Narenciyede korku

Türkiye'de üretilen yaklaşık 4 milyon ton narenciyenin büyük çoğunluğunun yetiştirildiği Çukurova'da, narenciye üreticisi tedirgin. Ilık geçen kış mevsiminin ardından baharda yaşanan soğuklar, ağaçlardaki meyve filizlerinin dökülmesine neden oldu.

Narenciyede korku
Narenciyede korku ilkhaber
Bu içerik 648 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER/ÖZEL) – Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Bu yıl havalar bir türlü oturmadı. Haziran ayında olması gereken sıcaklar şimdiden başladı. Daha sıcak bir yaz bizi bekliyor. Önümüzdeki yaz poyrazlar yaşanırsa, bu yıl narenciyede Türkiye rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız. Şuanda bazı ağaçlarımızda neredeyse yok denecek kadar az” dedi.

Türkiye’nin önemli narenciye üretim bölgesi olan Çukurova’da üreticileri rekolte endişesi sardı. Kışın ılık geçen havaların ardından ağaçların erken çiçek açması ve ardından baharda yaşanan poyrazlar nedeniyle meyve filizlerinin dökülmesi bu yıl rekoltede büyük düşüşe neden olacak gibi görünüyor.

Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, bu yıl narenciye açısından endişeli olduklarını söyledi.

“REKOLTE DÜŞÜK”

Bu yıl olumsuz hava şartları nedeniyle rekoltede büyük düşüşler olabileceğini belirten İncefikir; “Biz üreticiler bu yaşanan anormal hava şartlarından korkmaya başladık. Çünkü önümüzdeki sezon ağaçlarımızdaki meyve oranı azalmaya başladı. Eğer ünümüzdeki yaz mevsiminde zaman zaman poyrazlar yaşanırsa, bu yıl narenciyede Türkiye rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız” şeklinde konuştu.

“NARENCİYE ÇUKUROVALI ÜRETİCİNİN DİNAMOSUDUR”

Narenciyenin Çukurovalı üretici için önemine değinen Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Narenciye biz Çukurovalı üreticilerin dinamosu, ülkemizin ihracat ürünleri açısından da önemli bir üründür. Ülkemize hemen hemen bir milyar dolarlık getirisi olan ve istihdama da büyük katkı sağlayan narenciyede yaşanacak bir sorun hepimizi etkilemektedir.

“KIŞIN YAŞANAN ZİRAİ DON KORKUSU”

Her yıl kış mevsiminde yaşanacak uzun süreli zirai don olaylarından hep korkarız. Ancak bu yıl kış mevsimi bölgemizde ılıman geçti. Ayrıca Ocak ce Şubat aylarında zirai don yaşanmadı ve bu durum biz narenciye üreticilerini çok sevindirdi.

“ÜRETİCİLERİN KABUSU MART”

Havaların ılıman geçmesi, Şubat ayının sonuna doğru ağaçlarımızda uyanmalar oldu. Bu uyanmalar ile birlikte ağaçlarımızda tomurcuklanma oldu. Biz üreticilerin en çok korktuğu ay Mart ayıdır. Bu yıl bu gelişmeler ile birlikte bu yıl Mart ayından kokmaya başladık. Çünkü Mart ayında meydana gelecek zirai don olayı ağaçlardaki tomurcukların tamamını öldürür. O dönem için bir bakıma meyvemiz olmayacaktır.

“MEVSİMLERDE YAŞANAN DENGESİZLİK”

Mart ayının da ılık geçmesiyle Şubatta oluşan filizler büyüdü, oluştu, çiçeğe dönüştü ve hafif bir tomurcuğa döndü. Bu kez Nisan ayında hiç beklemediğimiz tam tersi aşırı sıcaklar ile karşılaştık. Yaklaşık 40 dereceleri, hatta güneşte daha fazlasını gördük. Bu aşırı sıcakların hemen ardından yaşanan poyraz ile beraber, Mart ayında açan ve döllenmiş olan meyve Nisan ayında dökülmeye başladı.

“EN BÜYÜK HASAR LİMONDA”

Mart ayında oluşmuş olan meyve daha çok küçük ve narin olduğundan poyraza dayanıklı değildir. Normalde Haziran ayında olması gereken olay, erken meydana gelerek meyveyi vurdu. Soğuktan kaçalım derken, sıcağa yakalandık. Yaşanan doğal afet ürünlerimize ciddi zarar vermiştir. Özellikle limon başta olmak üzere narenciyede küçük meyve dökümü meydana geldi ve halen devam etmektedir.

Diğer narenciye türleri olan portakal ve mandalinde de rekoltede düşüş bekleniyor ancak limon kadar değil. Ayrıca maliyetlerin de yüksek olması üreticiyi daha fazla etkilemiş olacaktır.

“REKOLTENİN DÜŞÜK OLMASINDAN KORKUYORUZ

Ayrıca önümüzde daha fazla sıcakların yaşanacağı yaz mevsimi var. Biz üreticiler bu yaşanan anormal hava şartlarından korkmaya başladık. Çünkü önümüzdeki sezon ağaçlarımızdaki meyve oranı azalmaya başladı. Eğer önümüzdeki yaz mevsiminde zaman zaman poyrazlar yaşanırsa, bu yıl narenciyede Türkiye rekoltesinin düşük olmasından korkmaktayız. Şuanda bazı ağaçlarımızda neredeyse yok denecek kadar az meyve var diyebiliriz.

“ÜRETİCİLERİMİZ BAKIMLARI İYİ YAPARAK, ZARARI EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞMALIDIR”

Temennimiz önümüzdeki günlerde aşırı sıcakların yaşanmamasıdır. Burada üreticilerimize de bazı uyarılarda bulunmakta yarar vardır. Üreticilerimiz, yaşanan bu olay karşısında ümidini kesmesin. Bahçelerinin gerekli bakımlarını iyi yapmalı ve gerekli takviye bakımlarını yapmalıdır. Sulama işini zamanında vermelidir. Özellikle poyraz esen günlerde ağaçların toprağının nemli olması zarar görmesini engelleyecektir. Bu bağlamda üreticilerimiz bu yıl ürünlerine biraz daha fazla ilgi göstermelidir.

“NARENCİYE ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ”

Bugün narenciye bölgemizin olduğu kadar, ülkemizin ihraç ürünleri arasında da önemli yere sahiptir. Dünyada önemli narenciye üreticilerinden İspanya, yıllık 6 milyon tonluk bir narenciye üretimine sahiptir ve bunun da 4 milyon tonunu ihraç edip 2 milyon tonunu iç pazarda tüketmektedir.

Türkiye ise yılda ortalama 4 milyon ton üretim yapıp, bunun 2 milyon tonunu ihraç etmektedir. Bu orantıya baktığımızda ülkemizde birim alandan alınan ürün miktarının İspanya’dan daha fazladır. Çünkü İspanya, 3 milyon dekarlık alandan 6 milyon ton ürün alırken, Türkiye 1 milyon 200 bin dekarlık alandan 4 milyon ton ürün almaktadır.

“HASAT PERİYODUNU UZATMALIYIZ”

İspanya’da ARGE’ye önem vermekte ve baktığımızda biraz daha ilerlediğin görmekteyiz. Ayrıca İspanya narenciye üretimini nerdeyse tüm yıla yaymıştır. Bugün İspanya’da Eylül ayı itibari ile başlayan ürün yelpazesi, Mayıs ayına kadar devam etmektedir. Bu da üretimin nerdeyse 9 aylık bir periyoda yayılması demektir.

“YENİ ÇEŞİTLER ARTIRILMALIDIR”

Biz üreticilerin yapacağı en önemli şey hasat periyodumuzu uzatabilecek çeşitleri arttırmasıdır. Ülkemizde ise üreticiler son yıllarda yeni türler ile hasat periyodunu uzatmaya başladı. Ancak bu yeni türlerin yetişmesi için de birkaç yıla ihtiyaç vardır. Bizde Eylül ayında başlayan üretim, Ocak ayı ortalarına kadar sürmektedir”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip  kalkınmasına büyük önem veriyoruz
Vali Demirtaş: Yüreğir'in gelişip kalkınmasına büyük önem veriyoruz
ATB Yöneticilerinden Akay ve  Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti
ATB Yöneticilerinden Akay ve Uludağ’a ‘Hayırlı olsun’ ziyareti