Yalçın rakipsiz başkan

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı S.S.ESKKK 1.Bölge Birliği (Güney Bölge) 2017 Yılı Olağan 2.Genel Kurulu yapıldı. Tek listeyle girilen seçimde Mevcut Başkan Muhammet Yalçın, delegelerden tam destek alarak ekibiyle 3 yıllığına yeniden seçildi.

Yalçın rakipsiz başkan
Yalçın rakipsiz başkan ilkhaber
Bu içerik 300 kez okundu.
Reklam

ADANA (İLKHABER) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği’ne  (TESKOMB) bağlı S.S.ESKKK 1.Bölge Birliği (Güney Bölge) 2017 Yılı Olağan 2.Genel Kurulu yapıldı. Tek listeyle girilen seçimde Mevcut Başkan Muhammet Yalçın, delegelerden tam destek alarak ekibiyle 3 yıllığına yeniden seçildi.

HİLTONSA Adana’da, TESKOMB Genel Başkan Vekili ve Bursa Birlik Başkanı Bahri Şarlı’nın divan başkanlığındaki genel kurula Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, CHP İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Osmaniye ESOB Başkanı Mehmet Çapar, Halk Bankası Bölge Koordinatörü Vahdet Büyüker, 13.Bölge (Gaziantep) Bölge Birliği Başkanı Ömer Yılmaz, 14.Bölge (Hatay) Bölge Birliği Başkanı İsmail Toklucu ile çok sayıda kooperatif ve esnaf odası başkanları ile yönetim kurulu üyeleri de katılarak Başkan Yalçın ve ekibini kutladılar. 
 
Birlik Başkanı Muhammet Yalçın’ın açış konuşması sonrası verilen teklif üzerine divan başkanlığına TESKOMB Genel Başkan Vekili Şarlı, yardımcılıklarına da Hatay Bölge Başkanı Toklucu ile Gaziantep Bölge Başkanı Yılmaz seçildiler. Divanın yerini almasından sonra, gündem gereği salonda bulunanlar saygı duruşuna davet edildi, İstiklal Marşımız okundu.
Genel kurula katılan, Milletvekili Tümer, şehit cenazesine katılmak üzere Pozantı’ya gidecek olmalarından dolayı, öncelikli konuşma alırken, “Aranızda bulunmaktan onur duydum. Bu tabloyu görünce çok mutlu oldum. Bölge milletvekili olarak tam da görmek istediğimiz tablo burada. Adana, Doğu Akdeniz birlikteliği oluşturmamız lazım. Çünkü, dertlerimiz, coğrafyamız gibi birçok ortak noktamız var. Bunu değerlendirmek lazım. TESKOMB Genel Başkanı ve AK Parti Milletvekili Abdulkadir Akgül hükümetin içinde, esnafın sorunlarının çözümünü beklide en iyi bilendir. Ama bu süreç içerisinde sorunlarımız dertlerimiz bitiyor mu ? Kredi alıyoruz, ama taksitini ödeyebiliyormuyuz. Adana’da 195 bin Suriyeli var. Ama bunlar aç, işe ihtiyaçları var. Ama iş yapanlarının hiçbir sorumluluğu yok, vergi veriyor, sigorta ödüyorlar mı ? Hatay’da 400 bin Suriyeli var. Bu meseleyi, hızlı bir şekilde çözmemiz lazım”dedi.

 

Birlik Başkanı Muhammet Yalçın da, Bölge Birliğinin 1971’de kurulduğunu, 1999’da Merhum Başkan Kazım Barışık döneminde 37 kooperatif olduğunu, bugün 53 kooperatif, 47 bin 534 üye ile yola devam ettiklerini belirtirken, dağıtılan kredi miktarının 2015’de 461 milyon, 2016’da 557 milyon, 2017’de ise 732 milyon lira olduğunu bunda da Genel Başkan Akgül’ün büyük desteği olduğuna ifade ederek alkış aldı. Yalçın, bölgeye bağlı 53 kooperatif arasında sadece birinin kapalı olduğunu, bankaya borcunun da 135 milyar olduğunu, bunu da en kısa zamanda çözerek, o kooperatifi de hayata geçirecekleri müjdesini verdi. Yalçın, birliğin kasadaki parasının da 2017 yılı itibariyle 4 trilyon 838 milyar lira paraları olduğunu da kaydetti.

 

Divan Başkanı Şarlı ise esnafın kredi ihtiyaçlarını büyük çapta Halk Bankası kanalıyla giderdiğini, Genel Müdür Osman Arslan’ın da bunda büyük payı olduğunu belirtirken, bugünkü limitin 500 milyara gelmesinin büyük başarı olduğunu da ifade ederek, “Biz birlik beraberlik içinde olduğumuz sürece altında kalkamayacağımız sorunumuz olmaz. Bu bizim birlik ve beraberliğimiz, inşallah ülkemiz genelinde de yaygınlaşırsa yine altından kalkamayacağımız hiçbir sorun olmaz. Biz buradan, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan ile Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’e teşekkür ediyor, coşkulu alkış istiyorum” diyerek alkışlandı.
 
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek de, bizi harp meydanlarında yenemeyenlerin bu sefer ekonomik yönden devirmeye çalıştığına dikkat çekerken, mazota son günlerde gelen zamlarla esnafın belinin kırıldığını, ancak zam istemeyeceklerini açıkladı. Sözütek, nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarların vergisini ve taksitlerini artık kredi kartı ile ödemesini isterken, genel kurulun da hayırlı uğurlu olmasını diledi.
 
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de konuşmalarında, ülkenin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerken, “Bu ülke kolay kurtarılmadı. Büyük mücadele, büyük bedel ödemeyle bugünlere geldi. Adana’da bugün belediyeler olarak çatışma dönemi bitmiş, çalışma dönemi başlamıştır. İşte karnavaldaki birlikteliğimiz ortada. Sanayiciler bu bereketli topraklardan niye uzaklaştı. Bunu da görmek lazım. Var olan sanayicilerimizin hepsi de esnaflıktan gelmedir. Adaletli bir gelir ortamı düşünüldüğünde esnaflarımız göz ardı edilmemelidir. Bugün 3,5 milyon Suriyeli’ye evsahipliği yapıyoruz. Avrupalılar otobüslere bindiriyor bize geri gönderiyor. Hiçbir kıymetleri yok. Suriye halkı, Kürt’tür, Arap’tır, Türk’tür,Yezid’dir,hepsi bizim kardeşimizdir. Suriye’yi bombaladı diye ABD’yi alkışlamak zorunda değiliz, Myanmar’da çocuklu kadınlar bataklık içinde kaçarken neredeydiniz” diyerek alkış aldılar. Biz kenetlendikçe her şey daha güzel olacak” diyerek alkış aldılar. Genel kurula katılan Başkan Sözlü'ye, Birlik Başkanı Yalçın tarafından hazırlanan teşekkür plaketi, Divan Başkanı Şarlı tarafından verildi.
 

 Daha sonra seçimlere geçildi. Tek listeyle girilen seçimde Muhammet Yalçın başkanlığındaki Veysel Sarı, Bahtiyar Namlı, Hasan Manav, Hüseyin Karabulut, İbrahim İkidağ, Sabit Yelkovan, Fatih Özcan, Mahmut Şahin, Hüseyin Karabulut,  Tahir Alparslan, Nevzat Alphan’dan oluşan yönetim kurulu ile Mehmet Susar, Yahya Ocak, Nusret Demir’den teşkil denetim kurulu üyeleri, Muhammet Yalçın, Ahmet Özdemir, Ramazan Çetin, Ahmet Oktan ve Uçal Mavili’den kurulu merkez birliği temsilcileri oy birliğiyle 3 yıllığına göreve seçildiler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yol daraldı, refüj genişledi!
Yol daraldı, refüj genişledi!
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi
Sözlü: Direksiyona geçti taksicilere müjde verdi