Küçük mucitlerden büyük işler

Adana’da 6 okulda kurulan STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) laboratuvarında, ortaokul öğrencileri robotik kodlama ile çeşitli projeler tasarlayarak girişimciliğe ilk adımı atıyor.

Küçük mucitlerden büyük işler
Küçük mucitlerden büyük işler ilkhaber
Bu içerik 789 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da 6 okulda kurulan STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) laboratuvarında, ortaokul öğrencileri robotik kodlama ile çeşitli projeler tasarlayarak girişimciliğe ilk adımı atıyor. Robotik kodlama eğitimi alan öğrenciler, bir ışığın yanmasını, bir Wi-Fi modülünün çalışmasını, alarm mantığını kavramayı öğrenmenin yanında kendi ürettikleri çeşitli robot kitleri sayesinde teknolojiyi tanıma fırsatı buluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili İnovasyon Odaklı Okul ziyareti kapsamında Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu’nu STEM laboratuvarını ziyaret etti.

Bilgiliye Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel ve İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar eşlik etti.

Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri MEB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili ve beraberindeki heyeti tasarladıkları robot ile karşıladı.

Öğrencilerin çalışmalarını yerinde inceleyen MEB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, robotik kodlamanın önemine değinerek; “Öğrencilerimize gerekli ortamı hazırladık. Öğretmenlerinin rehberliğinde çok güzel eserler ortaya koyuyorlar. Öğrencilerimize gerekli ortamı sağladıktan sonra yapamayacakları şey yoktur” dedi.

Adana Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ise Adana’da 6 pilot okulda STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) uygulaması yaptıklarına değinerek; “Adana’da 6 okulda pilot uygulaması yapıyoruz. Bir model olarak hazırlanan projeyi ileride daha da geliştirerek, diğer tüm okullarda da hayata geçireceğiz. Gelişen çağımızda kodlama çok önemli ve burada amacımız öğrencilerimize kodlamayı öğretmektir. Kodlamayla birlikte çocuklarımız robot teknolojisini öğrenerek, kendi tasarladığı eserleri yapma becerisi kazanmaktadır. Yeni fikirleri ile üretimi de sağlama açısından çok yararlı olan bir projedir” ifadesi kullandı.

Proje ile öğrencilerin önemli eserler ortaya çıkardıklarına değinen Akpınar sözlerine şöyle devam etti;

“Çocuklara girişimciliği öğretebilmek için ürün çıkarmayı da öğretiyoruz. Burada çocuklar kendi fikirleri ile şirket kurmakta ve şirketin genel müdüründen tutun da diğer çalışanlarına kadar olan projeler yapıyor. Ürettikleri ürünü satıp, aldıkları ücreti de bir hayır işinde kullanmaktadırlar. Sosyal sorumluluk kapsamında örneğin bir yetimi giydiriyorlar. Bir sokak hayvanı besliyorlar. Öğrencilerimiz bununla birlikte yardımlaşma kültürünü de kazanmış oluyorlar.

Çocuklarımız burada bir bakıma geleceğini planlamaktadırlar. Günümüz üretim çağı. Ülkemizin 2023, 2071 vizyonunda ilk 10 ekonomisine girebilmesi için mühendislik dalını ve girişimciliği ön plana çıkarmalıyız”

Adana’da eğitim gören Suriyeli öğrenciler hakkında da bilgi veren Adana Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar; “Adana’da 35 bin Suriyeli öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 15 bini resmi okullarımızda, diğer çocuklarda 21 geçici eğitim merkezimizde eğitim görmektedir.  Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu aynı zamanda geçici eğitim merkezi olarak da kullanılmaktadır. Sabah normal kendi öğrencilerimiz eğitim görmekte ve öğleden sonra da Suriyeli çocukların eğitimine yönelik geçici eğitim merkezi olarak eğitim vermektedir. Geçici eğitim merkezlerinde Suriye’nin müfredatını uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi