Hijyen olmalı

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Alparslan, gıda güvenliği nedeniyle semt pazarlarının yeniden dizayn edilmesi gerektiğini söyledi.

Hijyen olmalı
Hijyen olmalı ilkhaber
Bu içerik 587 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Semt pazarları, Dünyanın en eski alışveriş geleneklerinden olan, ayrıca pek çok ürünün bir arada bulunabildiği, açık havada farklı, keyifli alış-veriş olanağı sağlayan mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadır. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan; “Kültürümüzün vazgeçilmezi pazarlarımızın gerek kullanım şekli, gerekse gıda güvenliği boyutuyla yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir” dedi.

Her türlü rengi, kokuyu içinde barındıran ve sokak alışverişi kültürünün adeta vazgeçilmezidir semt pazarları. Pazar alış verişi ise hemen hemen her evin vazgeçilmezi ve 7’den 70’e hepimizin keyifle yaptığı bir iş halindedir.

Gelişen dünyamızla birlikte artık semt pazarları da zamana ayak uydurmakta ve her geçen gün kışın yağmurdan ve çamurdan, yazın ise sıcaktan ve tozdan insanları koruyup, rahat alışveriş yapmalarını sağlayan kapalı semt pazarları da hayatımıza girmeye başladı.

Uzmanlar, insan yaşamının vazgeçilmezi olan gıdaların en çok temin edildiği semt pazarlarının gıda güvenliği bakımından büyük önem teşkil ettiğini ve bu bağlamda üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu söylüyor.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan semt pazarlarının yaşamımızda önemli yeri olduğuna değinerek; “Semt pazarları, dünyanın en eski alışveriş geleneklerinden olan, pek çok ürünün bir arada bulunabildiği, kent insanı için bildik market-mağaza atmosferinin dışında açık havada farklı ve keyifli alış veriş olanağı sağlayan mekânlardır” dedi.

Semt pazarlarının günümüzde yeniden dizayn edilmesi gerektiğine vurgu yapan Alparslan; “Kent içerisinde renkli ve canlı alanlar sağlayan pazarlarımızın gözden geçirilmesi ve bu özellikleri korunurken gerek kullanım şekli gerekse gıda güvenliği boyutuyla yeniden dizayn edilmesi bir zorunluluk olarak görülmektedir” ifadesi kullandı.

Pazarların gıda güvenliği açısından hijyenik olmasının önemine değinen, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, şu önerilerde bulundu;

“Elde edilen bilgilere göre 4 büyük Merkez İlçede Seyhan’da 30, Yüreğir’de 25, Sarıçam’da 11 ve Çukurova’da 11 olmak üzere toplam 77 adet Pazar yeri bulunmaktadır. (güncel değil) Bilindiği gibi bu alanların az bir kısmı Pazar yeri olarak dizayn edilmiş alanlar olmakla beraber daha çok belli sokak ve ara caddenin haftanın belli gününde trafiğe kısmen veya tamamen kapatılarak oluşturulan alanlara kurulmaktadır.

“PAZAR YERLERİ MODERNLEŞTİRİLMELİ”

İster özel olarak oluşturulmuş alanlarda olsun ister yukarıda bahsedilen şekilde kurulmuş olsun, Pazar yerlerimizin genel durumunun diğer illerdeki pazarlardan çok farklı olmamakla beraber bir dizi düzenlemeye ihtiyaç duyduğu kabul edilmelidir.

Bunlardan önemli bulduklarımızı sıralayacak olursak;

Pazar yerlerinde gıda kontrolü ve denetim olanakları zayıf kalmaktadır. Soğuk zincirde muhafaza edilmesi gereken; süt ürünleri, et ürünleri, yufka, balık ve yumurta gibi özellikle yaz aylarında hızlı bozulabilen gıdalar açıkta satılmakta bu yüzden, gıda güvenliği ile halk sağlığı ciddi ölçüde riske edilmektedir.

“PAZARLARDA SOĞUTUCU KULLANILMALI”

Sayılan bu ürünlerin satışını yapan pazar esnafının soğutucu dolap temin etmesi sağlanmalı, ihtiyaç duyulan uygun yerlere elektrik tesisatı döşenmelidir. (Elektrik sarfiyatı hususunda pazar esnafı ile mutabakat sağlanabilir, gerekirse elektrik sarfiyatı karşılığı tahsilat yapılabilir.) Ancak buzdolaplarının taşınması sonrasında çalıştırılmadan önce bir süre bekletilmesi gerektiğinden; bu sistemin belediyeler tarafından kapalı semt pazarlarında kurulması ve uygun bir ücretle pazarcı esnafına kiralanması yoluna da gidilebilir.

“GIDALARA UYGUN OLMAYAN ORTAMDA SERGİLENİYOR”

Diğer bir sorun, yaş sebze ve meyve dışında açıkta satışı uygun olmayan gıda ürünlerinin uygun olmayan şartlarda sergilendiği gözlenmektedir. Baharat, kurutulmuş meyve, bakliyat, salamura ürünleri (turşu, salamura asma yaprağı vb.) gibi ürünlerin tüketimden önce temizlenmesi, ayıklanması veya yıkanması mümkün olmadığından bu ürünlerin açıkta sergilenmesi sonucunda kısa ve uzun vadede sağlık problemlerine neden olabileceği öngörülmektedir.

Bunun için açıkta satışının gıda güvenliği açısından riskli olduğu bilinen bu tür gıda ürünlerinin pazar alanında belirlenecek bölümlerde kapalı dolaplarda sergilenmesi ve satışa sunulması sağlanmalıdır.

Ayrıca pazar alışverişi ile ilgili tüketici/vatandaş görüş ve şikâyetleri iyileştirme konusunda yapılacak çalışmalar için yol gösterici olabilecekken bu olanak Belediyelerimizce vatandaşa henüz sağlanmamıştır.

Burada da şikâyet/memnuniyet durumlarının Belediyelerimize bildirimi ile ilgili olarak, pazar yeri veya esnaf uygulamaları hakkında şikâyetlerin kolaylıkla ve şikâyet edilen esnafla muhatap olunmaksızın sağlanacağı sistem oluşturulmalıdır. Bunun bir adımı olarak; pazar yerinin uygun bir alanına veya hemen dışına kurulacak seyyar veya sabit kulübede görevli zabıta unsurlarının pazar süresince bulunmaları sağlanmalıdır.

Diğer bir sorun da pazar yerlerinde satışa sunulan ürünlerin mali ve gıda güvenliği ile ilgili kayıtlarının düzenli olmadığına dair yaygın kanı/gözlem mevcuttur.

“KONTROLLER ŞART”

Gıda ürünlerinin izlenebilirliği fatura, müstahsil makbuzları vs. ile takip edilmeli, pazar yerinden özellikle sebze-meyve ürünlerinden pestisit (tarım ilacı) bakımından kontrol amaçlı numune alınması dahil gerekli resmi kontroller ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütülmelidir.

Ayrıca pazar yerinde yukarıda bahsedildiği şekilde uygun şartlarda satışa sunulan balık ve ürünleri için temiz su hattı tesis edilerek temizleme imkânı sağlanmalıdır. Ayrıca atık su tahliyesinin sağlanması zorunludur.

“ÇALIŞMA SAATLERİ PLANLANMALI”

Pazar yerlerinden alışveriş bazıları için bir keyif olarak algılanmaktadır. Buna rağmen çalışanlar için bu imkândan iş çıkışı aceleyle yararlanmak zorunda kalınmasını ortadan kaldıracak çözüm üretilmelidir. Bir yandan pazar esnafının ticaretini olumlu etkileyecek, diğer taraftan bu imkânın yararlanan vatandaş için daha uzun saatleri kapsamasının sağlanması yerinde olacaktır. Bu amaçla kapalı pazar yerlerinin aydınlatılması ve pazarın kapanışının akşam saatlerini daha çok kapsayacak şekilde planlanması düşünülmelidir.

Pazar esnafının müşteriler tarafından fark edilir olması ve hijyen bakımından, tek tip kıyafet ve kişisel temizlik kurallarına riayet ile eldiven, bone gibi malzeme kullanımı sağlanmalıdır”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”