Hayvan severler tepkili

Son dönemde kedilere ve köpeklere yapılan canice işkenceler, 17 kette eş zamanlı olarak protesto edildi.

Hayvan severler tepkili
Hayvan severler tepkili ilkhaber
Bu içerik 222 kez okundu.
Reklam

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Son dönemde kedilere ve köpeklere yapılan canice işkenceler, 17 kette eş zamanlı olarak protesto edildi.

Adana Adliyesi önünde bir araya gelen Adana Barosu üyesi avukatlar ve hayvan severler, hayvanlara yapılan şiddeti protesto etti. Ellerinde hayvanları temsil eden yazılı dövizler ve yavru kediler ile adliye önüne gelen avukatlar ve hayvan severler, burada bir açıklama yaptı. Grup adına basın açıklaması metnini okuyan Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Gülşah Meziyet Görür, Sapanca'da patileri kesilerek işkence yapıldıktan sonra hayatını kaybeden yavru köpeği hatırlattı.

YASAL DÜZENLEMELER YAPILMALI

Yaşanan bu şiddet olayları için yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydeden Görür, “Bakışlarını, yaşama tutunmak için verdiği mücadeleyi hiç unutmayacağımız hayvan dostumuzun hesabını adalet önünde sormak üzere, tüm yaşam hakkı savunucuları olarak suç duyurusunda bulunacağız. Olayın, gösterilen faillerinden ziyade gerçek katilleri bulununcaya dek takipçisi olacağız. Kaybettiğimiz o minik canın özelinde hayvanlara yapılan işkence, tecavüz, şiddet, kötü muamele ve cinayetin geldiği akıl dışı boyutları ve yapılması gerekenleri usanmadan bir kez daha tüm Türkiye'ye duyuruyoruz. Ağzı süt kokan bu yavruya çekincesizce uzanan eller, ilk fırsatta insana da uzanacaktır. Aramızda serbestçe dolaşan bu katillerle aynı ortamda, hiçbir şey olmamışçasına nefes almak istemiyoruz” dedi.

BAROLARIN HAYVAN HAKLARI

Görür, olayın siyasi liderlerin, siyaset üstü bir mesele olarak, bir vicdan meselesi olarak yaklaştıklarını görmekten umutlu olduklarını savundu. Geçmişte kamuoyunda tartışılan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na ilişkin değişiklik çalışmalarının tekrar gündeme geldiğini, taslağın mecliste bekleyen haliyle kabul edilebilir olmadığını aktaran Görür, sözlerine şöyle devam etti; “Baroların hayvan hakları merkezleri ve komisyonlarına, gerek yasanın hazırlanması gerekse de yasanın uygulanması noktasında yetki verilmeli, hayvan hakkı ihlallerin ilişkin davalarda doğrudan ve zorunlu müdahillik hakkı temin edilmelidir”

HAYVAN AYRIMI YAPILMAKSIZIN

“Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın, tüm hayvanlar eşit ve adil yasal güvence altına alınmalı” diyen Görür, önerilerini şöyle açıkladı, “Avrupa'da olduğu gibi, hayvanlara kanunen "hukuki statü" tanınmalı; hayvanlar "mal" değil "can" kabul edilmeli. Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı yapılmaksızın, tüm hayvanlar eşit ve adil yasal güvence altına alınmalı. Hayvanlara karşı sadece bazı şiddet ve kötü muamele eylemleri değil, tüm eylemler "kabahat" olmaktan çıkartılıp "suç" olarak tanımlanmalı. Hayvanlara karşı işlenecek suçlar, caydırıcı ve önleyici nitelikte hapis cezası yatırımına tabi tutulmalı. Getirilecek cezalar 'para cezasına ve seçenek yaptırımlarına çevrilemeyecek nitelikte' belirlenmeli. Bu suçlar, yasa tasarısı taslağında düzenlendiğinin aksine 'şikayete bağlu suç' olmamalı.

ŞİKAYET HAKKI

Şikayet hakkı da sadece belirli kişi ve kurumlara özgülenmekten çıkartılarak, kamu davası niteliğinde belirlenmeli. Hayvanseverlere kapılarını kapatan il ve ilçe belediyesi barınaklarına ve barınak personellerine ilişkin cezai yaptırım getirilmeli. Denetim koşulları yeniden düzenlenmeli. Belediyelerin toplama eylemlerinin yasal sınırları ve müeyyideleri net olarak belirlenmeli. Ormana terk edilen sahipsiz hayvanların yaşam koşulları düzenlenmeli. Hayvan üretim, ticaret ve satışı yasaklanmalı. Yasak ırk kapsamında bulunan köpeklere ilişkin yeniden düzenleme yapılmalı. Tüm Türkiye'de fayton işkencesi sonlandırılmalı. Hayvanlara karşı işlenen suçları kovuşturmakla görevli polis teşkilatı oluşturulmalı. Canlı hayvan dövüşü, sirk, hayvanat bahçesi, yunus ve penguen parkları kaldırılmalı.”

ADAYLARDA DESTEK VERDİ

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, hayvanların haklarını korumak için caydırıcı bir yasal düzenlemenin mutlaka gerekli olduğunu söyledi. Açıklamaya İyi Parti Milletvekili Adayı Metanet Çulhaoğlu ve CHP Milletvekili Adayı Oya Tekin’de katılarak destek verdi.
 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Sözlü çiftinin 14 Şubat hassasiyeti
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi
Metin Şentürk konserinde evlenme teklifi