Yollarda havadan ve karadan denetim

Adana’da Ramazan Bayramı nedeniyle alınan trafik tedbirleri kapsamında, şehir içi ve şehirlerarası yollarda helikopter ve drone ile havadan trafik denetimleri yapılacak. Yapılan denetimlerde olası kural ihlalleri ya da trafik kazaları ile araç yoğunluğu nedeniyle ulaşımın aksadığı yollara anında müdahale edilecek.

Yollarda havadan ve karadan denetim
Yollarda havadan ve karadan denetim ilkhaber
Bu içerik 342 kez okundu.
Reklam

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana’da Ramazan Bayramı nedeniyle alınan trafik tedbirleri kapsamında, şehir içi ve şehirlerarası yollarda helikopter ve drone ile havadan trafik denetimleri yapılacak. Yapılan denetimlerde olası kural ihlalleri ya da trafik kazaları ile araç yoğunluğu nedeniyle ulaşımın aksadığı yollara anında müdahale edilecek.

Türkiye’de en fazla kayıtların yaşandığı olaylardan biri de trafik terörü. Özellikle bayram tatilleri döneminde yaşanan trafik kazalarında her yıl çok sayıda kişi hayatını kaybediyor ve kazalarda yaralanıyor. Bu bayram Adana’da ki trafik terörüne dur demek için Adana İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirler alındı. Adana İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yollarda bayram süresince yaşanılacak olası olumsuzluklara karşı denetimler havadan ve karadan gerçekleşecek. Alınan trafik tedbirlerin yanı sıra yol kullanıcılarının da trafik kazalarından korunmaları ve güven içinde seyahat etmeleri için gerekli tedbirlerini almaları ve trafik kurallarına eksiksiz uymaları gerekiyor.

OLUMSUZ TABLO ORTADAN KALKMALI

 Adana İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Trafik kazaları ülkemizin en önemli sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Özellikle uzun tatil sürelerinin olduğu bayramlarda vatandaşlarımız yakınlarını ziyaret etme, hasret giderme amacıyla daha çok seyahat etmektedirler. Alınan tüm trafik tedbirlerine rağmen yol kullanıcılarının trafik kurallarına yeterince uymamaları nedeniyle bayram tatillerinde oluşan kazalarda her yıl çok sayıda vatandaşımız yaralanmakta, ya da maalesef hayatını kaybetmektedir. Her yıl yaşanan bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılması, vatandaşlarımızın gidecekleri yerlere güvenle ulaşabilmeleri için trafik kurallarına azami ölçüde uymaları gerekmektedir.” denildi.

HAVADAN VE KARADAN UYGULAMA

Havadan ve karadan gerçekleşecek uygulamaların olacağına dikkat çekilen açıklamada, “İl Emniyet Müdürlüğümüzce yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle yol kullanıcılarının güvenle seyahat etmelerini sağlamak amacıyla; şehir içi ve şehirlerarası yollarda gerekli güvenlik tedbirlerinin yanı sıra ek tedbirlerde alınmış, bu tedbirler etkin ve eksiksiz olarak bayram süresince uygulanacaktır. Alınan trafik tedbirleri kapsamında, şehir içi ve şehirlerarası yollarda helikopter ve drone ile havadan trafik denetimleri yapılarak olası kural ihlalleri ya da trafik kazaları ile araç yoğunluğu nedeniyle ulaşımın aksadığı yollara anında müdahale edilecektir. Alınan trafik tedbirlerin yanı sıra yol kullanıcılarının da trafik kazalarından korunmaları ve güven içinde seyahat etmeleri için gerekli tedbirlerini almaları ve trafik kurallarına eksiksiz uymaları son derece önemlidir.” ifadeleri kullanıldı.

