Mardin’de Güvercin Festivali

Mardin Büyükşehir Belediyesi gerçek anlamda tarihi Mardin şehrine yeni bir festivali kazandırdı.

Mardin’de Güvercin Festivali
Mardin’de Güvercin Festivali ilkhaber
Bu içerik 333 kez okundu.
Reklam

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Mardin Büyükşehir Belediyesi  gerçek anlamda tarihi Mardin şehrine  yeni  bir festivali  kazandırdı.  Mardin Büyükşehir belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından, gerçekleştirilen  “Mardin Güvercin Festivali” Mardin’de ayrı bir renk ve  heyecan yarattı

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı  Mustafa Yaman’ın katılımları ile  Diyarbakır Kapısı’ndan cumhuriyet alanına kadar Mardin  Güvercin Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.

Mustafa Yaman’ın yanı sıra  TBMM Mardin Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Orhan Miroğlu, AK Parti MK üyesi Zeynep Alkış, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Şakir Öner öztürk, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar,  AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Erin, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu( STK), kurum müdürleri, daire başkanları ve vatandaşların yoğun katılımı ile festivalin açılışı Cumhuriyet meydanında yapıldı.

Vali Yaman ve beraberinde ki heyet ile festivalde sergilenen güvercinler hakkında yetkililerden bilgi aldı ve daha sonra gezdi.

Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Mezruna Gösteri Topluluğu’nun yöresel oyun gösterisinin ardından konuşmalara geçildi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Mustafa Yaman, festivalde yaptığı konuşmada, Mardin’in artık güven ve huzur şehri olduğunu, bütün dünyanın bunu bildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce bu  tarihi ve hoş gürü şehrin sokakları ve caddeler de boş bir şehirdi . Mardin’de kimse yoktu. Esnaf ve turizmcimizin yüzü gülmüyordu. Gördüğünüz gibi şu son günlerde turist sayımızda yüzde 300 üzerin de bir artış var. Otellerimiz tamamen dolu. Esnafımızın yüzleri  gülmeye başladı . Türkiye’de artık herkes Mardin’i görmek istiyor. Mardin yüzyıllardır barış şehriydi. Bildiğiniz gibi bu az bir süre kesintiye uğramıştı. Ama sabrettiniz ve hep beraber mücadele ettik. Mardin tekrar barış ve huzur şehri oldu. Bundan dolayı siz Mardinli hemşerilerimize teşekkür ediyorum.”

“MARDİN BİR BARIŞ ŞEHRİDİR”

Valiliğimin yanında yaklaşık bir buçuk yıldır da sizlere yerel yönetici olarak hizmet ediyorum. Cumhurbaşkanı ve hükümetimizin destekleri ile şehrimiz de bu barış sürdüreceğiz inşallah. Her şeyin sizin için yapacağız. Sizin için çalışıyoruz. Her günü dolu dolu yaşamanızı istiyoruz. Bugün bu festivalimiz var. Geçtiğimiz günlerde başka festivallerimiz vardı.  Bu şehri daha temiz ve daha güzel bir şehir hala getireceğiz. İnşallah bu festival şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin huzuruna vesile olacaktır. “Mardin bir barış şehridir” diye buradan haykırıyoruz ve bu hep öyle olacaktır.”

Milletvekili Orhan Miroğlu, festivale emeği geçenlere teşekkür etti ve “Bu festivale katkısı olanların hepsini gönülden tebrik ediyorum. Bugün Arapça, Türkçe, Kürtçe ve başka dillerde türkülerimizi haykıracağız. Güvencilerimizi uçuracağız ve Mardin’i Ortadoğu’nun sembolü  tıpkı Kudüs gibi yüzyıllarca barışın, semavi dinlerin sembolü olmuş bir şehir olduğunu dosta, düşmana herkese göstereceğiz.” diye konuştu.

Milletvekili Bölünmez Çankırı ise, “Mardin geçtiğimiz haftalarda birçok festivale ev sahipliği yaptı. Şehrimiz zaten böyleydi. Dinlerin, dillerin beraber ve kardeşçe yaşadığı güzel bir şehrimiz. Bir süre bu kardeşliğimizin arasına nifak tohumları ekmeye çalıştılar ama başaramadılar. Bizim birlik ve beraberliğimiz daim oldu. Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman’a bu festivale verdiği katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmalarında ardından Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman ve protokol üyeleri ile vatandaşlar hep birlikte havaya güvercin bıraktı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi