Kan Film Festivali başlıyor

Adana’da bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan Uluslararası Kan Film Festivali 8 Mayıs’ta başlıyor. Toplam 15 bin lira ödülün dağıtılacağı festival, 8-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Kılıç, “Unutmayınız ki kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Özellikle kış aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla gönüllüleri kan bağışlamaya davet ediyoruz” dedi.

Kan Film Festivali başlıyor
Kan Film Festivali başlıyor ilkhaber
Bu içerik 336 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana’yı 3. Uluslararası Kan Film Festivali heyecanı sardı. Kan Hastalıkları Federasyonu’nun öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Kızılay Derneği, Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi ile Adana Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenecek olan festivalde 15 bin lira para ödülü dağıtılacak.

AMAÇ TOPLUM BİLİNCİNİ ARTIRMAK

Kan hastalıklarından olan Lösemi, Talasemi (Akdeniz Anemisi) ve Orak Hücre Anemi Hastalıklarını önlemeye yönelik ve mevcut hastaların da sosyal alanda yaşamış oldukları sorunlara farklı bir bakış açısı getirmek ve toplum bilincini arttırmak amacıyla düzenlenen festival, ayrıca kan hastalarının sorunlarını çözmeye yönelik sanatsal faaliyetlerle farkındalık kazandırılmasını hedefliyor.

Adana Büyük Sürmeli Otel’de Uluslararası Kan Film Festivali tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, Seyhan Belediyesi Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Hakverdi katıldı.

FESTİVAL FARKINDALIK OLUŞTURACAK

Festival hakkında bilgi veren Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, amaçlarının kan bağışının önemini toplumun tüm kesimlerine anlatmak ve Akdeniz anemisi (talasemi), lösemi, orak hücre anemi hastalığı ile diğer kan hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturup yeni hasta doğumunu önlemek istediklerini söyledi.

TOPLAM 15 BİN TL ÖDÜL

Festival için 111 kısa metrajlı film başvurusu olduğunu belirten Kılıç; “Bu 111 filmin 27’si gösterim hakkı elde etti. Filmler kan bağışının önemi ve kan hastalıkları konularını içeriyor. Festivalde birinciye 7 bin 500 lira, ikinciye 5 bin lira ve üçüncüye de 2 bin 500 lira para ödülü verilecek” dedi.

Festival için farklı illerden yüzlerce sinemaseverlerin kente geldiğine değinen Kılıç; “Festivalimiz 8-10 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. 8 Mayıs Salı günü saat 13.30’dan itibaren Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda film gösterimlerimiz başlayacak. 9 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00’da Gençlik Meydanı’nda kan bağışı etkinliği yapılacak ve aynı gün 19.00’da ise Anemon Otel’de ödül törenini gerçekleştirileceğiz” şeklinde konuştu.

“KAN ACİL DEĞİL, SÜREKLİ İHTİYAÇTIR”

Festival kapsamında birçok etkinliğinde yapılacağını vurgulayan Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç; “Festivalde film yarışmasının yanı sıra kan bağışı etkinlikleri, resim sergisi ve kan hastalıklarına yönelik paneller de yapılacak. Unutmayınız ki kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Ülkemiz genelindeki talasemi ve orak hücre anemi hastalarının yaygın olmasından dolayı bu tür kan hastalarına her ay sürekli kan transfüzyonu gerekmektedir. Özellikle kış aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması amacıyla gönüllüleri kan bağışlamaya davet ediyoruz” ifadesi kullandı.

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya, uluslararası boyuta taşınan Kan Film Festivali’nin çok fazla duyurulmasının, kan hastaları için büyük kazanç olacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Seyhan Belediyesi Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Hakverdi, önemli bir etkinliğe destek vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Kan hastaları için yapılan çalışmaları izliyoruz. Bu çalışmalara destek olmaya da her zaman hazırız” dedi.

3. Uluslararası Kan Film Festivali’nde 27 kısa metrajlı filmin yarışacak ve jüri üyeleri de şöyle olacak; Yönetmen Cengiz Timuçin, Yönetmen Armağan Pekkaya, Dr. Metin Kalender, Sanat Danışmanı Mehmet Tülek, Sinemacı Yüksel Batur.

Yarışmaya katılan kısa metrajlı filmler şunlar:

21. Gün, Can Ver, Arya, Dazlak, Bağış, Dere, Bağışlayın, Fark et ki, Bir tüp kan, Geleceği bağışla, Görüyorum, duyuyorum, biliyorum, İtiraf, Kan kardeşliği, karanlığa ışık tut, İzin verme, Kırmızı gölge, Kan, Kırmızı kalem, Kontur, Umudum olmaya var mısın, Maskesiz, Vultur, Sadece on dakika, Yaşamak, Şansın var, Zaman, Terapi.

Ayrıca 3 kadın ve Kızılay seçkisi de (özel gösterim) olarak festival kapsamında izlenecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti