Anız yakmayın

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, üreticilerin buğday ve mısır hasadı sonrası tarlada kalan anızları yakmak yerine sap parçalama makinesi kullanması gerektiğini söyledi.

Anız yakmayın
Anız yakmayın ilkhaber
Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, üreticilerin buğday ve mısır hasadı sonrası tarlada kalan anızları yakmak yerine sap parçalama makinesi kullanması gerektiğini söyledi.

Çukurova'da buğday hasadı ile birlikte anız yangınları da gündeme gelmeye başladı. Anız yakımı konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, anız yakmaların topraktaki verimi düşürdüğünü söylüyor.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, buğday ve mısır hasadı dönemlerinde sık sık karşılaşılan anız yakmadan dolayı yaşanan olumsuzluklara değindi.

“ANIZ YAKMA İŞİ KOLAYLAŞTIRMAZ”

Bazı üreticilerin hasat sonrası tarlada kalan anızın toprağı sürmeyi zorlaştırdığı ve yakıt tasarruf etmek düşüncesiyle yakılarak yok edildiğine değinen İncefikir; “Üreticilerimiz, anızı yaktığı zaman işlerinin kolaylaştığını düşünmektedirler. Ancak arazilerindeki yararlı bakterileri yok ettiklerini düşünmüyorlar. Kesinlikle anız yakımı yapılmamalı” dedi.

Hasat sonrası sap parçalama makineleri ile anızları öğütüp tarlada organik madde haline getirmek gerektiğini ifade eden Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, konuşmalarına şöyle devam etti;

“TOPRAĞIN VERİMİ DÜŞER”

“Anız yakımı, toprak içerisindeki mikroorganizmaları yok eder ve toprağın ileriki dönemlerde vereceği ürünlerde büyük oranda etkiler. Bölgemiz topraklarında yüzde 2-3 seviyesinde bulunması gereken organik madde miktarının kimi bölgelerde yüzde 1’lerin altına indiğini görmekteyiz.

Anız yakımı ile beraber mikroorganizmaların öldüğünü ve normal koşullarda toprağa uygulanacak olan gübrelerin dönüşümünü sağlayacak mikroorganizmaların olmadığı bir durum ortaya çıkıyor. Anız yangını topraktaki organik maddelerin yok edilmesine neden olmaktadır. Organik maddeler, topraktaki bitki besin maddelerin kaynağını oluşturur. Eğer bunları yok edersek toprağı çoraklaştırırız. Yani verimsiz hale getiririz.

Verimsiz topraklarda kimyasal gübre kullanımı daha fazla olur. Bu da çiftçilerimizin daha fazla masraf etmesi demektir. En fazla toprak kaybının anız yakılan topraklarda meydana geldiği unutulmamalıdır.

“DOĞAYA ZARAR VERİR”

Yakılan anızlardan çıkan dumanların çevreye, insanlara ve tabiata verdikleri zararlar da ciddi boyutlardadır. Ayrıca orman yangınlarına da neden olduğunu görüyoruz. Ülkemiz için maddi ve manevi bakımdan çok büyük kayıplara neden olan anız yangınları, kaybolan doğal kaynaklarla birlikte yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar bırakmaktadır.

Son yıllarda anız yakım hakkında üreticilerimiz bilinçlenmeye başladı. Ancak bu alışkanlığı halen devam ettiren üreticilerimiz var. Özellikle mısır ekili alanların yaklaşık yüzde 30-40’ında anız yakımı yapıldığını görüyoruz. Bunun halen büyük bir sıkıntı olduğunu görmekteyiz.

“ÜRETİCİLER BİLİNÇLENİYOR”

Bu konuda hem özel, hem de resmi kanallar sık sık gerekli uyarıları yapmaktadır. Örneğin biz meslek odası olarak her koşulda anız yakımına karşı olduğumuzu belirtiyor ve gerekli uyarıları yapıyoruz. Her geçen yıl üreticilerimiz daha da bilinçlenerek anız yakmaların önüne geçecektir.

Ancak önemli hususa da değinmek gerekiyor. Özellikle mısır hasadı dönemlerinde bölgemizde başakçı tabir ettiğimiz, hasadı yapılmış tarlada düşmüş dökülmüş mısırları toplayan vatandaşlarımız var. Başakçılar dökülen mısırları daha rahat bir şekilde görmek ve toplamak için, tarla sahibinin haberi olmadan, gelip anızları ateşe vermektedirler. Bu konuda üreticilerimiz dikkatli olmalıdır. Çünkü anız yangınlarının yaklaşık yüzde 60-70’ini başakçı tabir ettiğimiz kişiler tarafından yapmaktadırlar. Mümkün olduğunca araziler hasat sonrası erken çapa edilerek, yakmaların önüne geçimelidir.

Gıdanın her geçen gün öneminin daha arttığı günümüzde, arazilerimizin değerini iyi bilmeli ve korumalıyız.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinsi hastalık vereme dikkat
Sinsi hastalık vereme dikkat
Çukurova THM Korosu  konser verdi
Çukurova THM Korosu konser verdi