Esnaf bakanlığı kuracağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, ülkede yaşanan sorunları kavgayla değil, bilgiyle çözeceklerini vadetti
Bu haber 2018-06-10 18:58:41 eklenmiş ve 758 kez görüntülenmiştir.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çiftçi ve sulama birlikleri, esnaf ve meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Türkiye’nin sorunlarını iyi bildiklerini belirten Kılıçdaroğlu; “Her kesimin sorunlarını bire bir biliyoruz. Nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Akılla, mantıkla, bilgiyle çözeceğiz. Hamaset ve kavgayla, gerilimle değil” dedi.

Bir dizi ziyaretler için Adana’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçi ve sulama birlikleri, esnaf ve meslek odaları ile sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

“YÖK KALKACAK”

Konuşmasının başında gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin göreve gelmesi halinde ilk iş olarak YÖK’ü kaldıracaklarını belirterek; “İlk iş olarak YÖK’ü kaldıracağız. YÖK bir 12 Eylül kurumudur. YÖK bir darbe kurumudur. Üniversitelerin bu darbe kurumundan kurtulması gerekir. Diyeceksiniz ki neden? Üniversiteler bilgi üretirler. Üniversiteler özgürlük alanıdır. Her türlü düşünce özgürce tartışılır. Eğer bir üniversite bilgi üretmiyorsa, ona zaten üniversite denmez. Üniversitelerin üniversite olmasının temel nedeni bilgi üretmesidir” dedi.

“GENÇLER ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDE SÖZSAHİBİ OLACAK”

Üniversitede okuyan öğrencilerin, üniversite yönetimlerinde söz sahibi olacağına da değine Kılıçdaroğlu, “Bilgi üreten bir toplum büyür ve gelişir. Bilgi üretmeyen bir üniversitenin, ülkenin geleceğinde söz sahibi olması mümkün değildir. Gençler üniversite yönetimlerinde söz ve karar sahibi olacaklar. Bugün 18 yaşında milletvekili olabiliyor. Bu çocuklarımızın kimisi vali, kaymakam olacak hayatın her alanında görev yapacak. Üniversiteyi niye yönetmesin. Yönetimde niye söz sahibi olmasın bizim gençlerimiz? İkinci vaadimiz budur. Sizin temsilcini üniversite yönetiminde söz sahibi olacak. Yurt sorunu var. En geç 2 yıl içerisinde yurt sorununu çözeceğiz. Hiçbir öğrenci benim yurdum yoktur demeyecek. Hiçbir anne ve baba çocuğu Üniversite sınavını kazandıktan sonra nerede kalacaktır diye telaşa kapılmayacak” şeklinde konuştu.

Esnaf ve üreticilerin sorunları ve ülke ekonomisi hakkında bilgi ver CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti;

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYOR VE İNANIYORUZ”

“İşsizlik temel bir sorun. Türkiye’nin en temel sorunlarından birisi işsizliktir. Milyonlarca işsizimiz var. Kıraathane yapacaklar. Niçin kıraathane yapacaklar? İşsizlikle mücadele kıraathane açmakla olmaz. İşsizlikle mücadele üretimle olur. Fabrikada, tarlada üreteceksin. Üniversitede bilgi üreteceksin. Hayatın her tarafında üreteceksin ki işsizlikle mücadele edesin. Bu ülkenin geleceği gençlerimizin elinde. Gençlerimize inanıyoruz ve güveniyoruz.

Esnaflarımıza da değinmek istiyorum. Esnaf zanaatkârdır. Devlete yük olmaz. Vergisini zamanında verir. Çırak yetiştirir. Yeni kuşakların yetişmesine katkı verir. Bugün memur emekli olduğunda emekli ikramiyesi alır. İşçi işinden ayrıldığında kıdem tazminatı alır. Ama esnaf emekli olduğunda emekli aylığı dışında hiçbir şey alamaz. Esnaf, işini kapatıp veya iflas etti işi kapandı. Alacak bir kıdem tazminatı bile yoktur. Yanında çalıştığı işçinin hakkı var ama BAĞKUR çalışanının yani esnafın kıdem tazminatı hakkı yoktur.

"ESNAF BAKANLIĞI KURACAĞIZ”

Esnaf kardeşlerimle ilk samimi diyaloğu BAĞKUR genel müdürlüğü dönemimde yapmıştım. Onlarla çok bir araya geldim, dertlerini dinledim. Ne zaman bir esnaf toplantısına katılsam ‘Bizim derdimizi çözecek bir Esnaf Bakanlığı'na ihtiyacımız var' derlerdi. Sizin gelecek güvencenizin olması lazım. Memurun gelecek güvencesi var. İşçinin de bir şekilde var ama BAĞKUR çalışanının bu bağlamda hakkı yoktur. Bizim bildirgemizde Esnaf bakanlığı var. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnaflar bir bakanlıkla muhatap olacak ve o bakanlığın temel görevi esnafın sorunlarını çözmektir.

Hangi gelişmiş ülke olursa olsun. İster Amerika ister Japonya. Dünyanın her tarafında esnaf var ve esnaflar desteklenir. Bizim esnafın desteklenmesini öngören en temel hukuki metin anayasada yer alır. Devlet esnaf ve sanatkârları koruyacak tedbirleri alır der. Hangi tedbir alındı? Dükkan kapatan iflas eden binlerce esnaf biliyorum. Biz kira stopajını kaldıracağız.

“AKILLA, MANTIKLA, BİLGİYLE ÇÖZECEĞİZ”

Her kesimin sorunlarını bire bir biliyoruz. Nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Akılla mantıkla çözeceğiz. Bilgiyle çözeceğiz. Hamaset ve kavgayla, gerilimle değil. Birbirimize laf yetiştirmek ile değil. Aklı başında projeler üreterek çözmek istiyoruz. Esnaf zarar ederse ne olacak. Düşünün binlerce esnafın zarar ettiğini. Milyonlarca çocuğun aç yatağa girdiğini düşünün. Bu sonunda devlet açısından çok büyük bir sorun olarak toplumun karşısına çıkacaktır. Biz bu sorunları önceden görüp, çözmek istiyoruz.

Esnafların sigorta işi var. Diyelim ki BAĞKUR’lu kardeşim bakkal dükkanı var. Yaşı doldu emekli olacak. Dilekçeyi verdi ben emekli olmak istiyorum dedi. Pazartesi günü gidip emeklilik dilekçesini verip emekli olduğunda en düşük prim ödedi. Emekli olmak istediğinde 840 lira emekli aylığı alacak. Eğer 1 Ekim 2008 öncesinde dilekçe verseydi 1800 lira aylık bağlanacaktı. Esnaf bu gerçeği dilekçe verip aylık bağlanınca fark ediyor. Sonra gidip 2008’den önce emekli olan esnafa soruyor. Kaç lira emekli aylığı alıyorsun? O da 1800 lira diyor.

Aradan geçti 10 yıl, sen kaç lira alıyorsun? 840 lira. Tam 9 bin gün prim ödüyorsunuz, 65 yaşında emekli oluyorsunuz ve aylık 840 lira emekli maaşı alıyorsunuz. Sen benim hakkımı yiyorsan kusura bakma benden sana oy yok demeniz lazım. İşin özü budur. 65 yaşında emekli ediyorsun 840 lira para vereceksin. Ben bu parayla nasıl geçineceğim. Her bir emeklinin aylığından bin lira kesildi. Esnafın hakkını-hukukunu kim savunuyorsa gidin oyunuzu ona verin.

“TARIM STRATEJİK BİR SEKTÖRDÜR”

Aramızda çiftçilerimiz de var. Tarım sektörü bütün ülkelerde stratejik bir sektördür. Arabamız olmayabilir. Kıyafetiniz eski olabilir. Daireniz olmayabilir. Kirada oturursunuz. Ama yemek yemek zorundasınız. Tarıma dünyanın bütün ülkelerinde destek veriliyor.

Ürünlerin çoğunu dışarıdan ithal ediyoruz. Bunlar bizim ülkede yetişmiyor mu? Yetişiyor. Neden ekmiyoruz? Çünkü çiftçi eğer ekersem zarar ediyorum diyor. Sağlıklı bir planlama yok tarımda. Sağlıklı bir planlamanın olduğu ülke Hollanda. Hiç planlamanın olmadığı ülke de Türkiye. İkisini kıyaslıyorum. Hollanda Konya’dan küçük ve Hollanda’nın yıllık tarım ürünü ihracatı 180 milyar dolar.

Hollanda’nın lalesi ünlü. Lalenin kaynağı burasıdır. Osmanlı döneminde lale gönderdik şimdi onlardan lale tohumu alıyoruz. Türkiye’nin tarım ihracatı 17 milyar dolar. Hollanda’da bütün çiftçinin yüzü güler, bizde ektik biçtik kaça satacağız o telaş içerisinde.

Portakal dalda kalıyor. Alıcısı yok. Çiftçi kardeşlerim iyi duysunlar Türk tarımı üzerinde egemen güçlerin büyük oyunu var. Nasıl bir oyun? Şu, Türkiye tarımdan çekilsin istiyorlar. Türkiye’nin ekmesine gerek yok biz size daha ucuza vereceğiz diyorlar. Hayvancılığa gerek yok daha ucuza vereceğiz diyorlar. Sanki Türkiye’de hiç toprak kalmadı. Çiftçi kalmadı. Sudan’da binlerce dönüm arazi kiraladılar. Orada ürünü ekecekler. Türkiye’ye daha ucuza getirecekler kargolayıp. Türkiye’de yer mi kalmadı. Bir hükümet kendi çiftçisiyle rekabet edebilir mi?

Seracılıkta fide kullanıyorsunuz. Tohum vermiyor. Nereden geliyor bunlar? İsrail’den geliyor. Tohumculuk bitti. Aşama aşama tarımdan çekiliyor. Bundan 20-30-40 yıl önce biz dışarıdan saman mı alıyorduk? Et mi alıyorduk?

“TARIM TEKNOLOJİ LİSELERİ KURMAK ZORUNDAYIZ”

Tarım konusunda ciddi bir sorunumuz var. Tarım ve teknolojinin buluşması lazım. Tarım teknoloji liseleri kurmak zorundayız. İlk kez biz seslendiriyoruz. Ürünün daha nitelikli olması gerekir. Dünyaya satmalıyız. Tarımı desteklemeyen hiçbir ülke yoktur. Her ülke destekler. Dünyanın en pahalı ilacını siz kullanıyorsunuz. Dünyanın en pahalı mazotunu bizim çiftçimiz kullanıyor. Dünyanın en pahalı elektriğini siz kullanıyorsunuz. Gübre öyle. İlaç öyle. Dolar yükseliyor aldığınız tüm girdiler yükseliyor. Çünkü dışarıdan geliyor. Türkiye’de kullanılan yemin yüzde 50’si dışarıdan geliyor.

Bizim seçim bildirgemizde bir şu var, Bütün kırsal alanlarda, kırsal alanın ürettiği ürüne bağlı olarak ya ziraat mühendisi, ya ziraat teknisyeni ve ya hayvancılık yapıyorsa veteriner görev yapacak. O toprakta ne üretilmesi gerektiğine karar veren ziraat mühendisi veya ziraat teknisyeni orada olması lazım.

Çiftçi kardeşlerim. Yeteri kadar farkında olmadığınız bir sorununuz daha var. Tarım kanununun 21. Maddesi, parlamentodan oy birliğiyle çıktı. Der ki her yıl çiftçilere milli gelirin en aza yüzde 1’i oranında teşvik verilir. Biz mazotu bunun için 3 liradan vereceğiz diyoruz. Türk lirası değer kazanır dolar düşerse daha ucuzdan vereceğiz. Dolara endeksli biliyoruz. Geçen seçimlerde 1.5 demiştik ama şimdi 3 lira diyoruz. Dolayısıyla milli gelirin yüzde 1’i oranında çiftçi teşvik edilir diye kanun hükmü var. Bu kanun hükmüne hiç uymadılar. Biz bu yüzde 1’i uygulayacağız. Yüzde 1’i çiftçiye mutlaka teşvik olarak vereceğiz.

Çiftçinin yüzü gülecek. Ürünüm satılmıyor demeyecek. Bu sene mısır iyi herkes mısır ekiyor, soğan iyi herkes soğan ekiyor sonra herkes iflas ediyor. Sağlıklı planlama yok. Çiftçi bir yıl önceden ne ekeceğini ve kaça satacağını bilecek. Devlet diyecek ki şu alanda şu kadar şeker pancarı ekeceksin. Fiyatı şu. Mısır, patates, buğday ne gerekiyor. Her alanda neyi ekeceklerini ve 1 yıl sonra kaça çıkacaklarını bilecekler. Planlamanın özü budur.

BAĞKUR ve esnafın emeklisinden bahsetmiştim. Peki! Çiftçinin durumu nedir? Ona bakalım. Tarım BAĞKUR’lusu bugün gidip emekli olmak istiyorum dediği zaman ona bağlanacak maaş 621 liradır. 1 Ekim 2008’den önce deseydi 1260 lira alacaktı”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
İlhaber Gazetesi Web Sitesi
© Copyright 2013 İlkhaber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi