Çocuk işçiliği kanayan yara

Adana’da 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde çocuk işçiler çalışmaya devam etti.

Çocuk işçiliği kanayan yara
Çocuk işçiliği kanayan yara ilkhaber
Bu içerik 147 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

 

Özel haber

ADANA (İLKHABER)-Adana’da 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde çocuk işçiler çalışmaya devam etti.

Ana yollarda mendil satan, tartıcılık yapan, arabaların camlarını silen ve son dönemde sayıları gittikçe artan atık kağıt toplayan çocuklar görmek mümkün. Çalıştırılarak suistimal edilen ve yoğun trafik ışıklarında çalıştırıldıkları için her an araçların altında ezilme tehlikesi olan bu çocuklar, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da alanlarda yer aldı. Yaşları 5 ila 12 arasında değişen bu çocukların yanında zaman zaman yetişkinlerinde olduğu görüldü.

ATIK TOPLUYORLAR

Son dönemlerde kent merkezinde bulunan kimi zaman ana yollarda, kimi zaman ise ara sokaklarda çok sayıda atık plastik ve kağıt toplayan çocukları görmek mümkün. Bu çocukların büyük bir bölümünü Suriyeli Mültecilerin çocukları oluşturuyor. Bu çocuklar gece gündüz demeden ara sokaklarda bulunan çöp konteynırlarını karıştırarak atık kağıt ve plastik topluyorlar. Çocukların kullandıkları taşıma arabaları kendilerinin iki katı boyutta. Buna rağmen zorlansalar da yılmadan arabayı peşlerinden çekerek atıkları toplamaya devam ediyorlar.

GÜNEŞİN ALTINDALAR

Kimileri bu çocukları görüp yemek yedirirken, kimileri ise ceplerine para katarak canlarının istediklerini alıp yemeleri konusunda destek oluyor. Çocukların bazılarının ayaklarında ayakkabıları bile olmuyor. Güneşin altında çalışmaları nedeniyle birçoğunun yüzü güneşten kararmış durumda olan bu çocuklar, çocukluklarını yaşayamadan çalışmak zorunda bırakılıyor. Atık toplayan çocukların yanı sıra birde yollarda su satan çocuklarda mevcut.

ARABA CAMI SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR

Kentin en işlek trafik yoğunluğuna sahip caddelerde ellerine bir su şişesi, birde cam sileceği alan küçük çocuklarda görmek mümkün. Objektiflerimize yansıyan bu çocukların yaşları en fazla 7 ila 8. Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde bulunan kavşakta duran küçük çocuklar, duran arabaların yanlarına giderek camlarını silmeye çalışıyor. Ancak boyları yetişmediğinden bu çocuklar aracın ön camını silmek yerine, sürücünün yanında bulunan camı silmeye çalışıyor.

EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRİYORLAR

Trajikomik bir görüntü oluşturan çocukların bu durumu gece geç saatlere kadar devam ediyor. Çocuklar sürücülerden bu hizmetleri karşılığında para istiyor. Bazen iki çocuk aynı arabanın yanına gidip sürücüden para aldıklarında parayı bölüşememelerinden kaynaklı kavgalarda aralarında yaşanıyor. Yoğun trafiğin arasında durmadan hareket halinde olan bu çocuklar araçların altında ezilme tehlikesi geçiriyor.

OYUNLAR OYNUYORLAR

Çocuklar zaman zaman oyunlar oynamayı da ihmal etmiyor. Çocukluklarını çalıştırılarak, sömürülerek yaşayan bu çocuklar, buldukları maddelerde oyunlar oynayıp yaşayamadıkları çocuklukları bir nebze olsun yaşamaya çalışıyorlar. Çocuklar yollarda cam silerken, aynı zamanda yoldan geçen polis arabalarını gördüklerinde saklanmayı da ihmal etmedikleri görülüyor. Yaşanan durumun mobesa kameralarının hemen önünde yaşandığı da dikkatlerden kaçmıyor.

AÇIKLAMALAR YAPILIYOR

 Yaşanan çocuk istismarları bunlarla da bitmiyor. Yollarda simit satanlar, iş yerlerinde çalıştırılanlar, özellikle tarlalarda tarım işine götürülen çocuklarda bulunuyor.   Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da tüm sivil toplum kuruluşları bu konuya dikkat çekiyor. Ancak tüm açıklamalara rağmen bu çocuklar yine yaşadıkları hayata devam ediyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"