Kitap, en iyi arkadaş

Adana Valisi Demirtaş, Kitap okuma etkinliğinde, Adana’da kütüphanelere üye sayısının az olduğunu söyledi ve ekledi.

Kitap, en iyi arkadaş
Kitap, en iyi arkadaş ilkhaber
Bu içerik 3752 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da 54. Kütüphane Haftası dolayısıyla Atatürk Parkı’nda Kitap Okuma Etkinliği düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş; “Kitap okuyacağız ve kütüphanelerimize sahip çıkacağız. Sevgili çocuklar, kütüphanelere gidip üye olun. Kitap en sadık dost, en iyi arkadaştır” dedi.

Okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini artırmak ve kütüphane bilincini artırmak için her yıl Mart ayının son haftası kutlanan ‘Kütüphaneler Haftası’nın bu yıl teması ‘Yeni nesil Çocuklar, Yeni nesil Kütüphaneler’ olarak belirlendi.

Adana’da Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Kitap Okuma’ etkinliği düzenlendi. Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinliğe; Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan, çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Adana Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu.

Ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı konuşmada kitap okumanın önemine değinerek; “Kitap okuyacağız ve kütüphanelerimize sahip çıkacağız. Sevgili çocuklar, kütüphanelere gidip üye olun. Mutlaka kütüphanelere üye olmalı ve kitap okumalıyız. Kitap en sadık dost, en iyi arkadaştır. Sizler bizim her şeyimizsiniz, geleceğimizsiniz. Sizin erdemli bir nesil olarak yetişmeniz lazım. Memleketini, milletini, bayrağını, devletini seven çocuklar, gençler, insanlar olarak yetişmeniz lazım” dedi.

Adana’da kütüphanelere üyeliğin az olduğuna değinen Vali Demirtaş; “Adana’da 21 kütüphanemiz ve bu kütüphanelerde yaklaşık 340 bin adet kitap var. Adana’da yaklaşık 500 bin öğrencimiz var ve ilimizdeki mevcut kütüphanelere sadece 30 bin üye var. Bu çok küçük bir rakam. Bu konuda velilerimize büyük görev düşüyor. Veliler çocuklarını kütüphanelere üye yapmalı. Okuma alışkanlığı kazandırmak için bütün gayretleri göstersinler. Teknolojiden yararlanmak gerekiyor ancak burada önemli olan onu bilinçli kullanmak. Çocukların sürekli internette gezinmesi, uzun süre televizyon izlemesi doğru değil” ifadesi kullandı.

Adana için gezici kütüphane aracı getirileceği müjdesi de veren Vali Demirtaş; “İlimiz için yakın bir zaman içerisinde gezici kütüphanemiz olacak. Gezici kütüphanemiz, özellikle kütüphane olmayan bölgelerde ihtiyacı karşılayacak” şeklinde konuştu.

Etkinlikte tüm katılımcılar tarafından 15 dakika kitap okundu. Etkinliğin sonunda öğrenciler Vali Demirtaş’a kitaplarını imzalatarak, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi