Kenti tekrar tarımın başkenti yapacağız

CHP Adana Milletvekili Adayı Müzeyyen Şevkin, İLKHABER’e yaptığı ziyarette Adana’da tarım noktasında yaşanan kötü gidişata dur diyeceklerini söyledi.

Kenti tekrar tarımın başkenti yapacağız
Kenti tekrar tarımın başkenti yapacağız ilkhaber
Bu içerik 321 kez okundu.
Reklam

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Adayı Müzeyyen Şevkin, “Bu kenti yeniden tarımın başkenti yapacağız.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Adayı Müzeyyen Şevkin gazetemizi ziyaret etti. Yazı İşleri personelinin hazır bulunduğu ziyarette Müzeyyen Şevkin, Adana ve ülke genelinde yapmayı planladıkları projeleri hakkında bilgiler verdi. Adana’nın tarımı, sanayisi ve turizm bölgeleri konusunda değerlendirmelerde bulunan Şevkin, Adana’yı tekrar tarımın başkenti haline getireceklerini söyledi.

ÇİFTÇİYE DANIŞMANLIK YAPILACAK

40 bin ziraat mühendisinin çiftçiye danışmanlık yapacağını anlatan Şevkin,  “Bu kenti yeniden tarımın başkenti yapacağız. Bizim projelerimiz de 40 bin tane ziraat mühendisi istihdam edilecek ve bu kişiler çiftçilerimize danışmanlık yapacak.  Planlama dahilinde sistematik bir tarım yapılacak. Tarımla uğraşan çiftçiye ucuz kredi, faizsiz kredi verilecek. Yeter ki üretsin. Köy alanları üretim alanlarıdır.” dedi.

UNUTULMUŞ BİR KENT

Müzeyyen Şevkin, Çukurova Bölgesi’nin, Dünya’nın sayılı 3. büyük ovası olduğuna dikkat çekti. Adana’ya teşvik konusunda destek verilmediğini kaydeden Şevkin, “Adana sanayide ve yatırımda unutulmuş bir kent. Teşvikler Maraş’a veriliyor, Antep’e veriliyor, Mersin’e teşvik var, Adana’ya teşvik verilmiyor. Yatırımcı bu nedenle teşvik verilen bölgeleri gidip tercih ediyor.  Tarım bitmiş bu kentte. Dünya’nın 3. büyük tarım topraklarında yaşıyoruz bu kentte. Türkiye’nin demiyorum, Çukurova Dünya’nın sayılı 3. büyük ovasıdır. “ şeklinde konuştu.

PAMUK ÜRETİLMİYOR

 Beyaz altın pamuğun artık Çukurova’da üretilmediğini anlatan Şevkin, “Jeoloji Mühendisiyim ben biliyorsunuz. İki tane büyük nehir akar buraya alivyon taşır. Her alanda bu nehirler kullanılabilecekken, bu kadar verimli topraklarımız var. Beyaz altın şuanda üretilmiyor kentte. Birinci sınıf kaliteli pamuğun üretimi Çukurova’da bitmiş, yerine Amerika’dan 4. sınıf pamuk ithal ediliyor. Saman ithal ediliyor. Et ithal ediyorsak bunları sormamız gerekli.” ifadelerini kullandı.  

MERSİN’E DENİZE GİDİYORLAR

Müzeyyen Şevkin, Karataş ve Yumurtalık yerine insanların Mersin’e denize gittiğini söyledi. Karataş ve Yumurtalık’ta turizm konusunda hiçbir gelişme yaşanmadığının altını çizen Şevkin, “Adana’da Karataş ve Yumurtalık kıyı bölgemiz var. Adanalı kalkıyor Mersin’e tatile gidiyor. Niye gidiyor çünkü Karataş’ta hizmet alamıyor. Çünkü Karataş Yolu daha yeni seçim öncesi yapılmaya başlandı. Bir Karataş, Yumurtalık, İskenderun kıyı şeridi, kıyı yolu yapılamadı. Burası turizm teşvik bölgesi olarak bakanlar kurulundan ilan edilmesine rağmen, şuana kadar her hangi bir çivi çakılmış değil ne Karataş’a, ne Yumurtalık’a.  Ne bir pansiyonculuk gelişti, ne bir yol yapıldı, ne bir alt yapı yapıldı.” diye konuştu.

POTANSİYELE SAHİP

Turizm açısından kentin en iyi şekilde değerlendirilebilinecek bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Şevkin, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir ikincisi Akyatan (Ağyatan) Gölleri var o bölgede. Çok önemli bir dalyanı var, İnci Kefali. Bölgenin markasıdır aslında. Dünya turizmine açılabilinecek bir kuş cenneti var. Tuzla sahili değerlendirilebilir. Yayla bölgelerimizde Varda Köprü’müz var. Buralar bir teleferik sistemiyle, ya da bir kayak merkeziyle bunlarda dünya turizmine açılabilir. Adana’mız bunlar olmadığı için 4. sıradan 17. sıraya geriledi. Yüzde 22 ile işsizliğin en yüksek olduğu bir yer haline geldi Adana.”

USTA BİZİZ

Un var, şeker var, yağ var ama helva yapan yok. Usta biziz. Biz yapacağız. Biz geldiğimizde tarımı canlandıracağız. Sadece yüz ölçümü Adana kadar olan Hollanda bütün dünya ya tarım ürünleri ihraç ediyor ve hatta bizim öz malımız olan laleyi bile ihraç ediyor. Biz yeniden tarımı canlandıracağız. Yeniden kooperatifler kuracağız. Suyu çiftçi ücretsiz kullanmalı. Mazotu çiftçiye 3 liradan vereceğiz. Yatlardan özel tüketim vergisi alınmıyor. Ama çiftçiden özel tüketil vergisi alınıyor. Çiftçiler özel tüketim yapmıyor, tam aksine üretim yapıyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Her şeyimiz şuanda ithal durumda. Geçen sene 1 lira 50 kuruşa satılan buğday, bütün girdilerin artmasına rağmen, bu yıl 90 kuruştan alıcı bulamıyor.”

 PONSİYONCULUK EĞİTİMİ VERİLMELİ

Müzeyyen Şevkin, Turizm bölgelerinde ki kadınlara pansiyonculuk eğitimi verilmesi gerektiğini dile getirdi. Kadınların bu alanları değerlendirmesinin ekonomik açıdan önemli olduğunu savunan Şevkin, “Turizm alanlarında kadınlar boş yatıyorlar. Karataş’ta pansiyonculuk eğitimi verilerek kendi evlerini pansiyona dönüştürmeleri sağlanabilir. Yöresel yemekleri sunabilirler. Tuzla’daki turizm alanlarının değerlendirilmesi ekonomiye kazandırılması, Varda Köprüsü ve Kapuz Başı Şelaleleri’nin değerlendirilmesi gerekli. Siz eğer güveni sağlarsanız, üreticilere teşviği verirseniz hepsi yapılabilir. Tarıma bağlı sanayi ve yansanayilerin olması tarıma hareketlilik getirecektir.” dedi.

ULAŞIM MASTER PLANI YOK

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Devlet Bahçeli Köprüsü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Şevkin, “Devlet Bahçeli Köprüsü yapılıyor. Baraj Yolu’nda tıpkı hortumu sıkarsınız su sıkışır ya, suyun sıkışması gibi olacak. Hadi siz oradan geçişi sağladınız karşısı ne olacak? Ulaşım Master Planı yok çünkü. Bağlantı yolları yok bu köprüye. Bunu tasarlamadan bir köprü yaptınız, ne işe yarayacak. Yapılan alt geçitler gibi. Geliyorsunuz bir yere kadar, sonra tıkanıyor. Sonra tekrar düzeltmek durumunda kaldılar.” ifadelerini kullandı.

JEOTERMAL ENERJİ

Müzeyyen Şevkin Alternatif Enerji kaynaklarının artık düşünülmesi gerektiğini söyledi. Jeotermal enerji kaynaklarının bu bölgede araştırılmadığını işaret eden Şevkin, sözlerini şöyle tamamladı;

“Güneş enerjisi depolanabilir bir enerji değil ama alternatif enerji kaynakları düşünmeli. Jeotermal enerji kaynakları pek bu bölgede araştırılmamış. Jeotermal enerji kaynakları özellikle Torosların eteğinde bu araştırmaların yapılıp, Jeotermal enerjiden yararlanarak kömür yerine bu enerjiden yararlanılması lazım. Jeotermal enerjiler genelde fay hatlarının üzerindedirler. Gücümüzün yettiği ölçüde yapabiliriz. İktidar olduğumuzda yapabileceğimiz şeyler bunlar tabiî ki. 1. turda Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı’na alacağına inanıyoruz. Tabandan aldığımız algı bu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karalar:
Karalar: "Adanalıyı çok büyük hizmetlerle buluşturacağız"
   Adana’da hastanede korkutan yangın
Adana’da hastanede korkutan yangın