CHP’den eşzamanlı oturma eylemi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütleri 16 Nisan referandumunun yıldönümünde diğer siyasi partiler, demokratik kitle ve sivil toplum örgütleriyle birlikte 81 ilde eşzamanlı olarak “OHAL değil demokrasi istiyoruz” konulu basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

CHP’den eşzamanlı oturma eylemi
CHP’den eşzamanlı oturma eylemi ilkhaber
Bu içerik 256 kez okundu.
Reklam

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütleri  16 Nisan referandumunun yıldönümünde diğer siyasi partiler, demokratik kitle ve sivil toplum örgütleriyle birlikte  81 ilde eşzamanlı olarak “OHAL değil demokrasi istiyoruz” konulu basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Adana’da Atatürk Parkı’nda yapılan oturma eylemine CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe başkanları ve yönetimleri, kadın ve gençlik kolları, belediye meclis üyeleri, diğer siyasi partiler, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri ile yurttaşlar katıldı.  Eyleme katılan grup adıma ortak basın açıklamasını CHP İl Başkanı Ayhan Barut yaptı.

 “DEMOKRASİYE VE HUKUK SİSTEMİNE YÖNELİK BİR SALDIRIYA DÖNÜŞTÜ”

Barut,  Türkiye’nin; 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL  ile  21 aydır   yönetildiğine dikkat çekerek, “İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir” diye konuştu.

 “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ”

İlan edilirken “bir buçuk ay bile sürmeyecek”   denilen OHAL’in 21 aydır sürdüğüne dikkat çeken Barut, OHAL’in derhal kaldırılmasını istedi.  Barut, “Tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir.” Dedi.  81 ildeki meydanlardan Ankara’yı uyardıklarını belirten Barut,  “Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz!” dedi.

Basın açıklamasının ardından katılımcılar yarım saat süreyle oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında kurum temsilcileri de söz alarak OHAL’e ilişkin görüşlerini aktardı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
Toros Yörükleri Derneği Başkanı Selçuk güven tazeledi
 Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti
Soner Çetin’e 1 Mayıs daveti