Dizginlenemeyen kâr hırsı, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman; “Küreselleşme politikaları ile sermayenin dizginlenemeyen bu kâr hırsı, tüm dünyada insanın sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor. Hava, su, toprak ve doğal kaynaklarımızı yok ediyor” dedi.

Dizginlenemeyen kâr hırsı, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor
Dizginlenemeyen kâr hırsı, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor ilkhaber
Bu içerik 711 kez okundu.
Reklam

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman; “Küreselleşme politikaları ile sermayenin dizginlenemeyen bu kâr hırsı, tüm dünyada insanın sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor. Hava, su, toprak ve doğal kaynaklarımızı yok ediyor” dedi.

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Ziraat Mühendisleri Adana Şubesinde düzenlenen toplantıya, TMMOB’a bağlı odaların il başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA KARAR ALTINA ALINDI”

Birleşmiş Milletler(BM)'in aldığı karar ile temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğuna değinen Salman; “5 Haziran Dünya Çevre Günü; 5 Haziran 1972 yılında Stockholm’de toplanan Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı’nın yıldönümü olan tarihtir. Bu konferansta BM, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın temel bir insan hakkı olduğunu karar altına almıştır” dedi.

Günümüzün gerçeğinin ise bilim insanlarının yaşanan çevre felaketleri ile doğanın ne zaman bütünüyle öleceğine ilişkin araştırma yaptıkları ve değerlendirme içerisinde olduklarını belirten Salman açıklamalarına şöyle devam etti;

“5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü‘nün ilanından bu yana geçen 44 yılda, sermayenin bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırsı, BM tarafından kabul edilmiş ilkelere, Anayasa maddesine rağmen, yaşamımızı, çevremizi yok etmeye devam ediyor.

“DİZGİNLENEMEYEN KÂR HIRSI”

Küreselleşme politikaları ile sermayenin dizginlenemeyen bu kâr hırsı tüm dünyada ve ülkemizde insanın sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam hakkını ortadan kaldırıyor; hava, su, toprak ve doğal kaynaklarımızı yok ediyor.

Nükleer santraller ile su sıcaklığının daha da artacağı, bundan dolayı denizlerdeki yaşamında değişeceğini ve sonucu belli olmayan çevre felaketlerine yol açacağı aşikârdır.

“SU KAYNAKLARI TEHDİT ALTINDA”

Dünyadaki karbon salınımının yüzde 41‘i tek başına termik santraller tarafından yapılıyor. Bugün en önemli doğal varlığımız olan su kaynaklarımız ciddi tehdit ve risk altındadır. Başta Ergene, Sakarya, Menderes nehirlerimiz olmak üzere ülkemiz akarsularının büyük çoğunluğu kullanılamayacak düzeyde kirletilmiş durumdadır.

Hızlı ve çarpık kentleşme, nüfus artışı, endüstriyel faaliyetlerinin doğurduğu çok çeşitli katı ve sıvı atıklar, katı atık depolama yerlerinin yeraltı suyu rezerv beslenme alanlarından seçilmesi, su havzalarının imar planlarına açılması, tarım alanlarında bilinçsiz gübre ve tarım ilacı kullanılması nedeniyle sınırlı olan su kaynaklarımız hızla kirletilmekte ve tüketilmektedir.

Son yıllarda ülkeler arası siyasette dahi kullanılmakta olan ‘Gıda ve Su Savaşları’ söyleminin bir baskı ve sömürü unsuru olması, dolayısıyla trajik sonuçlar doğurmasını önleyecek sivil girişimler belirlenmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir.

“KÂR İÇİN DEĞİL, SAĞLIK İÇİN POLİTİKA”

Kâr için değil, geleceğimiz ve sağlığımız için çevre politikaları üretmeye ve bunun için mücadele etmeye mecburuz. Çünkü yaşanacak başka dünyamız yok. Hep birlikte bu günü değiştirelim, gelecek temiz kalsın”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sinsi hastalık vereme dikkat
Sinsi hastalık vereme dikkat
Çukurova THM Korosu  konser verdi
Çukurova THM Korosu konser verdi