“Türkiye, dünyanın en çok büyüyen ülkesi”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu; “Başka ülkelere baktığımızda istihdam azalışlarının olduğunu, Avrupa Birliği'nin 510 milyonluk nüfusunu bizim 81 milyonluk nüfusumuzla kıyasladığımız zaman AB ülkelerinin G-20 ülkelerinin performansını solda bırakan, güçlü bir istihdam artış performansı sağlamış durumdayız. Yüzde 7,4'lük bir büyüme rekorunu G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız” dedi.
Bu haber 2018-06-09 20:52:52 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu; “Başka ülkelere baktığımızda istihdam azalışlarının olduğunu, Avrupa Birliği'nin 510 milyonluk nüfusunu bizim 81 milyonluk nüfusumuzla kıyasladığımız zaman AB ülkelerinin G-20 ülkelerinin performansını solda bırakan, güçlü bir istihdam artış performansı sağlamış durumdayız.  Yüzde 7,4'lük bir büyüme rekorunu G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız” dedi.

‘MİLLİ İSTİHDAM’ SEFERBERLİĞİ

Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde organize edilen; ‘Milli İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı’, ekonominin önemli isimlerini buluşturdu.

Seyhan Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya; Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, İşKur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Milletvekilleri, kamu ve özel kurum temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Bakan Sarıeroğlu, Milli İstihdam Seferberliği'nin saha çalışmalarının ilk toplantısını 01 Adana'dan başlattıklarını söyledi.

REKORLAR KIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ‘artı 2 istihdam’ hedefine 2018 yılı sonunda ulaşarak, yine istihdam konusunda Türkiye olarak yeni rekorlar kırmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Öncelik ve hedeflerinin ‘istihdam’ olduğunun altını çizen Sarıeroğlu; “Milli istihdam seferberliğinin garantörü olarak, geride bıraktığımız 2017 yılında çok önemli düzenlemeler yapıp, önemli başarılara imza atıldı. 15 Temmuz’u bizim yerimize bir başka ülke yaşamış olsaydı; ayağa kalkmasının, yol yürümesinin mümkün olmadığı hasarlara neden olabilecek kadar ağır bir sürecin ardından, biz Türkiye’nin işverenleri, işçileri ve siyasetçileriyle birlik ve beraberlik içinde var gücüyle çalışarak, o süreci Türkiye açısından hasarsız bir şekilde atlatılmasını sağladık. Böylesi bir sürecin ardından büyüme rekorları kırmaya devam ettik” yorumunu yaptı.

1.5 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADIK

‘Milli İstihdam Seferberliği’ ile 1.5 milyon kişiye istihdam sağladıklarını açıklayan Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla da artık bu alanda yeni bir sürece girildiğini anlattı. İş dünyasının yeni istihdam alanları yaratmasına imkan sağlayacak yeni bir teşvik sistemini hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Sarıeroğlu, yeni hedeflerle de yollarına emin adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

GÜÇLÜ BİR İSTİHDAM VE PERFORMANS ARTIŞI

Bugün Türkiye’nin 81 milyon nüfusu, 48 milyona ulaşan iş gücü ve 36 milyon kişiye yarattığı istihdamla da büyük bir güç olarak öne çıktığının altını çizen Jülide Sarıeroğlu, 510 milyon nüfusa sahip AB ve G20 ülkeleriyle kıyaslandığında da Türkiye’nin güçlü bir istihdam ve performans artışı ortaya koyduğunun altını çizdi. Türkiye’nin, yüzde 7.4 ile dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Sarıeroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

İSTİHDAM EDİLEN 7.5 MİLYON KİŞİNİN YARISI KADIN

“Bugün Türkiye 81 milyon nüfusuyla, 28 milyona ulaşmış istihdamıyla, 31 milyona ulaşmış iş gücüyle Türkiye'nin en önemli insan kaynağı anlamında insan sermayesi ülkeleri konumunda. Son 10 yıla baktığımız zaman, yaklaşık 7,5 milyonluk istihdam sağlamışız. Bunun yarısından fazlasının kadın olması da bizim açımızdan çok önemli, pozitif bir durum.

“G-20 ÜLKELERİNİN PERFORMANSINI SOLDA BIRAKTIK”

Başka ülkelere baktığımızda istihdam azalışlarının olduğunu, Avrupa Birliği'nin 510 milyonluk nüfusuna baktığımız zaman, bizim 81 milyonluk nüfusumuzla kıyasladığımız zaman AB ülkelerinin G-20 ülkelerinin performansını solda bırakan, güçlü bir istihdam artış performansı sağlamış durumdayız.

“EN ÇOK BÜYÜYEN ÜLKEYİZ”

Yine yüzde 7,4'lük bir büyüme rekoruna imza attık. G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız. Attığımız güçlü adımlarla, ortaya koyduğumuz kararlı politikalarla, kapsayıcı, sürdürülebilir, dengeli büyüme performansımızın 2018 yılında da sürmesi konusunda her türlü önlemimizi almış durumdayız”

YIL SONUNA KADAR 1.2 MİLYON İSTİHDAMI AŞARIZ

Türkiye’nin büyümesine paralel olarak, 2017 yılının Ocak-Şubat Dönemi’nden bu yılın ilk iki aylık dönemine kadar olan süreçte bir milyon 210 bin kişinin istihdam edildiğini kaydeden Sarıreoğlu, yılsonuna kadar bu sürecin artarak devam edeceğini dile getirdi. Sarıeroğlu, ‘artı 2 istihdam’ açılımına da iş dünyasının gereken desteği vereceğini vurgulayarak, hükümetin iş dünyasına verdiği teşvik ve destekleri de hatırlattı. 

YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATI

Sarıeroğlu, “Bir yanda ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı yaparken, diğer tarafta refah ve büyümemizi sürdürdük. Yatırım ortamını iyileştirip, geçmişten bu yana konuşulup tartışılan reformları ardı ardına hayata geçirdik. Ülke olarak potansiyelimiz çok yüksek. Yapabileceklerimiz çok fazla. Birlik ve beraberliğimizle istihdam artışını sürdürüp, büyük hedeflere ilerleme konusunda kararlıyız. Bugüne kadar yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın da teminatıdır. Büyümeye, gelişmeye ve daha fazla istihdam yaratmakta kararlıyız” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇIK GELECEĞİ PARLAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise Türkiye’nin kalkınıp gelişmesinin özel sektör eliyle olacağına dikkat çekerek, Türkiye’nin gelişmesi ve ileri bir noktaya gelmesinde de özel sektörün önemli bir payı olduğunu vurguladı. Ağbal, “Türkiye’nin önü açık, geleceği aydınlık. Güçlü bir sanayi, genç nüfus, dinamik bir girişimcimiz var. Bizler özellikle son 2 yıldır üretimi, istihdamı ve istihdamı arttırmak için olağanüstü destek ve teşvikler veriyoruz. Yeter mi, elbette ki yetmez. Daha fazla vermemiz lazım. İnşallah bunları hep birlikte yapacağız” ifadesini kullandı.

SİZLERİN BORÇLARI, BİZİM DE ALACAĞIMIZ VAR

Hayata geçirilen; ‘Vergi Barışı’ ile ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Bakan Ağbal, konuya esprili bir üslupla yaklaştı. Ağbal, salonda bulunan işadamlarına hitaben; “Sizlerin borçları, bizim de alacaklarımız var. Biz parayı tahsil etme, siz de parayı kazanma derdinseniz. İşte bu noktada ‘Vergi Barışı’ önemli bir misyon üstleniyor. Borçların yeniden yapılandırılması noktasında iş dünyasına önemli fırsatlar sunuyoruz” yorumunu yaptı.

