hediye patlayan kutu

Robotik kodlama

Adana’da 6 okulda kurulan STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) laboratuvarında, ortaokul öğrencileri robotik kodlama ile çeşitli projeler tasarlayarak girişimciliğe ilk adımı atıyor.

Robotik kodlama
Robotik kodlama ilkhaber
Bu içerik 624 kez okundu.

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Öğrenciler robotik kodlama eğitimi ile bir ışığın yanmasını, bir Wi-Fi modülünün çalışmasını, alarm mantığını ve kavramanı öğrenmenin yanında kendi ürettikleri çeşitli robot kitleri sayesinde teknolojiyi tanıma fırsatı buluyor.

Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) laboratuvarını kurarak öğrencilere eğitim vermeye başladı. Öğrenciler hayallerindeki eserleri bu laboratuvarda yaparak geleceklerini hazırlıyor.

Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Cengiz Ulaştepe, 2017-2018 eğitim öğretim yılı başlangıcından itibaren İnovasyon Odaklı Okul Projesini başlattıklarını söyledi.

STEM atölyesinde öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları problemleri belirlemelerine ve bunların çözümü için kendi ürünlerini üretebilmelerine olanak vermiş olduklarını belirten Ulaştepe; “Projemiz  Fen ve Teknoloji Öğretmeni Arzu Öz, Samet Çörekçi, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Abdulhalık Calp, Matematik Öğretmenleri Şadiye Benice ve Büşra Yüce Besnek tarafından yürütülüyor. Bu proje kapsamında; okulumuzda kurulan robotik/kodlama atölyesi ile bütünleşik öğrenim sağlayan STEM atölyelerimizde, öğrencilerimizin günlük hayatta karşılaştıkları problemleri belirlemelerine ve bunların çözümü için kendi ürünlerini üretebilmelerine olanak vermiş olduk” dedi.

Proje ile öğrencilerin gelecekte ihtiyaç duyduğu teknolojiyi dışa bağımlı olmadan kendisi üretebilen, özgüveni yüksek, girişimci bireyler olmalarını hedeflediklerini ifade eden Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Cengiz Ulaştepe, sözlerine şöyle devam etti;

“Bilişim, amaç değil bir araç olarak konumlandırıldığında öğrencilerimiz matematiği, fen bilimlerini sosyal bilimleri ve görsel sanatları da yaşayarak öğrenme fırsatına sahip olacaklardır.

Okulumuzda yapılan girişimcilik eğitimleri ile çocuklarımızın kazandığı bilişimle üretim bilgi ve becerisi, matematik, temel ve sosyal bilimler derslerinde edindikleri teorik bilgileri uygulamaya geçirmelerine imkan sağlayacaktır. Teknik becerilerini diğer disiplinlerle harmanlayan çocuklarımız ‘Girişimci’ nesiller olarak hayata atılma fırsatı yakalayacaklardır.

İnovasyon Odaklı Okullar Projemizin girişimcilik boyutunda; öğrencilerimiz sanal bir şirket mantığı ile ürettikleri özgün çalışmaları pazarlayarak küçük kazançlar elde etmişlerdir. Bu kazançlarını sosyal sorumluluk projesi kapsamında kullanarak kadim kültürümüzün değerlerinden olan dayanışma ve yardımlaşmayı ön plana çıkartmaktadırlar.

Öğrencilerimiz bu süreçte dünyaya daha sorgulayıcı ve araştırıcı gözlerle bakmayı öğrendiler. Bunların dışında küçük otomasyon robotları, kameralı arabalar, çizgileri ve konutları takip eden araçlar yapıp kodlayarak artık eğitim sistemi müfredatımıza giren kodlamaya adım atmış olduk.

Zaman içerisinde ürettiklerimiz arttıkça ve çeşitlendi öğrencilerimiz ile “ROBOTSA” adlı bir şirket kurduk ve kendi üretimimiz olan robotlarımızın satışına başladık. Böylece öğrencilerimiz STEM’in önemli bir ayağı olan girişimciliğe güzel bir örnek teşkil etmiş oldular. Aynı zamanda 3D kalem ile tasarımlar yaparak öğrencilerimizin üç boyutlu düşünme olgularını geliştirmeye ve özellikle öğrencilerde matematik derslerinde yardımcı olacak şekilde soyut kavramları somuta dönüştürmeyi hedefledik

Fen Bilimleri Öğretmeni Samet Çörekçi, 21. yüzyıl becerilerini kazanma halinde çalışma hayatında orijinalite ve üretkenliğimizi sergileyebilir, insanların işine yarayacak yeni fikirler geliştirip bu fikirleri hayata geçirebileceklerini söyledi.

İnovasyon Odaklı Okul kapsamında açılan STEM sınıfında öğrencilerin yeteneklerini somutlaştırma fırsatı bulduğua değinen Çörekçi sözlerine şöyle devam etti;

“İnovasyon odaklı düşünürsek; yeni ve farklı bakış açılarına açık ve uyumlu olur, yeniliğin geliştiği alanlarda üretken fikirlerimizle somut ve yararlı yardımlarda bulunabiliriz. Hayatı anlamaya yönelik doğru akıl yürütüp, karmaşık seçimler yapmak durumunda kaldığımda doğru kararlar verebiliriz. Böylelikle sistemler arası ilişkileri anlayıp, farklı bakış açılarını netleştirmeye ve daha etkili çözümler bulduk.

Bilginin ekonomik kullanımına yönelik olarak, bilgiye erişmek, yönetmek, bütünleştirmek, değerlendirmek ve yaratmak üzere dijital teknolojileri, iletişim araçlarını ve/veya ağları uygun kullanılabilirliğini öğrendik. Bilgiyi araştırmak, düzenlemek, değerlendirmek ve paylaşmak için teknolojiyi araç olarak kullandık.

Bilginin erişimine ve kullanımına yönelik olarak etik ve yasal konularda temel bir anlayışa sahip olduk. İnovasyon odaklı düşünerek; kendi anlayışını ve öğrenme gereksinimlerini gözlemleyerek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda uzmanlaşmak üzere temel becerilerin ve/veya öğretim programının sınırlarını aşarak kendi öğrenme sınırlarımızı ve fırsatlarımızı keşfedip, genişletebiliriz.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın becerileri bizlerden;  özgür ve özgün düşünen, kendi yapabileceklerinin farkında olan,  sosyal-iletişim becerisi olan, problem çözme becerisi gelişmiş bireyler olmamızı beklemektedir. Bu yüzden bizlerde bu gereksinimlerin de farkında olarak daha çok çalışmalıyız. Hem ülkemiz hem kendimiz için.

İnovasyon Odaklı Okul kapsamında açılan STEM sınıfımızda öğrencilerimiz yeteneklerini somutlaştırma fırsatı buldu. Yaptıkları tasarımlar ve robotlar ile hem eğitimi eğlenceli hale getirdiler hem de fikirlerini paylaşarak işbirlikçi çalıştılar. Bunların yanında yaptıklarını üretme, pazarlama gibi girişimcilik yönlerini de açığa çıkarmış ve geliştirmiş oldular.

Bir aracın nasıl yapıldığını, yapılırken kullanılan malzemeleri, kullanılan malzemelerin hangi mekanizmaları çalıştırdıklarını kavradılar. En basitinden arabalarda bulunan direksiyonların çevrildiği zaman tekerlerinin de dikey hareketi yataya çeviren dişliler sayesinde döndüğünün farkına vardılar.  Bunlara ek olarak birçok mekanizmanın prensibini somut olarak görmüş oldular.

Hastanede olan bir sorundan yola çıkarak renkli çizgileri izleyen robot yaptılar. Bu çözüm aslında öğrencimizin hastaneye annesiyle birlikte gidip gidecekleri bölümü bulamamaları sorunundan çıkmaktadır. Sorgulayarak ve araştırarak hastane bölümlerini birer renk ile temsil etmiş olup renklerin yanına da okuma yazması olmayan hastalar için bölümle alakalı olan organ vb. küçük resimler yerleştirmiştir. Böylelikle istediği bölüme gidecek olan hasta gideceği bölümün renkli kartını göstererek robot eşliğinde istediği bölüme gidecektir.

Burada olduğu gibi ortada bir sorun var ve bu soruna öğrenciler kendi çabalarıyla çözüm bulmaktadır. İşte bütün İnovasyon budur. Aslında inovasyonun temelinde de STEM çalışmaları yatmaktadır”

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni Abdulhalık Calp, ilkokuldan itibaren çocukları eğitiminde ana eksen haline getirebildiğimiz zaman, eğitim açısından hedeflediğimiz amaçlara ulaşmanın zor olmayacağı belirterek şöyle konuştu;

“Her şey hayal etmek ile başlar. Aslında inovasyonun da temelinde hayal etmek vardır. Başarılı insanlar, hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda eyleme geçen insanlardır. Çünkü harekete geçmek insana ilk andan itibaren deneyimler kazandırır.

Hayalleri ile gerçek arasındaki farkı hisseder ama hayallerinin gerçek olabileceği konusunda cesaret kazanırlar. Gerçek dünyadaki kısıtlıkların farkına varınca hayallerini güncelleyerek daha gerçekçi ve ayakları yere daha sağlam basan ama hiç vazgeçmeyen bir misyona sahip olurlar. Çünkü bir amaçları vardır. O ana kadar öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir fırsatları vardır.

Sonuçta ortaya bir şeyler çıkar. Bir üretimdir bu. Aslında amaca ulaşılmış gibi görünür ama esas yeni bir aşama başlar. İşte bu da inovasyondur. Acaba ortaya konulan üretimin eksik yönleri nelerdir. Daha iyisi nasıl olabilir? Evet. İnsan daima daha iyisini ister.

Tüm hayatı boyunca çabası bu yöndedir zaten. Bütün bu anlattıklarımızı ilkokuldan itibaren çocuklarımızın eğitiminde ana eksen haline getirebildiğimiz zaman, eğitim açısından hedeflediğimiz amaçlara ulaşmak çok zor olmayacaktır”

Ayrıca Sabancı Ailesi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri okuldaki STEM atölyesini ziyarete gelenlere yaptığı eserleri gösteriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
TESK Başkanı Palandöken: “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
Organize suç örgütüne 10 tutuklama
Organize suç örgütüne 10 tutuklama