Güvenliksiz çalışma

Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi iş kazaları. Ancak yaşanan binlerce iş kazasına rağmen, güvenlik önlemleri almadan çalışma koşulları yaşanmaya devam ediyor.

Güvenliksiz çalışma
Güvenliksiz çalışma ilkhaber
Bu içerik 474 kez okundu.
Reklam

Özel haber

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi iş kazaları. Ancak yaşanan binlerce iş kazasına rağmen, güvenlik önlemleri almadan çalışma koşulları yaşanmaya devam ediyor.

Son olarak objektifimize kentsel yenileme kapsamında yıkılmak üzere olan bir binada yaşanan güvenlik önlemlerine uyulmadan gerçekleşen çalışma biçimi takıldı. Bu inşaatta binanın demir şebekelerini kesen kişiler hiçbir güvenlik önlemini almadan demirleri kırarak ve keserek olduğu gibi apartmanın yanında bulunan boşluğa attı. Görenleri şaşırtan görüntülerin yaşandığı iş güvenliği olmadan çalışma şartlarına aldırış etmeyen işçiler, kestikleri demirleri aşağı atmaya devam etti.

2006 İŞÇİ ÖLDÜ

Kent merkezinde yapılan inşaatlarda baretsiz eldivensiz, kemersiz çalışma koşullarının da devam ettiği görüldü. Hiçbir önlem almadan çalışan işçilerin hayatları adeta pamuk ipliğine bağlı. Yetkililerin uyarmasına rağmen, iş güvenliğinden yoksul çalışmanın devam etmesinin önüne geçilememesi kafalarda soru işareti bırakıyor. İş güvenliği kurallarına uymadan çalışan işçiler, “Bize bir şey olmaz” sözünü çok fazla kullanmaya devam ediyor.

2006   KİŞİ ÖLDÜ

2017 yılında yaşanan iş kazalarında 2006 işçinin hayatını kaybettiği öğrenildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi 2017 iş kazaları raporuna göre, 2006 işçi iş kazalarında yaşamını yitirdi.  Rapora göre, hayatını kaybeden işçilerin 453’ü inşaat, 385’i tarım, 272’si taşımacılık, 154’ü ticaret/büro, 116’sı metal, 93’ü madencilik, 89’u belediye ve 65’i enerji iş kolunda çalışıyordu.

ÖLÜM NEDENLERİ

Ölüm nedenleri ise, 446’sı trafik, servis kazaları, 347’si ezilme, göçük, 317’si yüksekten düşme, 183’ü kalp krizi, beyin kanaması, 164’ü şiddet ve 135’i elektrik çarpması olarak açıklandı. Ölenlerin 116’sının kadın ve 1890’inin ise erkek işçi olarak açıklanan raporda, Adana’da sadece 52 işçinin iş kazalarından hayatlarını kaybettiği belirtildi.

3 AYDA 122 KİŞİ ÖLDÜ

2018 yılında da yaşanan iş kazaları devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi 2018 yılında yaşanan 3 aylık iş kazası bilançosunu açıkladı. İSİG’in ulusal ve yerel basından derlediği rapora göre, Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128 ve Mart ayında en az 122 işçi olmak üzere; Türkiye’de 2018 yılının ilk üç ayında en az 394 işçi iş kazalarında hayatlarını kaybetti.

 

116’SI ERKEK, 6’SI KADIN

3 ay içerisinde hayatını kaybedin 122 işçinin 105’i ücretli işçi ve memur, 17’si kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaflardan oluşuyor. Ölenlerin 6’sı kadın işçi, 116’sı erkek işçi olduğu belirtilen raporda, kadın işçi ölümlerinin taşımacılık, tarım, konaklama ve ev işçiliğinde gerçekleştiği belirtildi.


HIR YIL ARTIYOR

İSİG 2016’nın iş kazaları raporuna göre, 2016’da toplam 1970 işçi hayatını kaybetti.  Her yıl artan iş kazalarının önüne geçilmesi için gerekli çalışmalar yapılsa da, alınan tedbirlere, kurallara bir türlü riayet edilmediği görülüyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”