hediye patlayan kutu

Planlama doğru yapılmalı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Adana’da yaban hayatı koruma sahaları hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Planlama doğru yapılmalı
Planlama doğru yapılmalı ilkhaber
Bu içerik 325 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’daki yaban hayatı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Adana’da 11 bin 500 hektarlık yaban hayatı koruma sahası var. Buralarda planlamayı doğru yapmanız gerekiyor. Planlamayı doğru yaparsanız bundan sonraki bütün gelişmeler doğru olur. Kötü plan yaparsanız 10 yıl, 20 yıl sonra tamamıyla plan uygulanmış olur. Ama içerisinde yaşayanların hiçbiri mutlu olmaz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi toplantıya katılmak üzere geldiği Adana’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile birlikte AK Parti Adana İl Başkanlığı'nda kentte yaban hayatıyla ilgili yaptıkları çalışmalara değindi.

ADANA’DA 11 BİN 500 HEKTARLIK YABAN HAYATI KORUMA ALANI VAR

Kentin merkez ilçeleri de dahil 11 bin 500 hektar alanın yaban hayatını koruma sahası olduğunu belirten Özhaseki, “Adana’da Çukurova, Sarıçam, Yüreğir ve Karaisalı ilçelerini ilgilendiren önemli bir konu var. Toplamda 11 bin 500 hektarlık bir alandan bahsetmek gerekiyor. Orman Bakanlığı 1996 yılında belirtilen bu alanı yaban hayatı koruma alanı olarak ilan etmiş ve 2006 yılında da Bakanlar Kurulunda karar çıkmış” dedi.

Yapılan bazı planların iptal edildiğine değinen Bakan Özhaseki; “Ancak geçen zaman içerisinde iyi niyetle başlanan özellikle buradaki biyo çeşitliliğin korunması, zenginleştirilmesi ve geliştirilmesi, alanın sevk ve idaresi amacıyla ilan edilen planlar iptallere konu olmuş. Bazı yerlerde binlikler iptal edilmediğinden yüksek katlı binalar yapılmış ve nerdeyse işin içerisinden çıkılmaz bir hale gelinmiş” şeklinde konuştu.

Planlamanın önemine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sözlerine şöyle devam etti;

“Belirtilen bölgede 5 bin 500 hane bulunmakta ve 22 bin 500 civarında da vatandaşımız yaşamaktadır. Yeni planlamaya göre burada 19 bin civarında bağımsız birim ve 105 bin civarında da yerleşim olacak.

“PLANLAMA ÖNEMLİ”

Planlamayı doğru yaparsanız bundan sonraki bütün gelişmeler doğru olur. Kötü plan yaparsanız 10 yıl, 20 yıl sonra tamamıyla plan uygulanmış olur. Ama içerisinde yaşayanların hiçbiri mutlu olmaz.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı bir plan var. Bize geldi ve üzerinde gerekli çalışmayı yaptık. Arkadaşlarımız itirazlı olan veya sıkıntılı olan gördükleri alanlar hususunda epey bir çalışma yapıldı ve son halini verdik. Zaten hali hazırda yüksek yoğunlukta yapılaşma var. Buradaki tapulara baktığınız zaman kamu, özel, hazine, şahıs var. Hepsi var.

“ŞAHISLARIN HAKLARINI KORUMAK LAZIM”

Tabi ki şahısların hakkını da korumak lazım. İnsanların babalarından, dedelerinden kalmış herkesin gözünü dikip beklediği, senelerce ümitle baktığı yerleri de heder etmemek lazım. Bunu yaparken de kamunun hakkını koruyarak doğru bir planlama ile işin içerisinden çıkmak lazım.

Bu anlamda uzun bir süredir devam eden bu çalışma neticesinde 2570 hektarlık alanda planlamayı netleştirdik. Bu 2570 hektarlık alanın 747 hektarı konut, 82 hektarlık alanı ticaret alanı olarak ayrıldı. Bunun dışında 732 hektarlık alan orman ve tarım, 370 hektarlık alan da açık yeşil alan olarak ilan edilmiş oldu.

“ÇAĞDAŞ BİR KENT OLUŞTURMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”

Bu planlama neticesinde hedefimiz, düşündüğümüz faydanın elde edilmesi için, 1’inci derecede buradaki alanda hem bir taraftan o alanın korunması, hem de kullanılmasını temin etmektir. Yani iki amacı bir arada tutmak, ikincisi de yaban hayatının daha fazla zarar görmesini engelleyerek bir takım kriterleri göz önünde bulundurmak. 3’üncü de hak sahiplerinin haklarını korumak. Bu konuları yan yana getirdiğimizde, çağdaş bir kent mekanı oluşturabilmenin gayreti içinde olduk.

ÖNLEMLERİ ALMAZSAK, GELECEK NESİLLER PERİŞAN OLUR”

Hazırladığımız bu plan 7 Haziran itibariyle askıya çıktı. Bunda muhtemelen itirazlar olacaktır. Gerekli değerlendirmeyi yapacağız. Ama yaptığımız planın doğru olduğuna inanıyoruz. Şöyle bir baskı altında kalmayı da düşünmüyoruz; ‘Bana çokça verin. Yoğunluğu artırarak verin. Millet ne olursa olsun. Yol kalmazsa kalmasın. Bana ne oto parktan’ gibi bir baskı da şehircilik ilkeleri açısından son derece sakıncalı ve yanlıştır. Kamu baskılara biraz boyun eğerse, işte asıl zulüm o zaman başlar. Bizden sonra gelen nesiller perişan olur, orada yaşayamaz hale gelirler.

Onların mükteseplerini koruyacağız. Buraları orta ve düşük yoğunluklu olarak devam ettireceğiz. Bu bölge böyle bir bölgedir. Buranın korunması gerekir. Eğer buraları heder edersek, Adana’ya yazık etmiş oluruz.

Kentsel dönüşüm ile ilgili yasa taslağımız var. Yapı kayıt belgesini ekleyerek başlamak istemiştik. Erken seçim kararıyla, imarla yaptığımız kararları bekletmeye aldık. 100 maddeye yakın yepyeni yasalar yazıyoruz. Mahalle içinde sizin rahatsız olduğunuz, adalet duygusunu sarsan, mahallede birden yükselen binalar var ya, yasaklandı. Eğer bir yerde rant artışı varsa kamu buradan da payını alacak. Belediye meclisinde 3 katlıyken 13 kat yapılmışsa aradaki 10 katın farkını vermeden ve doğru planlama yapmadan, anlatmadan böyle bir planlama yürürlüğe girmeyecek.

Sokak hayvanları ile ilgili de önümüzdeki dönem, çalışmalarımız olacak. Biz bazı belediyelerin yaptığı gibi hayvan hapishanesi gibi olmayacak. Barınak diye yaptıkları yerlere hayvanları kapatıyorlar. Hapishaneden farksız oluyor. Çalışmalarımız devam ediyor.

İmar barışı ile ilgili bakacak olursak. Tüm Türkiye’deki toplam bağımsız birim sayımız 26 milyon 358 bin. Fabrika, iş yeri, konut ne varsa. Bunların ne kadarı kaçak? İmara Aykırı veya hazine arazisi üzerine yapılmış? diye sorduğunuzda ciddi bir cevap verende yok. Kimi belediyeler yüzde 85’lerde, kimi yüzde 75’lerde diyor.

Şimdi o zaman 26 milyon 358 bin bağımsız birimden, 15 milyonu problemliyse, birçoğu belediyelerin politik baskıları altındaysa, bazı iş yerleri el altından zarflar alınıp gidilen ortama dönmüşse, artık bütün bunlara bir son vermek gerekmiyor mu? Elzemdi, doğruydu, zaten mecliste neredeyse hiçbir parti eleştirmedi.

“KANUN HÜKMÜNÜ UYGULARSANIZ HEPSİNİ YIKMALISINIZ”

Bütün bu milli servet olan yapıları şuandaki kanun hükmünü uygulayacak olursanız, baştan sona yıkmalı ve ağır para cezaları yazmalısınız. Öyle bir şeyde mümkün değil. Doğru mu? O da değil. Vatandaşın evini yıkmak doğru değil. Çünkü zamanında göç ederken kamuya düşen, merkezi hükümete ve yerel idareye düşen onun tedbirini almak, planlamasını yapmaktı. En azından barınacağım yerleri göstermesi gerekiyordu.

Şimdi onlara yapı kayıt belgesi veriyoruz. Vatandaşlarımız tarafından yoğun bir ilgi gösteriliyor. İki buçuk gün içerisinde 250 bin civarında kişi işlemini teyit etmiş. Günde nerdeyse 100 bin müracaat olduğunu görmekteyiz. Herkesin sıkıntısı var. Bunların çözülmesi gerekiyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Hemşehrilerimizle buluştuk diyerek; “Geçtiğimiz hafta Milli İstihdam Projesi'nin 2. fazını başlattık. Maliye Bakanımız geldi ve iş dünyasıyla buluştuk. İnşallah Adana'mızın konularıyla ilgili çalışmalarımıza güçlü şekilde devam edeceğiz. Hemşehrilerimizi ilgilendiren her konuda adımlarımızı hızlı şekilde atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama