’nın kalkınmasına yönelik ciddi planlar hazırladıklarını söyledi.

Mersin ekonomisinin gelecekteki vizyonun çok değerli olduğunu dile getiren Altunsu, “Mersin için de 1 ve 5’er yıllık gerçekçi planlar hazırlandı, sektörel çalışmalarla ilgili analizler yapıldı. Bunun için Yatırım Destek Ofisi açtık.  81 ilde de yatırım ortamını tanıtacağız.  ÇKA olarak paydaşlarımızla bir projeyi nasıl daha iyi yapabiliriz kaygısındayız” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti