Bayramda Beslenme Önerileri

Ramazan ayı geride kaldı ve bayram geldi. Bayramlar tatlı ve hamur işleri gibi gıdaların en çok tüketildiği günlerdir.

Bayramda Beslenme Önerileri
Bayramda Beslenme Önerileri ilkhaber
Bu içerik 192 kez okundu.
Reklam

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Ramazan ayı geride kaldı ve bayram geldi. Bayramlar tatlı ve hamur işleri gibi gıdaların en çok tüketildiği günlerdir.

Ramazan Bayramı'nda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle uzun açlığa alışan vücudumuzun fazla yemek yemeye bağlı sorunlar yaşayabileceğini söylüyor.

Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, bir aylık oruç sonrası, vücudumuzun Ramazan Bayramı ile birlikte normal beslenme düzenine gireceğini belirterek, “ Bayram geldi. Bayramda ister istemez tatlı ve hamur işleri artacaktır. Ancak Ramazanın ardından bayramda da kontrollü beslenmek gerekir” dedi.

Düzenli ve dengeli beslenmenin sağlıklı bir yaşamın olmazı arasında yer aldığına dikkat çeken Şenses; “Sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmek şart. Özellikle oruç tutanlar için iki öğün yemek yeme nedeniyle kişilerin beslenme alışkanlıklarını değişebiliyor. Ramazanın sona ermesi ile birlikte bayramda normal yeme düzenine geçildiğinde ister istemez fazla yemek yeme eğilimi olabiliyor. Bu durum da mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa neden olabilir. Tatlılar ve hamur işlerindeki artışlara da dikkat etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bayramda dengeli beslenme için önerilerde bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, sözlerine şöyle devam etti;

“Bayram akrabaların ziyaret edildiği, dargınların barıştığı, çocukların sevindirildiği için unutamadıkları bayramlar yaşadıkları ama şimdilerde sadece tatil, dinlenme olarak değerlendirdiğimiz günler.

Ramazan boyunca tutulan oruçlar nedeniyle değişen beslenme düzeni bayramla birlikte normale dönüyor. Ancak uzun açlığa alışan vücut fazla yemek yemeye bağlı sindirim sisteminde problem yaratabilir.

AZ AZ, SIK SIK BESLENİN

Tutulan oruç nedeniyle küçülen mideniz fazla yemek yediğinizde rahatsız olabilir. Bu nedenle 3 ana öğün tüketmeye dikkat etmeli ana öğünlerin arasına sağlıklı atıştırmalıklar eklenmelidir. Böylelikle öğün sayısının arttırılması ile metabolizma çalışmasına da katkıda bulunulmuş olur.

Ara öğün olarak yaz meyveleri, süt, ayran gibi aynı zamanda sıvı ihtiyacımızı da karşılayacak ara öğünler tercih edilebilir. Az ve sık beslenilmeli, öğün atlamamaya özen gösterilmelidir. Ara öğün ekleyerek ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmanızı da hızlandırmış olursunuz.

MUTLAKA KAHVALTINIZI YAPIN

Kaliteli bir kahvaltı yapmaya dikkat edin. Hafif ama tok tutan besinler tercih edin. Peynir, yumurta, süt gibi protein içeriği yüksek ve tok tutan besinler tercih edin. Tam tahıllı ekmek ve söğüş sebzeler ile aldığınız lif miktarınızı arttırın.

İKRAMLARI PAYLAŞIN. ÇÜNKÜ KALORİLER PAYLAŞTIKÇA AZALIR

Bayram boyunca yapılan her ziyarette ikram edilen çikolata, şeker, tatlı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Boş kalori olarak değerlendirilen miktar olarak küçük ancak kalori olarak yüksek olan bu gıdalar sadece günlük alınan enerjinin artmasına neden olmaktadır.

Bu durumda bayram sonrası tartıda kilo artışını görmemize neden olabilir. Bu yüzden yapılan her ziyarette ısrarla ikram edilen tatlıların porsiyonunu küçük tutmak çok önemli. Mümkünse yanınızdakilerle paylaşın.  

İKRAMLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Değişime önce kendi evinizden başlayın. Ağır şerbetli tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlılar ikram edin. Hazırladıklarınızı tüketmeleri konusunda ısrarcı olmayın. 

SU, SU, SU!

Bayram süresince ve bayramdan sonra da tüketilen sıvı miktarına özen gösterilmelidir. Günde ortalama 1,5 – 2 litre su içilmelidir. Ziyaretler sırasında yapılan çay ve kahve ikramlarını minimumda tutmak bunlar yerine evde hazırlayabileceğiniz soğuk çay,  ayran, taze sıkılmış meyve suyu, limonata sıvı alımını arttırmaya yardımcı olacaktır.

SPOR ŞART

Bayram süresince alınan fazla enerjiyi harcamak için mutlaka egzersiz veya yürüyüş yapmaya dikkat edilmelidir. Haftada 150 dakika veya günde 10 bin adım atın. Egzersiz veya yürüyüş yapmaya fırsatımız olmasa dahi mümkün olduğunca hareketli olmaya dikkat edilmelidir.( kısa mesafelerde araba kullanmamak, asansörle inmek yerine merdivenleri kullanmak v.b.)

ÖZEL DİYETİ OLANLAR DİKKAT!

Özellikle diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek problemleri olanların ve diyet yapanların bayram süresince diyetlerine dikkat etmeye devam etmeleri çok önemlidir. İyi bayramlar”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”