Köylü kalkınacak

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçi 2018 projesi ile genç çiftçilere 30 Bin TL'ye kadar hibe desteği verilecek.

Köylü kalkınacak
Köylü kalkınacak ilkhaber
Bu içerik 357 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA  (İLKHABER) – Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçi 2018 projesi ile genç çiftçilere 30 Bin TL'ye kadar hibe desteği verilecek. Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse; “Genç çiftçilerimizin yerinde potansiyelini kullanarak yaşamalarını sağlayacak ‘Genç Çiftçi Projesi’ başvuruları kaçırılmamalıdır. Köylümüzü kalkındıracak önemli bir projedir” dedi.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak ve kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 2016 yılında uygulamaya konulan ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi’ projesi 2018 yılı başvuruları başladı.

Proje ile ilgi açıklama yapan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 2016 yılında uygulamaya konulan ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi’ projesinin, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız için güzel bir proje olduğunu söyledi.

Köylüyü kalkındıracak projenin önemine değinen Köse, Nisan ayının 2’sinde başlayan başvuruların 30 Nisan’da sona ereceğini belirterek açıklamalarına şöyle devam etti;

‘’Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ 24 Mart 2018 tarihinde 30370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla yapılan proje kırsal kalkınma anlamında önem taşıyor.

2018 yılı ilk programda proje kapsamında her bir genç çiftçimize 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek veriliyor. Bu çok önemli bir projedir. Köylümüzü kalkındıracak bir projedir.

TÜM GENÇ ÇİFTÇİLERİMİZ ‘GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ’NE BAŞVURSUN

Köylüyü köyde barındırmak ve verimli arazilerimizi değerlendirmek gerekiyor. Tarım bakanlığı böyle güzel proje yaparak, köyde yaşayan genç çiftçilerimizin yerinde potansiyelini kullanarak yaşamalarını sağlayacaktır.

Programın proje konuları, hayvansal üretime yönelik; büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projeleri, küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projeleri, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi projeleri, Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi projeleri, ipekböceği yetiştiriciliği projeleri, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı projeleri,

Bitkisel üretime yönelik; kapama meyve bahçesi tesisi projeleri, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri, çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği projeleri, kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı projeleri,

Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik; çok Yıllık Tıbbi ve Aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeler, coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeler olarak belirlendi.

Veteriner Odası olarak bu projeyi destekliyoruz. Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları tarım il veya ilçe müdürlüklerinde gerekli bilgileri alarak başvuruda bulunmalarının istiyoruz.

Buradan vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Daha bilmediğiniz birçok alanda teşvikler bulunmaktadır. Lütfen duyarlı olalım. Sorup soruşturalım. Biz Adana Veteriner Hekimleri Odası olarak sizlere bu konuda yardıma hazırız. Gelin birlikte araştıralım. Sizin ilgi alanınıza, bölgenizdeki yetiştirebileceğiniz ürüne göre arkadaşlarımız tarafından araştırılarak size bilgi verelim. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın yapmış olduğu bu projeyi doğru ve iyi bir şekilde değerlendirelim.

Böylece yaşadığınız yerde kendi işinizi yaparak hem ailenize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunursunuz. Ayrıca kendi yerinizde, kendi işinizi kurar ve büyük kentlere göç etmezsiniz’’

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ 24 Mart 2018 tarihinde 30370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Projeden yararlanmak isteyen genç çiftçilerde aranan şartlar şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla (24 Mart 2018) 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak. Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla başvuru yapacak Kişi veya Eşinin Ücretli çalışıyor olmaması. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime (Açık Lise ve Açık Üniversite hariç) devam ediyor olmamak. Başvuru tarihi itibari ile askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak.

Başvuru tarihi itibarıyla kendisi veya eşinin KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak. Hayvansal Üretim Projelerinde, Kendisi veya eşi Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 15 adet Büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak. Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi Projelerinde, Kendisi ve eşi Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 50 adetten fazla arılı kovana sahip olmamak. Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi projelerinde Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB'a üye olmak.

Kendisi veya eşinin Genç Çiftçi Projeleri kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmamak. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

Başvuruda istenecek evraklar;

Nüfus cüzdanı fotokopisi. Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan alınan belge. Başvuru dilekçesi. Proje tanıtım formu. Taahhütname. Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi. Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi. Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.            

Arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri üretimi proje konuları hariç, Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi. (Hibe Sözleşmesi aşamasında mutlaka ibraz edilmesi gerekli). Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.

Programın konuları;

Hayvansal üretime yönelik; Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projeleri, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projeleri, Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi projeleri, Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi projeleri, İpekböceği yetiştiriciliği projeleri, Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı projeleri.

Bitkisel üretime yönelik;

Kapama meyve bahçesi tesisi projeleri, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri, Çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği projeleri, Kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı projeleri.

Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;

Çok Yıllık Tıbbi ve Aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeler, Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeler.

Ön başvurular elektronik ortamdan ‘gencciftci.tarim.gov.tr’ adresinden yapılacak. 02 Nisan 2018 tarihinde başlayan başvurular 30 Nisan 2018 tarihinde sona erecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”