Atatürk'ün Kozan'daki katliamları protesto belgesi bulundu

Mustafa Kemal'in, 31 Mart 1920 tarihinde Fransızların gözetiminde Ermeni silahlı komitacıların yaptığı katliamlar ve doğuracağı sonuçları İtalyan Haber Ajansı vasıtası ile dünya kamuoyuna duyurduğu belgenin Genelkurmay arşivinde olduğu ortaya çıktı
Bu haber 2018-06-02 19:30:05 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.

ADANA (İHA) - Tarihçi Cezmi Yurtsever,  Atatürk'ün kaleminden çıkan Kozan'daki katliamları protesto belgesi bulunduğunu iddia etti.  

  Yurtsever, yaptığı araştırmalarda Atatürk tarafından 31 Mart 1920 tarihinde Fransızların gözetiminde Ermeni silahlı komitacıların yaptığı katliamlar ve doğuracağı sonuçların İtalyan Haber Ajansı vasıtası ile dünya kamuoyuna duyurulduğunu ve belgenin aslının Genelkurmay Harp Tarihi Vesikaları serisi 350 numaralı dosyada bulunduğunu söyledi.

  Atatürk'ün kaleminden çıkan ve albay Refet Bey vasıtası ile İtalyan Haber Ajansı'na bir örneği verilen tarihi belgede dikkat çeken detayın Fransız sömürgeciliği adına Kozan işgalini gerçekleştiren Albay Tayyarda'nın izni ile gerçekleştirilen olaylarda Kozan'da yaşayan Türkler ve Ermenilerin arasında derin düşmanlık ve birbirini yok etme olaylarının yaşanacağına dikkat çekilmesi olduğunu ifade eden Cezmi Yurtsever, belgede yazanları şu şekilde açıkladı:

  "Adana'nın genel durumu günden güne fenalaşıyor. Fransızlar, Maraş ve Urfa'da yaptıklarını aynen Adana'da da uygulayarak Ermenileri silahlandırıyorlar. Bunlar İslam ahaliye saldırıyor. Kozan civarında Hamam, Kurdoğlu Çiftliği, Toklunlu Çiftliği, Çolak Hasan, Yassıçalı, Mehmet Ağa ve kabasakal köyleri Ermeni jandarma ve gönüllüleri tarafından tamamen yakılmıştır.  Bu köylerden firar ederek kurtulabilen ahaliden bin 750 nüfus Ceyhan ve bin 500 nüfus Karsantı taraflarına göç etmişlerdir. Bucak civarında birkaç köyün de yakıldığı haber alınmıştır.

  Kilikya (Adana) ve civarındaki işgal bölgesinde Fransızların çıkardığı durum Türkler ve Ermeniler arasında karşılıklı intikam duygularını beslemek ve bunun sonucunda işgalin sona ermesi halinde mahalli ahalinin birbirini boğazlayacağını dünyaya ilen ederek amaçlarına varmak istemektedirler.

  Kanun dışı ve baskı ve zorlamalarla süren işgalin sebep olduğu facialar ve ortaya çıkan sonuçların ve amaçları bütün millet büyük bir üzüntüyle protesto eder.  31.3. 336 (miladi- 31 Mart 1920)   Mustafa Kemal."

  Tarihçi Yurtsever, Kozan'da yaşanan olaylar ve Atatürk imzalı tarihi belgeyi Kozan Tarihi kitabında da yayınlayarak, “İnsanlığın vicdanında hatırlanmasını istedim” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi