'Beyaz Altın' artmalı

Son yıllarda sentetik liflerin kullanımı her ne kadar artsa da dünyada pamuk lifinin doğal oluşu, giyim konforu, diğer liflere göre sağlam kalışı, statik elektriği daha fazla iletmesi, hava geçirgenliği ve olumlu hijyenik özellikleri sebebiyle her zaman değerli olarak karşımıza çıkıyor.

'Beyaz Altın' artmalı
'Beyaz Altın' artmalı ilkhaber
Bu içerik 473 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER/ÖZEL) – Bugün tekstil, yağ, küspe, tıp, barut, ambalaj, su ve çevre kirliliğini önleme başta olmak üzere yaklaşık 50 farklı sanayi sektörüne hammadde üreten bir endüstri bitkisi olan pamuk her geçen gün daha da önemli hale geliyor.

Bir zamanlar ‘Beyaz Altın’ olarak anılan pamuğun merkezi olan Çukurova, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zamanla pamuktan uzaklaşarak, mısır, soya, bahçe bitkileri gibi alternatif ürünlere yöneldi. Ancak son yıllarda pamuğa verilen desteklerin artmasıyla Çukurovalı üretici yeniden ‘Beyaz Altın’a yönelmeye başladı.

Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk, Türkiye'nin pamuk veriminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; “Ülkemiz pamuk veriminde dünyada ilk 3 ülke arasında yer almaktadır. Ancak zamanla yüksek maliyet girdileri ve yetersiz destekleme nedeniyle üreticilerimiz pamuk yerine mısır, soya, ay çiçeği ve özellikle bahçe bitkilerine yöneldi” dedi.

Pamuğun önemli bir endüstrisi ürünü olmasının yanında doğallığıyla her zaman aranan bir ürün olduğuna değinen Pamuk; “Günümüzde sentetik ürünler her ne kadar tüketilse de, pamuğun yerini hiçbir zaman tutamaz. Pamuk, lifinin doğal oluşu, giyim konforu, diğer liflere göre sağlam kalışı, , hava geçirgenliği ve olumlu hijyenik özellikleri sebebiyle her zaman değerli bir ürün olarak kalacaktır” şeklinde konuştu.

Her geçen gün artan değeri ile pamuğun Türkiye'de ekiminin yeniden canlandırılması gerektiğini belirten Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk sözlerine şöyle devam etti;

“Aslında pamukta daralma sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaşandı. Bugün pamuk, Dünya ekim alanları yönünden Hindistan ilk sırada yer almaktadır. Ardından sırasıyla, Çin, ABD, Pakistan ve Özbekistan gelmektedir. Türkiye ise pamuk ekim alanı açısından 9’uncu sırada yer almaktadır.

Artan Dünya nüfusu ve sosyal gelişimin yükselmesi ile pamuk bitkisine olan talep her geçen gün artmaktadır. Ancak pamuğun önemini artıran bir diğer husus, iklim koşulları bakımından dünya pamuk üretim alanlarının çok sınırlı olmasıdır. Çünkü Dünyada az sayıda ülkenin ekolojisi pamuk tarımına elverişlidir diyebiliriz.

Pamuk, sadece tekstil sanayii için değil, yağ sanayi, ayrıca küspesi ile de değerli bitkidir. Pamuk katma değeri yüksek bir ürün olmasının yanında, yer aldığı sektörler açısından çok iyi bir istihdam kaynağı da oluşturulmaktadır. Türkiye 2015 yılında Tekstil sektörünün 1 milyon 300 bin ton lif pamuk ihtiyacının yaklaşık 700 bin tonunu kendi üretimden karşılarken, yaklaşık 600 bin tonunu lif pamuk ithal etmiştir.

Türkiye'de yılda yaklaşık 1 milyon 600 bin ton pamuk kullanıyoruz. 750-800 binini biz üretiyoruz gerisini ithal ediyoruz ki ithal ettiğimiz miktar yaklaşık Yunanistan üretiminin yüzde 40'ına denk geliyor. Bu ithalatın karşılığında ne yazık ki ortalama her yıl 1 milyar 200 milyon dolarlık bir kaynak yurtdışına akıtılmakta. Şöyle bir çarpıcı sonuç var ABD'deki bir üretici 250-300 kilo pamuk alırken kazançlı bir üretim yapıyor ve pamuk üretimini devam ettiriyor. Adana’da ise üreticilerimiz dekara 400-500 kilo pamuk almaktadır. Ancak girdi maliyetlerinin yüksek oluşu ve desteklemelerin az olması nedeniyle üretici para kazanamamaktadır.

Üretiminde girdilerin yüksek olması, fiyatlarının düşük olması, hasat sırasındaki oluşabilecek yağışların riski ve alternatif ürünlerin yetiştirme kolaylığı nedeniyle daha fazla getirisi olan ürünler tercih edilmektedir. Örneğin Adana’da mısır, soya, ayçiçeği ve bahçe ürünleri ekimi daha fazla olmaktadır. Bu sebeple pamuk ekim alanlarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması gereklidir.

Pamuk ekiminin yeniden eski günlerine dönmesi için ilaç gübre ve yakıt fiyatlarının azaltılarak ekonomik anlamda cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Pamuk ticaretinin, ürün borsaları üzerinden kalite kriterleri (lif uzunluğu, inceliği, mukavemeti, parlaklık ve çepel vb.) dikkate alınarak gerçekleştirilmesi ile pamuk standartlarının tekrar gözden geçirilmesi gereklidir.

Pamuk üretiminin devamlılığı için destekleme politikaları, araştırma geliştirme çalışmaları, çiftçi eğitim ve yayımı çalışmalarının etkinleştirilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda pamuğun önemi ile birlikte verilen desteklemelerde ciddi artışlar sağlanmaktadır. Bu artışlar ile birlikte Çukurova’da bu yıl pamuk ekim alanlarında artış görmekteyiz. Bu hem Adana, hem de Türkiye için önemli bir gelişmedir. Üreticilerimizin bu katma değeri yüksek ürüne yönelmesi hepimizin dileğidir”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti