Mücevher fuarı açıldı

Adana Kuyumcular Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Start Fuarcılık tarafından düzenlenen 14.Çukurova Altın, Mücevher, Gümüş Fuarı, düzenlenen törenle açıldı.

Mücevher fuarı açıldı
Mücevher fuarı açıldı ilkhaber
Bu içerik 643 kez okundu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 14.Çukurova Altın, Mücevher, Gümüş Fuarı’na kent dışında çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Kuyumcuların stantlarına mankenlerde yer aldı. Mankenler üzerlerine altın takılar takarak ürünleri sergiledi. Bir kuyumcu standından aynı zamanda metrelik kebapta yer aldı. Renkli görüntülerin oluştuğu fuarın açılış konuşmasını START Fuarcılık Genel Müdürü Ülker Selviler yaptı.  Selviler fuarcılık şirketleri hakkında ve fuar hakkında bilgiler verdi.

 

VALİ DEMİRTAŞ: SEKTÖR GELİŞİYOR

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, fuarın geleneksel hale getirilmesini istediğini söyledi. Sektörün her geçen gün geliştiğini anımsatan Vali Demirtaş, “Sektörün her geçen gün geliştiği görüyoruz. İhracatın arttığını görüyoruz. İthalatın arttığını görüyoruz. Çok ciddi bir döviz elde ettiğimizi görüyoruz. Özellikle Adana’mızın Ortadoğu ülkelerine çok ciddi anlamda bir ihracat yaptığını, başta Hindistan olmak üzere bakıyoruz dünyada en fazla ihracat yapan ülkelerden biri haline gelmişiz altın işlemede. İkinci sıradayız. Bu çok memnuniyet verici bir şey. Demek ki altınla uğraşmak ekonomiye çok ciddi bir katkı sağlıyor. İşletmelerimizi bu konuda tebrik ediyorum. Fuarımızın memleketimize ve Adana’mıza hayırlı uğurlu olsun diliyorum” dedi.

 

SÖZLÜ: FUARCILIĞA ÖNEM VERİYORUZ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, fuarcılığa Adana olarak önem verdiklerini belirtti.  Sözlü, “Altın ve diğer ziynet eşyaları ile ilgili tarihi ve önemi hakkında bilgiler verildi. Fuarcılığa önem veriyoruz. Bütün oda başkanlarımızda bu koruda gayretliler. Türkiye’nin hiçbir metropol şehrinde ki fuar açılışında şehrin eşrafını bir arada göremezsiniz. İstanbul’da çok önemli fuarlara katıldım. Vali veya belediye başkanına rastlamadım. Adana bu gayreti ile inşallah fuarı büyütecektir. Altın insanlığın var olduğundan beri en önemli en kıymetli madendir. Dünya genelinde kullanırlığı kabul görülmüşlüğü ile, takas araçlığı ile, tasarruf, birikim açısından hem insanların hayatında, hem de devletlerin hayatından önemli bir emtia. Burada Adana erkeklerine bu fuar belki biraz masraf açacak. İşlenmiş altın başta olmak üzere, gümüş ve kentimizde sergilenecek kıymetli taşlar muhakkak ki insanları cezp edecektir. Bu fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

BAŞMAN: FUARIMIZ DOĞDUĞU TOPRAKLARA DÖNDÜ

Daha sonra konuşan Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, Çukurova Altın, Mücevher, Gümüş Fuarı’nın doğduğu topraklara geri döndüğünü söyledi. Fuarın hazırlanışında adını Çukurova koymalarının nedeninin bölgede yaşamasını ve faaliyetini temin etme olduğunu kaydeden Başman, “Çukurova Altın Mücevher Gümüş fuarımızın 14.’sünü doğdu topraklarda doğduğu topraklarda gerçekleştirmenin heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Doğduğu topraklarda diyorum çünkü ilkin 2005 yılında bir otelimizin salonunda gerçekleştirmiş daha sonra 2007 yılına kadar devam etmiştik. Fuarın hazırlanışında adını Çukurova koymamız bölgede yaşamasını ve faaliyetini temin etmekti. Amacına uygun olarak da birkaç defa Gaziantep’te faaliyet gösterdi, daha sonra Kahramanmaraş’ta 2017 yılına kadar devam etti. Adana’ya 2018 yılında daha büyümüş, sergilenmiş ve olgunlaşmış olarak döndü ve şimdi sizlerin beğenisi için huzurlarınızda.” dedi. 

 

MARKA DEĞERİ ARTMIŞTIR

Fuarın marka değerinin artığına dikkat çeken Başkan Başman, “Sadece Adanalı üretici ve toptancıları değil ülkemizin çeşitli şehirlerinden başta İstanbul olmak üzere Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Mersin gibi güzide şehirlerimizin kıymetli kuyum, mücevher ve gümüş sanatkarlarının eserlerini sergilediği bu fuarımızda kuyumculuk dekorasyon, ışıklandırma yazılım malzeme iş yerlerinin yanı sıra son birkaç yıldır takı kullanımında üst sıralara tırmanmış gümüş takı üretici ve toptancıları da fuarımızın marka değerini arttırmışlardır. Daha nice fuarlara diyerek fuarımızın hayırlı olmasını katılımcılara bereketli olmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

MENEVŞE: ÜRETİM YAPILMAKTA

Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe  ise, Altın, Mücevher, Pırlanta, Gümüş, Aksesuar, İnci ve İncili Ürünler, Saat, Gözlük, Makine ve Ekipmanları, Değerli – Yarı Değerli ve Sentetik Taşlar, Kuyumcu Yazılımları Sektörle İlgili Süreli – Süresiz Yayınların yer aldığı 14. Çukurova Altın, Mücevher ve Gümüş Fuarı’nın açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Türk altın mücevherat üretim geleneğinin köklerinin 5000 yıl öncesine dayandığını belirten Menevşe, “Anadolu’da yaşamış  olan tüm uygarlıklar dini ve estetik amaçlı olmak üzere pek çok takı yaratmıştır. Günümüzde Türk mücevherat sanayi, bu geleneksel ve zengin mücevherat üretme geleneğinin miras ve izlerini taşıyan yenilikçi tasarımlar ve modern teknoloji ve teknikler kullanarak üretim yapmaktadır.” şeklinde konuştu.
    

250 BİN İSTİHDAM

Sektör Türk imalat sektörlerinin en büyükleri arasında yer almakta ve yaklaşık 250 bin kişi istihdam etmekte olduğunu savunan Menevşe, ”Sektörde yaklaşık 5 bin üretici, 35 bin perakende satış mağazası bulunmaktadır. Bu gelişmeye bağlı olarak da ülkemizde değerli metallerden yapılmış ziynet eşyalarının ihracatı son 10 yılda önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu artışla Türkiye'nin endüstrideki sıralaması yükselmiş ve Türkiye bu konuda lider ülkelerden biri haline gelmiştir. İstatistiklere bakıldığı zaman ülkemizi ziyaret eden her dört turistten birinin mücevher alışverişi yaptığını görüyoruz. Ülkemizdeki altın üretiminin yüzde 40 kadar bölümü ihraç ediliyor. Kalan miktar ise yurtiçinde işlem görüyor. Sektör, hem bölge hem de ülke ekonomisinde oldukça büyük öneme sahip. O nedenle bu sektör fuarlar yolu ile desteklendiği zaman ekonomimizde daha etkili bir girdi halini alacaktır. Çünkü sektör, fuarların düzenlendiği bölge ve genel düzeyde de ülke ekonomisine önemli katkılar sunabilecek potansiyele sahiptir.” ifadelerini kullandı.

 

İMKAN SUNUYOR

Fuarın hayırlı olmasını dileyen Menevşe, “Doğası gereği ticari ihtisas fuarları, mal ve hizmet üretici ve tüketicilerinin belli zaman ve mekan dilimi içersinde buluştukları bir pazar niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla fuarların belirli bir konuya yönelik olması katılımcı firmalara önemli avantajlar sunuyor.  Örneğin, “ilgili talebi” doğrudan, kısa sürede ve en etkili biçimde yakalama imkanı sunuyor. Bu sayede de hem satış hem tanıtım açısından önemli kazanımlar elde edilmesini sağlıyor. Düzenlenen bu fuarımız, tanıtım kapsamlı olma yönü ile de katılımcıların etkili satış grafiğinin bire bir pazarlama ilişkileri ile artmasına aracılık edecektir. Fuarımız, sektör temsilcilerimizin mevcut ilişkileri üzerindeki faydasının yanı sıra  yeni yüzlerle karşılaşmaları adına da önem kazanmaktadır. Sonuç olarak, bu tür ticari fuarlara  katılımın, ürün karmasının bileşenleri ve bu sayede de ürünün kendisinin test edilmesine önemli ölçüde imkân sağladığını söylemek mümkündür. Bu bağlamda bir ticari fuar olan mücevher, altın ve gümüş fuarımızın sektör ilgilileri açısından etkili ve verimli olacağı kanaatindeyim. Fuarımızın  bölgemiz ve temsilcilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

 

SÖZÜTEK: İKİNCİ SIRADAYIZ

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek, Ülkemizin altın üretiminde 2 sırada olduğunu vurgulayarak, “Şehrimiz el emeğine dayalı fuar çeşitliliğine kuyum sektörünün içinde yer aldığı altın, mücevher ve gümüş fuarının eklendiği esnaf ve sanatkarlarım adına da mutluluk duyarak, gururla izliyoruz. Türkiye’mizin özellikle altın üretiminde Hindistan’dan sonra ikinci işlenmiş altın ihracatında da İtalya’dan sonra yine ikincilik skalasında yer alması, ülkemiz kuyumculuğunun geldiği noktayı net olarak göstermektedir. Dubai’de uygulamaya başlanan yeni vergi ve KDV uygulaması artık Dubai’nin de cazibesini kaybetmiştir. Bölgeye baktığımız zaman gerek bankacılık, kambiyo ve finansal işlem gelişmesi, gerekse ulaşım, üretim, rafineri ve borsası ile gerekse de coğrafi konumu ile Türkiye bu konuda en şanslı ve isabetli ülke konumundadır. Yanı sıra bölgemiz de, İstanbul’dan sonra ciddi üretim potansiyeline sahip, gerek sermaye, gerekse üretim çeşitliliği ile cazibe merkezi durumundadır.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra ise, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ve protokol mensupları ile birlikte kurulan stantları tek tek gezerek ürünleri inceledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti