SES’ten kreş talebi

Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, Türkiye’de kreş ve diğer çocuk bakım olanaklarının sınırlı olduğunu söyledi.

SES’ten kreş talebi
SES’ten kreş talebi ilkhaber
Bu içerik 634 kez okundu.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - SES Başkanı Muzaffer Yüksel, kreş taleplerinin odlunu belirterek bir açıklama yaptı. Türkiye’de 0-6 yaş döneminde bulunan çocukların yüzde 86,7’sine anneleri tarafından bakıldığını belirten Yüksel, birçok annenin çocuk olduktan sonra çocuğunu bırakacak yer almadığı için işi bırakmak zorunda kaldığını savundu. Milli Eğitin Bakanlığı’na (MEB) bağlı gündüz bakım evleri ve anaokulları sayısının 28 Bin 891 olduğunu anımsatan Yüksel, buradan yararlanan çocuk sayısının 1 milyon 315 bin 854 olduğunu belirtti.  Yüksel, “3-5 yaş arasında MEB’e bağlı kurumlarda okul öncesi eğitim alan çocukların toplam içerisinde oranının yüzde 35 olduğu düşünüldüğünde; 3-6 yaş aralığında yaklaşık 4 milyon çocuk okul öncesi eğitim almadığını ileri süren Yüksel, “                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Sağlık bakanlığın da farklı değil  sağlık  emekçilerinin en büyük sorunlarından başta geleni kreş dir. Kreş sayısı oldukça az ve ücretleri yüksek. Sağlık bakanlığı iş yerleri diğer  kamu iş yerlerine göre, kamu ve eğitim ve üniversite hastaneleri   toplu  işyerleri ve 24 saat 7 gün çalışmakta ve nöbet tutulan iş yerleridir. Buralar da 24 saat  7 gün açık  0-6 yaş ücretsiz  nitelikli  kreşler olmalıdır Yeni açılan modern şehir hastanelerin de de kreşler yoktur.  Aynı modernlikte 0-6 yaş tam donanımlı ücretsiz kreşler açılmalıdır.” dedi.

KADIN ÇALIŞAN SAYISI SINIRLI

Her bin çocuktan sadece ikisinin 0-3 yaş arasında kreşe gittiğini dile getiren Yüksel, “ Var olan kreşlerin yüzde 47’si İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır. 4857 sayılı İş Yasası kadın işçilerin çocukları için kreş açılmasını öngören gerçeklikten uzak bir düzenlemedir. Türkiye'de 150 ve üzeri kadın çalışan sayısına sahip işyerlerinin son derece sınırlı olduğu düşünülürse bu yasanın bir ihtiyaca yanıt olmaktan çok göstermelik olduğu anlaşılmaktadır. Kamu kurumları ve yerel yönetimlere ait kreşler kapatılmakta ya da hızla özel sektöre devredilmekte ve ücretleri sürekli arttırılmaktadır. Özel sektöre ait kreşler ise piyasa koşullarına terk edilmiş bir işletme gibi ele alınmaktadır. Çocuk bakım hizmetlerinin niteliği düşük ama ücretler son derece yüksektir. Ortalama kreş ücretleri 1.000 TL civarındadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’un 191. Maddesinde “Devlet Memurları için lüzum ve ihtiyaç görülen yerlerde çocuk bakımevi ve sosyal tesisler kurulabilir” denilmektedir. Buna rağmen, maliyet politikasıyla kreşler sosyal tesis kapsamına alınıp ödenek ayrılması yasaklanmıştır.” diye konuştu.

SAYI DÜŞTÜ

Kreş sayısının düştüğünü öne süren Yüksel, “2004 yılında 419 olan kamu kreşi sayısı 2016 yılı itibariyle 56 ya gerilemiştir. Başvurulara rağmen kamu kreşleri sayısının güncel bilgisi açıklanmamaktadır. 2017 yılından başlatılan ve özel kreşlere 5 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlayan düzenleme ile kamusal bir hak olan kreş hizmeti tümüyle özel sektöre devredilmek istenmektedir. Doğum izinleri toplamda sadece 16 haftadır. Sağlık Bakanlığı en az 6 ay sadece anne sütü verilmeli demekte ancak doğum izninin tamamı doğumdan sonra kullanılsa bile anne ile yeni doğan bebeğin bir arada kalma süresi 4 aydır. KESK olarak uluslararası anlaşmalara uygun olarak bu sürenin uzatılmasını ve dönüşümsüz ebeveyn izni uygulamasına geçilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti