Rekor zam!

Seyhan Belediye Başkanı Karalar, memura ve sözleşmeli personelinin sosyal denge ikramiyesine yüzde 77 zam yaptı

Rekor zam!
Rekor zam! ilkhaber
Bu içerik 1173 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyede çalışan memurlara ve sözleşmeli personele yönelik önemli bir adım atarak, tarihi bir sözleşmeye imza attı.

Seyhan Belediyesi ve Tüm Bel Sen arasında yaklaşık 2 aydır süren toplu sözleşme görüşmeleri sonuç verdi. Alınan sonuçtan çalışanlar başta olmak üzere, sendika yönetimi ve Belediye yönetimi mutlu oldu. Sözleşme ile birlikte Seyhan Belediyesi’nde çalışan memurlar birçok hak ve ayrıcalıktan faydalanacak. Ortalama yüzde 25 zammın yapıldığı sözleşmede sosyal denge ikramiyesine yüzde 77 zam yapılmış olacak. 

KAZANIM BÜYÜK

Toplu sözleşme imza töreni Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Çalışanlarında katıldığı toplu sözleşme imza törenine Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Tüm Bel Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt katıldı. Toplu sözleşme töreninde Devlet memuru, sözleşmeli, şef ve uzman kadroda yer alan emekçiler için aylık brüt 1620 lira iyileştirme zammı yapıldı. Yüzde 15’lik vergi dilimine giren zam net 1377, yüzde 20’lik dilime girdiğinde 1296 lira olacak. Başkan Yardımcılarına aylık brüt 2 bin 497 lira, müdür ve müdür vekili olarak görev yapan emekçilere brüt 1847 lira zam yapıldı.

YILDA İKİ İKRAMİYE

İkramiye ve sosyal haklarda da ciddi gelişmeler yaşandı. Ramazan Bayramında çalışanlara ramazan bayramında brüt 500 TL, Kurban Bayramı’nda brüt 750 TL ikramiye ödenecek. Yine çalışan personelin birinci derece yakının vefatı durumunda (eş, anne, baba, kayın valide, kayın baba, kardeş ve çocukların vefatı durumunda sosyal haklar ile birlikte son aldığı net maaşın 3 katı tutarında ölüm yardımı yapılacak. Sözleşmenin kapsamında ise, şu ifadeler yer aldı; “Tarafların ihtiyaç duymaları halinde karşılıklı mutabakat metni ile mevcut sözleşmenin hak ve kapsamını daraltmadan yeni sözleşme ve protokol düzenleyebilir.  İş bu sözleşme 01. 01. 2018 tarihinde başlar ve 31 12. 2018 tarihine kadar, her ay ödenen iyileştirme zammı ve sosyal haklara yıllık yüzde 20 ilave iyileştirme zammı yapılır. Sözleşme süresi bitiminde, yeni sözleşme imzalanıncaya kadar eski sözleşmenin hükümleri aynen devam eder.  Yani sözleşme imzalanmaması halinde eski sözleşmede alınan iyileştirme zammı ve diğer sosyal hak ve ikramiyeler her yıl yüzde 20 artırılarak devam ettirilir.”

KADINLAR GÜNÜNDE ÜCRETSİZ İZİN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ücretli izin, eşine şiddet uygulayan personelin o ay alacağı ikramiyenin şiddet göre eşe verilmesi, belediyenin açtığı kreş ve gündüz bakım evlerinden ücretsiz yararlanılması, yurt içinde resmi kurularda yapılamayan tedavinin özel kuruluşlarda ya da yurtdışında işveren tarafından karşılanması gibi maddeler de yer aldı. Sözleşmede çalışanların belediyenin otoparklarından ücretsiz faydalanabileceği ve işveren, mesai saatleri dışında göreve çağırdığı personele araç tahsis etmek zorunda olduğu ifadeleri de yer aldı.

EKONOMİK OLARAK ZOR BİR YIL

Tüm Bel Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik, törenin açış konuşmasında, ekonomik olarak zor bir yıl olarak geçecek olan 2018’de bu yıl için iyi bir sözleşme imzaladıklarını belirtti. Bu sözleşme için ciddi bir çaba sarf ettiklerini dile getirdi ve kamu emekçilerine hayırlı olmasını diledi. Mehmet Çelik, “Güzel bir sözleşme oldu. Emeği geçene teşekkür ediyorum. 2018 yılı zor bir yıl. Bir yemek sorunumuz vardı.  Bu kaybı Zeydan Başkanımız bu sözleşmeyle telafi etmeye çalıştı.” dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞE İMZA ATIYORUZ

Çok önemli bir sözleşmenin altına imza attıklarını belirten Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt, bu anlamda yanlarında duran Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür etti. Bozkurt, “Kamu çalışanlarını satarcasına 0,3’lere imza atıldığı günler oldu. Benzer şeyler başka yerlerde de oldu. Yüzdeler ortaya atılmaya başlandı. Mesele o değil! Mesele mücadele içerisinde olan bir insan olarak bugün demokrasi mücadelesinde, laik demokrasi mücadelesinde, bu kurumların yürüdüğü yolda onlara bir katkı sunmuş olmaktır. Atılan imzayı o şekilde görmek lazım. Bu bizim için önemli kısımdır. Parasal kısım önemlidir ama asıl önemli olan demokrasiye ve mücadeleye koyduğu katkıdır. Bu anlamda başta Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar olmak üzere emeği geçenlere tekrar huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çok önemli bir işe imza atıyoruz. Daha önce Zeydan başkana söylemiştim; Adana’nın yıldızısınız bunu çalışmalarınızla hizmetlerinizle görüyoruz. Bu Türkiye’nin birçok yerinden gözleniyor. Bunu emekçilere yönelik yapacağınız yeni bir adımla 3 adım öteye geçireceksiniz gibi görünüyor. Bugün attığımız imza bunun bir kanıtıdır. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BOZKURT: BU SÖZLEŞMEYİ İMZALADIK

 Erdal Bozkurt, memurların sendikalarını kurmaya başladığı 90-93 yıllarında devletin en büyük güçleri ile “Sendika kuramazsınız” diye üzerlerine geldiğini belirterek “93’te ilk toplu sözleşmeyi Tüm Bel Sen yaptı ve AİHM’de kazandığı davalarla toplu sözleşme bu haline gelmiştir. Çok kötü günler geçirdiğimiz bir dönemde, umudumuzu güçlendiren Seyhan Belediyesi olmuştur. Çünkü ben yetiştirdiğimiz insanlara, yetiştirdiğimiz kadrolara üretme, iş değeri verme, ona hep saygı gösteren bir toplum yaratmaya çalıştık. Özgür toplu pazarlık haklarımızı kullanarak bu sözleşmeyi imzaladık. Bunun için Seyhan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YÜKSEL: BİR YERDE İSTEMESİNİ DE BİLECEKSİNİZ

KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muzaffer Yüksel ise, devletin memura verdiği en yüksek zammın 200 lira civarında olduğunu belirterek bununla kıyaslayınca Türkiye’deki en iyi toplu sözleşmelerden bir tanesinin imzaladığını anlatarak, “Tüm Bel Sen’in de bu toplu sözleşmeyi imzalarken Başkan’ı terletti. Bir yerde istemesini de bileceksiniz. Durup dururken kimse zam vermez” ifadelerini kullandı.

KARALAR: BİZ FARKLI OLMALIYIZ

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, kendisinin sözleşme aşamasında işçiden yana olduğunu ve masanın iki tarafında da bulunduğunu anlattı. Bu anlamda yüzü emeğe dönük biri olarak herkese adil ve ayrımsız zam yaptıklarını aktaran Başkan Karalar, “Bizimim mantalitemiz farklı, bizde farklı olmalıyız zaten. Sadece söylemlerimizle değil hereklerimizle, tavrımızla farklı olmalıyız. Söylem kolay! Herkes konuşur ama önemli olan sözüyle eyleminin bir olmasıdır. Bir insan atıyor, tutuyor, farklı şeyler yapıyorsa o farklı bir dünyadır. Biz onu tercih edenlerden değiliz. Biz ağzımızdan çıkana dikkat eden ve ağzımızdan bir şey çıktığı zaman onun esiri olan insanlarız. Eğer bu zor şartlarda, baskılarda sizlerin desteğini alabiliyorsak bu tavrımızdandır. Ben kendisine has ilkeleri olan, doğrultusu olan, kimine göre doğru kimine göre yanlış gelen bir insanım. Attığım her adım herkes tarafından beğenilmiyor ama herkesin doğru bir tutarlılığı olması lazımdır. Ve orada devam etmesi lazım eylem ve söylem birliği bundan kaynaklanıyor. Hayatım boyunca iyi bir yurttaş olmayı hedefledim. İyi yurttaş, o ülkenin gidişatı için çok önemlidir. Burada da aile olmamız lazım. Acıda ve tasada birilerimizin yardımına koşmak lazım... Bunu başardığımız düşünüyorum. Biz oturduk sendikacı arkadaşlarla bir noktada buluştuk. Sözleşme müzakeresinin nerede biteceğini sendikacıda bilmez, o zammı verecek işverende bilmez. En önemlisi tarafların birbirlerini azami ölçüde ikna etmesi lazım. Bizim sözleşmeli personellerimiz de var. Bu sözleşmede ayrım yapsak olmazdı işte paylaşım bu. İnsanı ön planda tutan sendikacılarda bunu sevmez bunun için öyle yaptık. Bu bütçeden işçinin, taşeronun hepsinin ödemesini buradan ödeyip hizmet edeceğim. Ben ömrüm boyumca çalışmama çok önem verdim. İki tarafa da sözleşme yaptım. Bu sözleşme vicdanımızı memnun etmiştir. Hepinize hayırlı olsun. Herkesin mutlu olduğu bir sözleşme olmuştur. Bu sene ikramiye koyduk. Bundan sonrada yüzü emekten yana olan başkana 1 Mayıs’ta ikramiye vermek yakışır.” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"