Kadınlar gecede buluştu

Adana Ekmek ve Gül Kadın Korosu, 8 Mart etkinlikleri kapsamında sahne aldı.

Kadınlar gecede buluştu
Kadınlar gecede buluştu ilkhaber
Bu içerik 313 kez okundu.
Reklam




Bayram BULUT
ADANA (İLKHABER) -Tiyatro gösterisinin de gerçekleştirildiği etkinlikte kadınlar gönüllerince eğlendi.
Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gece, sinevizyon gösterimiyle başladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, BM verilerine göre dünyada kadınların yüzde 35'inin fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını, Dünya Salık Örgütü verilerine göre bu rakamın kimi ülkelerde yüzde 70'lere ulaştığını savundu. Türkiye'de ise durumun çok daha vahim olduğunu anımsatan Bek, “Her gün yeni şiddet, cinayet, istismar haberleri alıyoruz. 2017 yılında 409 kadın, 20 çocuk cinayeti, 307 çocuğun cinsel istismarı vakası basına yansıdı. Bunlar sadece basına yansıyanlar.” dedi.
ÖNCE CAN GÜVENLİĞİMİZ
Eşitsizliklerin, haksızlıkların, şiddetin karşısında kadınların birik olmak zorunda olduklarını vurgulayan Bek, “Mücadele etmek zorundayız. Eşitlik özgürlük ve yaşam için şiddet, tecavüzlere karşı önce can güvenliğimiz diyoruz. Kadınları şiddet dolu bir hayata mahkum etmek isteyen tüm uygulamalara karşı çıkıyoruz.  Bunca kuşatılmışlık içerisinde kadınların güçlerini birleştirmesinin önemli olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.
Konuşmanın ardından kadınlar tarafından tiyatro oyunu sahnelendi. Kadın sorunlarına dikkat çekilen oyunun ardından, Ekmek ve Gül Kadın Korosu sahne alarak ezgilerini seslendirdi. Gecenin sonunda ise, kadınlar çalınan müzik eşliğinde oynadı.
 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karalar:
Karalar: "Adanalıyı çok büyük hizmetlerle buluşturacağız"
   Adana’da hastanede korkutan yangın
Adana’da hastanede korkutan yangın