Uyanık: Müftülüğe verilen nikah kıyma yetkisi uygun

İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin düzenlediği kongre Mardin’de gerçekleştirildi. Alanlarında ünlü profesörlerin de katıldığı kongre Mardin Hilton Otel’de yapıldı.
Bu haber 2018-03-12 19:14:55 eklenmiş ve 390 kez görüntülenmiştir.

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Kongreye İlkhaber, İlkses ve Güney Hakimiyet Gazetelerinde köşe yazan Yrd. Doç. M. Zeki Uyanık da katıldı. Burada bir konuşma yapan Uyanık, şöyle dedi:

“İnsanın yaratılış olarak bir takım temel ihtiyaçları vardır. Bunlardan biri de cinselliktir. İslam, koruma altına aldığı beş esastan biri olan neslin muhafazası için bu ihtiyacı nikâh yolu ile temin edip yuva kurulmasını emretmektedir. Aynı şekilde neslin bozulmasına ve toplumsal huzursuzluklara sebep olan zina ve zinaya götüren sebepleri nazlarla haram kılıp yasaklamıştır.

Nikâh, insanlık tarihinin en eski müesseselerinden biri olup şartları ve neticeleri farklı da olsa her toplumda vardır. Neslin ve toplumsal huzurun muhafaza vesilesi olan nikâh, insanlık tarihi boyunca kutsî ve manevi bir akid olarak görüldüğünden hep dinî merkezlerde kıyıla gelmiştir. Nitekim Yahudi ve Hıristiyanlarda nikâh, din adamları tarafından kilise ve havralarda kıyılmaktadır.

İslam dini açısından da dünyevi ve uhrevi boyutları olan nikâh akdi, neslin devamını meşru olarak sağlayan ve toplum nazarında ehemmiyet arz eden bir sözleşme olduğundan zorunlu olmamakla birlikte genel olarak dini ve hukuki hükümleri bilen kişiler tarafından kıyılmıştır.

İslam tarihinde, dört halife döneminden itibaren nikâh kayıt altına alınmıştır. Aynı şekilde Osmanlıda da nikâh ilk dönemlerden itibaren devletin denetimine tabi tutulup kadılar tarafından veya onların bilgisi dâhilinde yazılı belgeye bağlanmıştır. Tarihi süreç içerisinde bu uygulama yaygınlaştırılarak sürdürülmüş ve 1917 tarihli Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnamesi ile nikâhların tescil edilmesi esası getirilmiştir. Ancak 1926 yılında İsviçre Medeni Kanununun iktibası ile evlilik için belediye kaydı esas alınmış ve imam nikâhının resmi hüviyeti sona ermiştir.  

Nikâh, dini ve hukuki hükümleri ihtiva ettiği için bu kanundan sonra ülkemizde belediye memurunun yaptığı resmi nikâh ile birlikte Müslümanlar bir de imam nikâhı yaptırmaktaydı. Bu da bir ikileme sebep olmaktaydı. Çıkarılan yasa ile müftülüklere de resmi nikâh kıyma yetkisi verilerek bu ikilem ortadan kaldırılmıştır. Müftülüklere verilen bu yetki yerinde ve doğru bir karardır. Ancak müftülükler resmi nikâhı mevcut medeni kanununa göre kıyacaktır. Belediye memuru, hangi kanun ve şartlara göre nikâhı kıyıyorsa müftülük yetkilileri de de aynı kanun ve şartlara göre kıyacaktır.

Nikâh sözleşmesi açısından mevcut medeni kanununda İslam hukuku ile çelişen hükümler söz konusu olabilmektedir. Sütkardeşliği, Müslüman bir erkeğin dinsiz/ateist bir kadınla evlenmesi, Müslüman kadının başka inanç mensupları ile evlenmesi, üç boşamadan sonra aynı kişi ile tekrar evlenmek gibi. Bu bağlamda müftülüklerin kıydığı nikâhın dini yönden eksik olması düşünülemez fakat mevcut resmi nikâhın şartlarına göre kıyacağından İslam hukuku açısından uygun olmayan durumlarla karşılaşılması muhtemeldir.

Müftülüklere verilen resmi nikâh kıyma yetkisi bu ve benzeri problemlere sebebiyet vermemesi için resmi nikâh şartlarının veya müftüye verilen bu yetkinin İslam hukukuna uygun hale getirilmesi gerekir.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi