Adaylar konuştu

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından düzenlenen “Seçime Giderken Adaylar Konuşuyor” isimli forum gerçekleşti.

Adaylar konuştu
Adaylar konuştu ilkhaber
Bu içerik 144 kez okundu.
Reklam

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından düzenlenen “Seçime Giderken Adaylar Konuşuyor”  isimli forum gerçekleşti.

Seçime Giderken Adaylar Konuşuyor”  forumu Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Foruma CHP Milletvekili Adayı Ayhan Barut, İyi Parti Milletvekili Adayı İsmail Koncuk, Saadet Partisi Milletvekili Adayı Muhammet Çelebi Keyhıdır, Vatan Partisi Hayrettin Çavuşoğlu ve HDP’nin ilk sıra adayı Tülay Hatimoğolları konuşmacı olarak katıldı.

ADAYLAR FİKİRLERİNİ PAYLAŞACAK

Adana İKK Sekreteri Erol Salman forumun açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Forumda adayların ülke ve kent gündemine dair değerlendirmelerde bulunacaklarını anlatan Salman, “Bugün davetimize katılan bütün birinci sıra adaylarını dinlemek, onlarla sohbet etmek, ülkemize ve kentimize ait fikirlerimizi paylaşmak için toplandık. Elbette ülkemizin içerisine bulunduğu durumu konuşacağız. Adayların ülke ve kent gündemine dair değerlendirmeleri ve sizlerin fikirlerini dinleyeceğiz.” dedi.

SALMAN: NELER DÜŞÜNÜYORUZ

Tarım topraklarının yok olduğun anımsatan Erol Salman, “24 Haziran’dan sonrası için neler düşündüğümüzü paylaşacağız. Ama formumuz sadece ulusal politikayla sınırlı değil. Kentimizi de konuşacağız. Kentimiz özellikle son 10 yılda hızla değişen tarım alanlarının yaklaşık yüzde 12’si yok edilmiştir. Hayvancılık, tarım, sanayi kendi kaderine bırakılmıştır. Fabrikalar kapandı yerine AVM’ler dikildi.” ifadelerini kullandı.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK

Moderatörlüğünü Adana İKK Sekreteri Erol Salman’ın yaptığı forumda, yapılacak seçimler üzerine konuşmalarını gerçekleştiren adaylar, Başkanlık ve Parlamenter sistem konuları üzerinde durdu. Adayların konuşmaları esnasında Vatan Partisi ile HDP’liler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Vatan Partisi 1. sıra adayı Hayrettin Çavuşoğlu, “HDP, Selahattin Demirtaş’ı Kürt mandelası yapacaklarını ilan etti. HDP’yi meclise sokma hatta hükümete alma gayretleri boy gösterdi.” ifadelerini kullanması üzerine HDP’liler konuşmacıya tepki gösterdi. Yaşanan kısa süreli tartışma büyümeden son buldu.

BARUT: TARİHİN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ

Kendi düşüncelerini ve partilerinin düşüncelerini kısa bir özetle anlatacağını belirten CHP Milletvekili Adayı Ayhan Barut, 24 Haziran seçimlerinin Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’nin kazanması durumunda, güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme geri dönüleceğini anlatan Barut, darbelere karşı olduklarını savundu.

KONCUK: ÖNEMLİ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

İyi Parti Adana Milletvekili Adayı İsmail Koncuk ise, önemli günlerden geçildiği dönemde düzenlenen forumun önemli olduğunu kaydetti. Parlamenter sistemin değiştirilmesi konusuna dikkat çeken Koncuk, “Dünyaya farklı bakış açılarımız vardır, olayları farklı okuyabiliriz ama bu 24 Haziran çok sıcak bir haziran olacak. Bu hazirandan sonra demokratik parlamenter sistemi savunan partiler hedefine ulaşamazsa bir daha böyle forumlarda konuşmamızın bir anlamı olmayacak.” diye konuştu.

HAYRA MOTOR, ŞERRE FREN OLACAĞIZ.

Muhammet Çelebi Keyhıdır, Hayra motor, şerre fren olacaklarını belirterek, “Maalesef en önemli sıkıntı kutuplaşma. Bizim istediğimiz sevgi, kardeşlik, birlik, beraberlik. Demokratik çerçevede herkes kendi istediğini söyler, en güzeline uyarız. Memleketimiz için hangisi hayırlıysa onun peşinden de hep birlikte koşarız. 24 Haziran seçimlerinin önemli bir seçim olduğunu ve köprüden önceki son çıkış olduğunu söylüyoruz, milletimize anlatmaya çalışıyoruz. Milli görüş olarak 50 yıldır siyasi hayattayız. Dün ak dediğimize bu gün kara demiyoruz. Sözümüzün arkasındayız. Biz bu ülkede siyaset yapacağız. Hayra motor, şerre fren olacağız.” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇÜTAM’ın konusu Yakut  Türkleri ve dilleri oldu
ÇÜTAM’ın konusu Yakut Türkleri ve dilleri oldu
"Kentsel dönüşümde kırmızı çizgimiz, hak kaybının olmaması"