Öğretmene saldırı protesto edildi

Adana iki öğrencinin kavgası az kalsın öğretmeni canından ediyordu.

Öğretmene saldırı protesto edildi
Öğretmene saldırı protesto edildi ilkhaber
Bu içerik 2063 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana iki öğrencinin kavgası az kalsın öğretmeni canından ediyordu.

Edinilen bilgilere göre olay Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’nde bulunan Ahmet Sapmaz Ortaokulu’nda meydana geldi. İddialara göre, iki öğrenci okul içerisinde kavga etti. Daha sonra okula kavga eden öğrencilerden birinin velisi geldi. Oğlunun dövüldüğünü söyleyen veli önce yönetimle konuştu, ikna olmayınca oğlu ile birlikte sınıfa girerek öğrencilere saldırdı. Olaya müdahale eden öğretmenlerden Yıldırım Durur olay esnasında bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan talihsiz öğretmen yoğun bakıma alındı. Olayı gerçekleştiren baba oğul ise, yakalanarak adli mercilere sevk edildi.

PROTESTO EDİLDİ

Konuyu eğitim sendikaları protesto etti.  Yıldırım Durur isimli öğretmenin bıçaklanmasını protesto etmek ve okullarda artan şiddete dikkat çekmek için, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen şubelerinin üye ve yöneticileri olayın gerçekleştiği Ahmet Sapmaz Ortaokulu önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması metnini okuyan, Adana Eğitim-İş 1 No'lu Şube Başkanı Galip Reha Ertekin, 9 Şubat 2018 Cuma günü Adana’nın Seyhan ilçesinde Ahmet Sapmaz Ortaokulu'nda Görsel Sanatlar öğretmeni olarak görev yapan aynı zaman da okulda sendika temsilcisi olan Yıldırım Durur isimli öğretmenin bir öğrenci velisi tarafından bıçaklı saldırıya uğradığını belirtti. Yıldırım öğretmenin sağlık durumunun iyiye gittiğini işaret eden Ertekin, “Yıldırım öğretmenimiz kaldırıldığı hastanede iki gün yoğun bakımda müşahede altında tutulmuş, sonrasında sağlık durumu iyiye giderek normal servise alınmıştır.” dedi.

ŞİDDET EYLEMLERİ ARTIYOR

Yapılan çirkin saldırıyı kınadıklarını belirten Ertekin, “Olayı haber aldığımız andan itibaren sendika yönetimi olarak okula intikal ettik; okuldaki tüm öğretmen arkadaşların büyük bir dayanışma içerisinde öğretmenimize karşı yapılan saldırıya ortak tavır geliştirdiklerini gördük; soruşturma kapsamında alınan ifadelerin, tutanakların ve öğretmenimizin sağlık durumunun takipçisi olduk. Yıldırım Öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ne yazık ki eğitimcilere yönelik şiddet eylemleri son yıllarda giderek artmaktadır. Bugüne kadar okullarda yeterli güvenlik önlemleri almadığı gibi öğretmenlere uygulanan şiddete seyirci kalınmaktadır. Bu tür şiddet olayları karşısında kayıtsız kalınmakta, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın can güvenliğini sağlayamamaktadır. Ne yazık ki bilim yuvası olması gereken okullarımız, hem eğitim çalışanları hem de öğrencilerimiz için güvenli alanlar olmaktan çıkmıştır.” diye konuştu.

EN AĞIR ŞEKİLDE CAZALANDIRILMALILAR

Şiddetin artık son bulması gerektiğini dile getiren Ertekin, “Öğretmenlerin çalışma huzurunun bozulmasına, mağduriyetine neden oluşturan ve bir baskı aracı olan Alo 147 hattının, BİMER’in hizmete girmesiyle öğretmene yönelik şiddetin ve baskının arttığı gözlenmektedir.  Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adana Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün bu olay ile ilgili incelemesi sonrasında şahıs ya da şahıslar hakkında en ağır şekilde cezalandırılması için gerekli iş ve işlemleri yapmasını talep ediyoruz, Eğitim-İş Adana 1 No'lu Şube olarak bu olayın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZİYORLAR

Daha sonra söz alan Türk Eğitim Sen Adana 1 No’lu Şube Başkanı Selahattin Dolğun, sadece Adana’da 2018’de 6-7 tane öğretmene yönelik şiddete karşı açıklama yaptıklarını ancak ortada bir sonuç olmadığını, saldırganların elini kolunu sallayarak gezdiğini anlattı.  Eğitim Sen Adana Şube Sekreteri Cemil Özen de, şiddetin nedenleri araştırılarak Bakanlık’ın sendika merkezleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün şubelerle görüşerek şiddete çözüm üretmesi gerektiğini ifade etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"