Belediyeler arası yetki paylaşımı yapıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri arasında yeşil alan ve parklarda yetki paylaşımı yapıldı. Buna göre, 5 dönüm ve üzerinde bulunan parklar ve yeşil alanlar Adana Büyükşehir sorumluluğunda olacak, 5 dönüm ve altında kalan yerler ise ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olacak.

Belediyeler arası yetki paylaşımı yapıldı
Belediyeler arası yetki paylaşımı yapıldı ilkhaber
Bu içerik 273 kez okundu.
Reklam

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Mart ayı son oturumu gerçekleşti. Meclis Başkanlığı’nı Murat Cevheribucak’ın yaptığı meclis oturumunda 43 gündem maddesi yer aldı. Adana Büyükşehir Belediyesi veya İlçe Belediyeleri arasında yeşil alan ve park konularında yetki paylaşımını kapsayan gündem maddesi tartışmalara neden oldu. “İlimiz Sarıçam, Yüreğir, Seyhan Çukurova ve Karaisalı ilçelerinde yetki paylaşımına ait teklif” gündem maddesi yeşil alanların büyüklüklerine göre Adana Büyükşehir Belediyesi veya  ilçe belediyeleri yetki alanlarının paylaşımını kapsadı.

TÜRKİYE’NİN BİR ÇOK YERİNDE YAPILDI

Türkiye’nin birçok ilinde bu belirlemelerin yapıldığı belirtilen yetki paylaşımı konusunda 5 dönüm ve altındaki yeşil alanlar ve parklar ilçe belediyesinin sorumluluğunda olunması,  5 dönüm ve üstü alanların ise büyükşehir sorumluğunda olması istendi. Buna göre ilçe belediyesi 5 dönümün üzerinde bir yer yapmak isterse protokol yapılarak anlaşma sağlanabileceği öğrenildi. Bugüne kadar yapılan alanların mevcut belediyelerde kalacağı ve bundan sonra yapılacak alanların yetki paylaşım alanlarını kapsayacağı bildirildi.

Meclis Başkanı Murat Cevheribucak, konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, “Niye 5 dönüm ve altı uygulamalarda kamulaştırmada 5 dönüme ada bazında çıkarırlar.” dedi.

DAĞLI: OTOPARK SORUNU VAR

Burada CHP Meclis Üyesi Askeri Dağlı ise, geçtiğimiz günlerde gündeme taşıdığımız kaldırımların otopark durumlarının ne olduğu, neden gündeme alınmadığı yönünde soru sordu. Ciddi otopark sıkıntısının yaşandığını anlatan Askeri Dağlı’ya, Murat Cevheri bucak, “Askeri Bey, sen Seyhan Belediye Meclis üyesisin bu konu meclisimize gelecektir.” diye konuştu.

KARALAR SÖZ ALDI

Gündem maddesi ile ilgili Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar söz alarak, gündemin komisyona gönderilerek, tüm belediye başkanlarının katılımı ile tartışılmasını ve öyle gündeme alınmasını istedi.  Son oturumda merkez ilçe belediye başkanlarından yalnızca kendisinin bulunduğuna dikkat çeken Zeydan Karalar, “Bu maddenin komisyona havale edilmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Murat Cevheribucak, ilçe belediye başkanlarının bu konuda haberdar olduklarını anlattı. Karalar ise, teklifine ısrar etti.

YOL KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ

Karalar ayrıca, bu konunun yanı sıra birde yolların yetki konusuna değindi. Vatandaşların hangi yolun kime ait olduğunu bilmediklerini belirterek, “4 yıldır görevdeyiz. 15 metre ve üzeri yollarda büyük sıkıntı yaşıyoruz.  Defalarca bunları dile getirdik, çalışmada yaptık. Maalesef bir çözüme kavuşturulmadı. Bu alanlarda vatandaşlar büyük sıkıntılar çekiyor. Yaslar açık ve net 15 metrenin üzerindeki yerler büyükşehir belediyesine aittir. Zaten bütçelerde öyle. Seyhan Belediyesi belki diğer ilçe belediyeleri arasında en yüksek bütçeye sahip ama Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi  Seyhan Belediyesi’nin bütçesinin tam 10 katı. Bizim bu maddeye bir müşkilat çıkartma gibi bir düşüncemiz yok. Belki çok az bir değişiklik olacak ama bu yollarında bu maddeyle beraber tartışılıp çözüme kavuşturulması gerekli. Vatandaş amaçlı bu çok önemli. Vatandaş 25 metrelik bulvar için beni arıyor.” dedi.

Bunun üzerine Cevheribucak’da,  “5 metrelik yol için, beni arıyorlar” diyerek, yazı işlerine bu konunun ayrıca gündeme eklenmesi konusunda talimat verdi. Cevheribucak, gelecek ay ilk mecliste bu yollar konusunu gündeme alacaklarını anlattı.

HANİ BİZ DOSTTUK

Yusuf Akıncı’da bu maddenin komisyona giderek tartışılması gerektiğini ifade etti. Kısa süreli bir gerginliğin ardından madde oylamaya sunuldu. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Yaşanan gerginliği CHP Meclis üyesi Hüsnü Karadeli’nin “Hani biz dosttuk” şeklindeki esprili cümleleri dağıttı. Kahkahaya boğulan meclis üyeleri daha sonra ise, diğer gündem maddelerine geçildi.

VATANDAŞIN MENFAATİ DÜŞÜNÜLDÜ

Gündemin 13 maddesi olan,  “Seyhan İlçesi, Kanal üstü mahallesi 11820 ada 2 parselde hazırlanan ve Seyhan İlçe Belediyesi ‘nin 03 11 2017 tarihli ve 109 sayılı kararı ile ret edilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planına ait komisyon raporu” şeklindeki maddeye ise birçok meclis üyesi itiraz etti. Vatandaşların mağduriyet yaşadığını belirten meclis üyeleri, maddenin komisyona tekrar sevk edilmesini istedi.  Yapılan oylamada tekrar madde geldiği komisyona oy çokluğu ile sevk edildi.

Yine gündem maddelerinin arasında Kozan’ın çeşitli yerlerinde Güneş Enerji Santrali oluşturulması yönünde 1/1000’lik uygulama imar planı komisyon raporları yapılan oylamada kabul edildi.

DAVA AÇACAK

Mecliste ikinci bir gerginlik ise, Yusuf Akıncı’nın meclis üyelerinin oy kullanmada el kaldırmamaları yönünde tepkisi oldu.  Yusuf Akıncı, daha önce Seyhan Kent Meclisi ile ilgili gündem maddesi konusunda muhalif olmuş ve yapılan oylamanın sayılmasını istemişti. El kaldırmayan meclis üyelerinin evet anlamı taşımadığını belirten Akıncı, konuyu yargıya taşıyacağını belirtti. Bunun üzerini Cevheribucak, ile aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Diğer gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından oturum sona erdi.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi