Miniklerden deprem ve yangın tatbikatı

Mekan Ortaokulu’nda 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası’ etkinlikleri kapsamında deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Bütün öğrenci ve öğretmenler deprem ve yangın tatbikatını başarılı bir şekilde tamamladı.

Miniklerden deprem ve yangın tatbikatı
Miniklerden deprem ve yangın tatbikatı ilkhaber
Bu içerik 379 kez okundu.
Reklam

(ÖZEL HABER)

  

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Mekan Ortaokulu’nda 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası’ etkinlikleri kapsamında deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Bütün öğrenci ve öğretmenler deprem ve yangın tatbikatını başarılı bir şekilde tamamladı.

Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’nde yer alan Mekan İlk ve Ortaokulu, ‘28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Yangın ve deprem’ tatbikatı yaptı. 

Tatbikat öncesi öğrencilere, deprem ve yangın anında neler yapması gerektiği, nasıl davranılacağı konusu anlatıldı. Ardından çalan alarm sesiyle birlikte sınıflardaki öğrenciler masaların altına girerek deprem pozisyonu aldı.

Ardından ikinci alarm sesiyle birlikte öğrenciler ve öğretmenleri hızla okulu tahliye ederek, bahçedeki güvenli alana geçti.

Deprem tatbikatının ardından yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikat öncesi miniklere yangının çıkış nedenleri, küçük çapta bir yangın nasıl kontrol altına alınıp söndürülür ve yanığından korunma yolları hakkında çocuklara uygulamalı olarak gösterildi.

Mekan İlk ve Ortaokulu Müdürü Mithat Berrak, tatbikatta okulu 3 dakika gibi kısa sürede tahliye eden öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Yangınlar hakkında öğrencilere bilgi veren Berrak; “Yangınların büyük çoğunluğu genellikle tedbirsizlik, ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini her yıl öğrencilerimiz ile birlikte yaptığımız tatbikatlarda gösteriyoruz. Bu yıl gayet başarılı bir şekilde tatbikatımızı yaptık. Ayrıca öğrencilerimden evde iken yalnız başlarına yanıcı ve yakıcı malzemeleri kullanmamaları, elektrikli aletlerden uzak durmaları konusunda uyarıyorum” dedi.

Okulun Sivil Savunma Kulübü Öğretmeni Ömer Pamuk, deprem ve yangın gibi olası tehlikelerde neler yapılması gerektiği konusunda her yıl düzenlenen ‘Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası’nda öğrenciler ile birlikte uygulamalar yaptıklarını söyledi.

Okul olarak birçok sosyal aktivitenin yanında güvenlik ve sağlık konusunda da öğrencilere bilgiler verdiklerini belirten Pamuk; “Deprem ve yangın ne zaman ve nerede çıkacağı belli olmayan ve afetlere yol açabilen olaylardır. Okulumuzda bu konuda çalışmalar yürüten Sivil Savunma Kulübü’müz her türlü çalışmaları yapmaktadır. Öğrencilerimizin normal yaşamlarında karşılaşacakları bu gibi tehlikelere karşı hazırlıklı olmaları tabi ki çok önemli. Bizde düzenlediğimiz tatbikatlar ile öğrencilerimize yaşamlarında çok fayda görecekleri bilgileri vermekteyiz” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"