KURALLARA UYUN

Sürücüleri yola çıkmadan önce ve seyir halindeyken uyması gereken kuralları hatırlatan Emniyet yetkilileri uyarılarını şöyle yaptı; “Vatandaşlarımızın yola çıkmadan önce mutlaka araçlarının gerekli bakım ve onarımları yaptırılmalı, özellikle araçlarda bulunan lastikler 3 mm diş derinliğinin altına düşmüş ise değiştirilmelidir. Yollarda araç yoğunluğunun fazla olacağı dikkate alınarak, yola çıkmadan önce sürücünün dinlenmesi, uykusuz ve yorgun araç kullanmaması gerekmektedir. Uzun seyahat sürelerinde yol üzerinde bulunan dinlenme tesislerinde ya da petrol istasyonlarında araçtan inerek en az 30 dakika dinlenilmelidir.

AŞIRI HIZDAN KAÇININ

Şehir içi ve şehirlerarası yollarda izin verilen hız sınırlarına uyulmalı, aşırı hızdan kaçınılmalıdır. Önemli olan sevdiklerimize erken ulaşmak değil güven içinde ulaşmaktır. Örneğin otomobilleri için izin verilen şehir içi yollarda 50 km, şehirlerarası iki yönlü yollarda 90 km, bölünmüş yollarda 110 km ve otoyollarda 120 km hız sınırına mutlaka uyulması gerekmektedir. Seyir halinde araçlar arasında en az hızın yarısı kadar metre takip mesafesi bırakılmalı, olumsuz hava ve yol koşullarında bu mesafe iki katına çıkarılmalıdır. Kol ve grup halinde seyreden araç sürücüleri ise diğer araçların güvenle girip çıkabileceği mesafesinde takip mesafesi bırakmalıdır.

EMNİYET KEMERİ MUTLAKA TAKILMALI

Üzücü trafik kazalarına meydan vermemek için hatalı sollama yapılmamalı, sollama kurallarına eksiksiz uyulmalıdır. Görüşün ve yol durumunun uygun olmadığı yerlerde kesinlikle sollama yapılmamalıdır. Sürücülerimiz alkollü iken kesinlikle araç kullanmamalıdır. Alkolün sürücü üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle trafik kazası ihtimalini önemli ölçüde artırmaktadır. Emniyet kemeri her mesafede ve şartta araç içerisinde bulunan sürücü ve yolcular tarafından mutlaka takılmalıdır. Emniyet kemeri, trafik kazalarında ölüm ve yaralanmaları yüzde 40 oranında azaltmaktadır. Araç kullanırken sürücülerimizin cep telefonu kullanmamaları gerekmektedir. Kulaklıkla kullanılması cep telefonunun olumsuz etkilerini azaltmamaktadır. Görüşmeler, araçta bulunan yolcular tarafından yapılmalı, zorunlu hallerde araçlar güvenli yerlerde durdurularak görüşmeler yapılmalıdır.

HIZ AZALTILMALI

Gece yolculuklarında ışık donanımları eksiksiz olmalı ve ışıkları kullanma kurallarına tam olarak uyulmalıdır. Şehirlerarası yollarda sürücülerimizin mecbur kalmadıkça karayolu üzerinde duraklamamaları, durmak zorunda kalındığında ise araçlarını bankete almaları ve gerekirse en az 150 metreden görülebilecek şekilde işaretlemeleri gerekmektedir. Kavşaklara yaklaşırken hız azaltılmalı, dönüş yapılacak şeride şehir içinde en az 30 metre, şehirlerarası yollarda en az 150 metre önceden girilmelidir. Yollarda bulunan işaret ve levhalara mutlaka uyulmalıdır. Özellikle şehir içi yollarda yaya trafiği artacağından yayalara karşı daha fazla duyarlı olunmalı, yayalar da trafik kurallarına mutlaka uymalıdır. Acil durumlarda, 112 Acil Yardım, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma telefonları aracılığı ile yardım istenmelidir. Şehir içi ve şehirlerarası yolculuklarda zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Tüm vatandaşlarımıza trafik kazalarından uzak, huzurlu ve gönüllerince güzelliklerle dolu bir bayram geçirmelerini diliyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Oğlunu kurtarmak için kanala atlayan baba suda kayboldu
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”
Tekli: “Hedefimiz, sene sonunda 3. Bölgede fabrikaların faaliyete başlaması”