BORÇLARINIZI MUTLAKA YAPILANDIRIN

İş dünyasına ‘Vergi Barışı’ndan faydalanmaları çağrısında bulunan Naci Ağbal, bu konuda sağlanan fırsatlardan bahsetti ve onu örneklerle de pekiştirdi.

Bakan Ağbal, “Hesabınızı kitabınızı yapın. Gelir, kurumlar, katma değer, stopaj vergisinde geçmişe dönük yeniden yapılandırma fırsatından yararlanın. Tarihi bir fırsat, büyük bir imkan. Vergi ve prim borçlarınızı 36 aya ve 18 taksite kadar taksitlendirebiliyorsunuz. Bütün vergi ve primler buna dahil. Ayrıca bu yeniden yapılandırma kanununda, yeni getirdiğimiz bir kolaylık var. Bundan önceki yapılandırma kanunlarında bu yoktu. Eğer vergi borcunuzu peşin öderseniz, hesaplayacağımız düşük faizin de yüzde 90'ını bir defa daha siliyoruz. Örnek veriyorum bir milyon lira borcunuz var. Birikmiş 700 bin lira faizi var. Kolay değil,  bir milyon 700 bin liraya gelmiş. 31 Temmuz'a kadar başvurmanız lazım. İlk ödeme 1 Ekim'de. Eğer bu bir milyon 700 bin lira borcunuzu 'ben peşin ödeyim' derseniz, hemen hemen bir milyon 20 bin lira verip çıkıyorsunuz. 700 bin liraya yakın faizi siliyoruz. Eğer 2 taksitte ödeyecekseniz muhtemelen bir milyon 40 bin lira ödeyip çıkıyorsunuz. Dolayısıyla yeniden yapılandırmada faizleri siliyoruz, peşin ödemede önemli bir indirim sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise, ekonomide istihdamın oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin kalkınması, büyüyüp gelişmesi noktasında da esnaf ve sanatkarlar olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2017 yılında ‘Milli İstihdam Seferberliği’ kapsamında her bir işyerinin artı bir istihdam sağlarken, 2018 yılında bunun ikiye yükseltebilme çabasını verdiğini söyledi.

Odaların, esnaf ve sanatkarların hakkını korumak için çaba sarf ettiklerine değinen Hisacıklıoğlu; “Sonra duymadık yok etmediydik demeyin. Biz, sizlerin hakkı için bakanlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz ve sağ olsun iki bakanımız da Allah razı olsun özel sektörün makul ölçüde olan her talebine pozitif yaklaşıyorlar. Bizzat sizler adına Ankara'da muhatap olan kardeşiniz olarak söylüyorum. Onun için bizlerin çok konuşmasına gerek yok” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, 2017 yılındaki Milli İstihdam Seferberliğinde Adana'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği sözü tuttuğunu, her işverenin en az bir istihdam yaptığını belirterek, bunun üzerine kendilerinin de Cumhurbaşkanına gidip daha fazla (destek) istediklerini, iki bakanın da bunları anlatacaklarını sözlerine ekledi.

Adana’nın istihdam seferberliğinde üzerine düşeni yaptığını belirten Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç;” Sevinç ve gururla ifade etmeliyim ki, Adana’mız, istihdam seferberliğinde üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir. 2017 yılı için öngördüğümüz, 15 bin kişilik istihdam taahhüdümüzün 2,5 katından fazla, yaklaşık 40 bine yakın yeni istihdam sağlanmıştır. Adana ve bölge illeri, Milli İstihdam Seferberliği kapsamında, üzerine düşen görevi geçen yıl olduğu gibi bu yılda fazlasıyla yerine getirecektir. Bölge İş Dünyası olarak, ülkemizin geleceği için daha çok çalışacak ve üreteceğiz. Hep birlikte elimizi taşın altına koymaktan asla kaçınmayacağız” ifadesi kullandı.

Konuşmaların ardından bakanlar Naci Ağbal ile Jülide Sarıeroğlu’na bir tablo hediye edildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi