Soğan ve patates el yakıyor

Yaz mevsiminde gelen şiddetli sağanak, sel ve dolu ile birlikte ürünlerin zarar görmesi Pazar ve marketlerde fiyatların yükselmesine neden oldu. En büyük fiyat artışı da soğan ve patateste oldu.

Soğan ve patates el yakıyor
Soğan ve patates el yakıyor ilkhaber
Bu içerik 198 kez okundu.
Reklam


Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Yaz mevsiminde gelen şiddetli sağanak, sel ve dolu ile birlikte ürünlerin zarar görmesi Pazar ve marketlerde fiyatların yükselmesine neden oldu. En büyük fiyat artışı da soğan ve patateste oldu.

Mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan soğan hemen hemen her yemekte kullanılır. A, B ve C vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengin olan soğan aynı zamanda doğal bir antibiyotik ve mikrop öldürücü özelliğiyle dikkat çekiyor.

Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilen soğan bu yıl yaz aylarında yağan şiddetli sağanak, sel ve dolu ile birlikte büyük zarar gördü ve son günlerde fiyatlarda yaşanan rekor artışla birlikte adeta can yakıyor. Yaşanan afetler ile birlikte tarlada kalan ürünlerde verim düşüklüğü de yaşandı.

Soğanın artışına paralele olarak patates fiyatları da yükselişe geçti. İstanbul’da kilosu 7 liraya dayanan soğan ve patatesin fiyatı Türkiye’nin tarım ürünlerinde önemli bir yere sahip olan Adana’da 3-4 liradan satılıyor.

Pazarcılar tezgahtaki fiyat artışına neden olarak yaşanan doğal afetlerin yanında stokçuların da etkisi olduğunu söylüyor.

Sebze ve meyvenin pazardaki kilogram fiyatlarına bakacak olursak; Soğan lira, patates 3-4 lira, Patlıcan 2-4, üzüm 3 lira, kiraz 3-4 lira, taze fasulye 4-6 lira, domates 2 - 4 lira, kabak 3 lira, salatalık 3-4 lira, biber 3 - 4 lira, yeşillikler 75 kuruş, limon 6 lira, karnabahar 3 lira, turp 2 lira, muz 7 lira, elma 6 liradan satılıyor.

Vatandaşlar soğan ve patatesteki artışın ileriki günlerde diğer ürün fiyatlarını daha da artıracağından endişe ediyor.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi